Slovenské technické múzeum - Múzeum letectva – Košice - Úvod

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Prvé letecké múzeum na Slovensku vzniklo v roku 2002 a za svoje sídlo si zvolilo metropolu východoslovenského regiónu – Košice. Múzeum predstavuje vývoj letectva a leteckej techniky od počiatkov do roku 1943. Sídli v zastrešenom priestore medzi troma hangármi postavenými v tvare písmena „U”. Konštrukcia vytvorená architektom Martinom Drahovským pripomína rozprestreté krídla vtáka. 


Návštevníci Múzea letectva môžu vidieť celkovo až 52 lietadiel a vrtuľníkov, ale aj množstvo iných exponátov. Osobitnú a snáď najzaujímavejšiu skupinu tvoria zbierky originálnych lietadiel. Sú to najmä vojenské lietadlá typ MIG-15, MIG-21, vrtuľníky, stíhač bombardér SU-22, prepadový stíhač SU-15 TM (darovaný ukrajinským prezidentom Kučmom 14.6.2001), poľnohospodársky Z-37 A "Čmeliak", vetroň VT 116 Orlík, ultraľahký Mitchel B-10 – v celkovom počte 18 originálnych lietadiel. V expozícii Múzea letectva je umiestnených aj 24 kusov historických leteckých motorov. Ako jediné na svete sa pýši galériou tzv. prezidentských lietadiel a ako jediné vlastní aj čínske bojové lietadlo.


Múzeum letectva Slovenského technického múzea v Košiciach ponúka všetkým dovolenkárom zaujímajúcim sa o leteckú techniku jedinečný zážitok. Nachádza sa na medzinárodnom letisku Košice v blízkosti mestskej časti Barca. Turistom sa však odporúča navštíviť aj historické centrum mesta. V ňom sa určite oplatí vidieť Dóm sv. Alžbety – najvýchodnejšiu gotickú pamiatku v celej Európe. Z veže chrámu je krásny výhľad na druhé najväčšie mesto na Slovensku. Košice ponúkajú veľa pamätihodností, rovnako ako aj množstvo kultúrnych inštitúcií. Mesto je ideálnym miestom na strávenie dovolenky. Môžete v ňom využiť služby viacerých ubytovacích zariadení. Nachádza sa tu viacero luxusných hotelov, ale narazíte aj na lacnejšie penzióny.

Na okolí doporučujeme navštíviť

Leží v Slovenskom raji v doline Hnilca. Je to najväčšia zaľadnená jaskyňa v SR a patrí medzi najkrajšie a na ľadovú výzdobu najbohatšie jaskyne na svete. Ľadové masy sa vytvárajú prirodzeným ochladzovaním jaskynných priestorov cez zimné obdobie. Presakujúca voda vytvára ľadové stalaktity, stalagmity, ľadopády a podlahový ľad, ktorý má hrúbku do 25 m. Jej prevádzkový okruh je 475 m dlhý .
Téma: Jaskyňa
Nachádza sa v Slovenskom krase na juhozápadnom úpätí Silickej planiny, kam celý jaskynný systém prechádza a meria spolu 22 km, z čoho 5,1 km patrí Domici. Mohutná kvapľová výzdoba, charakteristické sú tzv. bubny, štíty a jazierka.
Téma: Jaskyňa
Nachádza sa na okraji Jasovskej planiny vo východnej časti Slovenského krasu. Vznikla eróziou Bodvy. Jaskyňa vyniká bohatstvom rozmanitých kvapľov, charakteristické sú vrkočovité stalaktity, palicovité stalagmity, mohutné nástenné vodopády a mohutné pagody rôzneho tvaru a sfarbenia. Prevádzkový okruh je dlhý 655 m.
Téma: Jaskyňa