• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Slovenské národné literárne múzeum Matice Slovenskej - Martin

Na múzejné aktivity Matice slovenskej vo vzťahu k umeleckej literatúre a literárnemu životu na Slovensku nadviazal r. 1967 Pamätník slovenskej literatúry (1967-1970), neskôr Literárnomúzejné oddelenie (1970-1987), potom opäť Pamätník slovenskej literatúry (1987-1993) a napokon Slovenské národné literárne múzeum. Múzeum plní úlohy ústredného literárneho múzea na Slovensku. Zhromažďuje, odborne spracúva, uchováva a sprístupňuje múzejné predmety textovej, vecnej, výtvarnej, audiovizuálnej povahy so vzťahom k slovenskej literatúre. Buduje centrálnu bázu údajov o predmetoch a dokumentoch so vzťahom k slovenskej literatúre z územia Slovenska i zo zahraničia (vrátane pamätných tabúľ a pamiatkových objektov). Vykonáva výskum v oblasti literárnomúzejnej teórie a praxe, skúma ohlas slovenskej literatúry doma a v zahraniční. Koordinuje činnosť literárnych múzeí a expozícií na Slovensku a kontaktuje ich s príbuznými pracoviskami v zahraničí. Zbierkový fond múzea obsahuje vyše 80 000 predmetov, z toho asi 55 000 textového a knižného, 10 000 audiovizuálneho, 11 000 výtvarného a 4 000 vecného charakteru. Vzácny je súbor faksimilií rukopisných a knižných unikátov nachádzajúcich sa mimo územia Slovenska, súbor pamiatok z prvého zbierkotvorného obdobia Matice slovenskej (múzejné predmety k vzniku Matice slovenskej, Memoranda národa slovenského, Živeny), viaceré osobné knižnice a vzácne predmety s dedikáciami významných spisovateľov a dejateľov. Mimoriadnu hodnotu predstavuje zbierka obrazov, plastík, ilustrácií, drobných kresieb, scénografík a bábok od našich popredných umelcov. Ročný prírastok je vyše 2 300 jednotiek. K múzeu patrí aj Národný cintorín v Martine.

Vysunutou expozíciou Slovenského národného literárneho múzea je Múzeum Alexandra Sergejeviča Puškina v Partizánskom - Brodzanoch. Múzeum sprístupňuje bádateľom celý zbierkový fond, literárnoarchívne a fotodokumentačné zbierky sprostredkúva špecializovaná študovňa ALU MS.

Súčasťou múzea sú priestory Galérie literatúry a umenia, ktoré slúžia na krátkodobé výstavy, audiovizuálna sieň a libreso. Letná scéna na nádvorí sa využíva na koncertné a umelecko-vzdelávacie podujatia.

Výsledky vedeckovýskumnej práce publikujú pracovníci múzea v ročenke Literárnomúzejný letopis.

Reprezentatívna stála expozícia
sa nachádza v historickej prvej budove Matice slovenskej, novorenesančnej stavbe s oblúkovým vstupom a balkónom, postavenej r. 1864-1865. Jej obsah sa člení na 12 tém. V súčasnosti je sprístupnených prvých päť - Národná dvorana, Veľkomoravská ríša - kolíska slovanského písomníctva, Konštituovanie stredovekej literatúry po vzniku uhorského štátu, Renesančná a humanistická literatúra, Literatúra na Slovensku v období baroka, Osvietenstvo, Klasicizmus, Romantizmus. Postupne sa sprístupnia aj časti Realizmus, Literárna moderna, Mnohosmerová medzivojnová literatúra a Literatúra po r. 1945.

Otváracie hodiny:
utorok  - nedeľa 9.00 - 17.00
Národný cintorín,
národná kultúrna pamiatka, bol založený na začiatku 19. stor. Celonárodný význam získal v 2. pol. 19. stor., v období, kedy sa Martin stal neoficiálnym hlavným mestom Slovákov. Jedným z prvých tu pochovaných význačných činiteľov bol K. Kuzmány, podpredseda Matice slovenskej. Potom nasledovali ďaľší významní slovenskí básnici, spisovatelia, umelci, vedci, kultúrni pracovníci. Na cintoríne sú hroby a umelecky cenné náhrobníky vyše 200 vynikajúcich osobností slovenského kultúrneho, vedeckého a národného života.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 30.