• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Slovenské národné múzeum - etnografické múzeum - Martin

Slovenské národné múzeum - Etnografické múzeum (do r. 1961 Slovenské národné múzeum) je najstarším múzejným pracoviskom s celoslovenským zameraním. Jeho počiatky treba hľadať v Múzeu Matice slovenskej (1870-1875), v zbierkach Múzea Národného domu /1890-1907/. Založenie Slovenského národného múzea v Turčianskom Sv. Martine je spojené so vznikom Muzeálnej slovenskej spoločnosti (ďalej MSS), ktorej cieľom bolo zachraňovať a zhromažďovať najcennejšie pamiatky našej národnej minulosti. MSS, ako združenie dobrovoľných členov, položila základy systematickej zberateľskej a vedeckej činnosti vo všetkých vlastivedných disciplínach. Zásluhou jej predsedu Andreja Kmeťa a grajciarových príspekov Slovákov doma a v zahraničí bola postavená prvá účelová budova SNM v rokoch 1906-1907 v Turčianskom sv. Martine (projektant M. M. Harminc, r. 1994 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku). R. 1908 boli v nej sprístupnené na rozlohe 780 m2 prvé expozície. Aj keď v danej politickej situácii múzeum nesmelo niesť svoj plný názov (kodifikovaný r. 1926),svojím poslaním malo vždy celonárodný charakter. Nová generácia činovníkov MSS (K. A. Medvecký, J. Geryk) v snahe riešiť priestory pre nové zbierky iniciovala myšlienku výstavby novej budovy SNM (1928-1932). Aj druhá budova múzea bola postavená vďaka korunovým zbierkam celého národa. Jej projektantom bol M. M. Harminc. Architektonické riešenie v štýle funkcionalizmu, vnútorné vybavenie a najmä koncepčné poňatie a esteticky pôsobivá inštalácia nových expozícií (4 620 m2) zaradili SNM v Martine medzi najmodernejšie a najväčšie európske múzeá.

Zbierkový fond SNM odrážal mnohostrannoť zberateľských snáh, zahrňal prírodovedné a spoločenskovedné muzeálne reálie dokladajúce právo národnej svojbytnosti. R. 1927 bol v priestoroch prvej budovy zriadený Archív SNM s prvým vydaným Inventárom po fondoch (I. zv. 1938, 2. zv. 1953). Expozície boli sprístupňované v novej budove od r. 1933. Ako prvá bola Národná galéria slovenská, nasledovali expozície archeológie, numizmatiky, národnej histórie, prírodných vied s ich súčasťou Botanickou záhradou. R. 1938 bola sprístupnená prvá celonárodná expozícia ľudovej kultúry. Oživili sa snahy o vybudovanie pamiatok múzea ľudovej architektúry. V múzeu sa sústreďovali zbierky výtvarného umenia, slovenskej národnej histórie, umeleckých remesiel, cirkevných pamiatok, numizmatiky, archeológie, ľudového umenia, písomné a knižné fondy, pamiatky živej a neživej prírody. R. 1940 bola uložená v SNM pozostalosť Milana Rastislava Štefánika (vystavená v rokoch 1941-1951). R. 1942 sa začal budovať fond filatélie. V rokoch 1942-1953 bolo ústredným archeologickým pracoviskom na Slovensku.

R. 1948 bolo SNM v Martine poštátnené. R. 1961 bolo zákonom SNR administratívne zlúčené so Slovenským múzeom v Bratislave. Stalo sa súčasťou novovytvoreného Slovenského národného múzea ako samostatné špecializované pracovisko pre záchranu, dokumentáciu, vedeckovýskumnú, kultúrnovýchovnú a expozičnú činnosť v oblasti ľudovej kultúry.

Špecializácia SNM v Martine ako centrálneho celoslovenského etnografického múzea bola po r. 1961 dôvodom pre rozsiahlu delimitáciu niektorých zbierkových fondov do viacerých múzeí, galérií a archívov (časť výtvarných diel, prírodovedné zbierky, archivne knižné fondy, časť numizmatickej zbierky).

V súčasnosti z rozsiahleho zbierkového fondu (143 508 jednotiek) podstatnú časť predstavujú etnografické fondy (94 000 jednotiek). Pozoruhodné sú zbierky tradičného poľnohospodárstva, salašníctva, včelárstva, drevárstva, rozsiahle zbierky keramiky /najväčšia kolekcia keramiky z Beluje a Pukanca, habánska keramika, keramické práce F. Kostku a I. Bizmayera/, remesiel, šperkov, ľudového nábytku, ľudového umenia, detských hračiek. K najväčším patria zbierky ľudového odevu a textilu (36 000 jednotiek). Pozoruhodná je zbierka ľudového staviteľstva a bývania v múzeu v prírode (Múzeum slovenskej dediny). Etnografické zbierky sú najväčším fondom na Slovensku, sú klenotnicou ľudovej materiálnej a duchovnej kultúry u nás. Pozoruhodná je zbierka profesionálneho výtvarného umenia, fondy umeleckej histórie, archeologická zbierka, časť pôvodnej numizmatickej zbierky a fond filatélie. SNM - EM vlastní aj podstatnú časť zbierky M. R. Štefánika. SNM - EM spravuje od r. 1960 fond Martina Benku (od r.1973 Múzeum Martina Benku), od r. 1986 spravuje a buduje fond diela Karola Plicku (od. 1988 Múzeum Karola Plicku v Blatnici).

Vznik, vývoj, činnosť a budovanie zbierkového fondu SNM v Martine sú spojené s pôsobením mnohých významných osobností slovenskej vedy a muzeológie /Andrej Kmeť, Andrej Halaša, Pavol Socháň, Ján Petrikovich, Karol A. Medvecký, Ján Geryk, Alžbeta Guntherová- Mayerová, Mária Jeršová, Vojtech Budinský-Krička, Rudolf Bednárik, Andrej Polonec, Ján Hyčko, Štefan Mruškovič a ďaľší/. Časť zbierkového fondu je prezentovaná v stálych expozíciách, pozostávajúcich z častí Človek a pôda, Človek a materiál, Človek a odev, sprístupnených r. 1975 na ploche 2 200 m2. Expozície ako celok prezentujú asi 2 500 rozličných exponátov - unikátnu zbierku keramiky z celého územia Slovenska, kolekciu ľudového odevu, výrobky z dreva, kovu, kameňa, ale aj predmety dokumentujúce život a prácu človeka v autentickom prostredí dediny z konca 19. a prvej polovice 20. stor.

Popri stálych expozíciách prezentuje SNM-EM svoje zbierkové fondy na príležitostných výstavách doma a v zahraničí. Časť zbierkového fondu múzea je prezentovaná v Múzeu slovenskej dediny. Zbierkotvorná, dokumentačná, vedeckovýskumná, prezentačná a edičná činnosť SNM - EM, najstaršieho a najväčšieho múzea v komplexe súčasného Slovenského národného múzea, je rozsiahla. Jej výsledkom je najucelenejšia kolekcia trojzrozmerných artefaktov ľudovej kultúry na Slovensku, rozsiahly sprievodný dokumentačný fond (fotoarchív, odborné katalógy, technická a projektová dokuemntácia zhromaždená v súvislosti s prípravou a výstavbou Múzea slovenskej dediny). Archív SNM - EM obsahuje materiály k dejinám MSS, SNM a slovenského múzejníctva.

Rozsiahla odborná práca SNM-EM je prezentovaná vlastnou edičnou činnosťou. Zborník SNM - Etnografia je vydávaný od r. 1896 (pôvodne Sborník MSS, v rokoch 1952-1960 Zborník SNM, od r. 1962 po súčasnosť Zborník SNM - Etnografia). Múzejnou problematikou sa zaoberal Časopis MSS (1896-1950). Múzejné fondy sú systematicky prezentované vydávaním katalógov v edícii Fontes (1.-15. zv.) a viacerými samostatnými publikáciami, desiatkami katalógov k výstavám a expozíciám.

Vysunuté expozície SNM -EM: Múzeum slovenskej dediny v Martine, Jahodnícke háje, Múzeum Martina Benku v Martine, Múzeum Karola Plicku v Blatnici, okr. Martin.

SNM EM poskytuje návštevníkom sprievodcovské služby a ohláseným skupinám odborný lektorský výklad, umožňuje prezenčné štúdium vo svojich fondoch. Možnosť kúpy ľudovoumelckých výrobkov a odborných publikácií.

Otváracie hodiny:
utorok  - nedeľa 9.00 - 17.30

Adresa/Kontakt
SNM - Etnografické múzeum
036 80 Martin, Malá Hora 2
tel. 043/41310 11, 12, 15 č. tel. riad. 043/41330 96 fax: 043/422 0290
e-mail: snm-em@bb.telecom.sk


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 30.07.2002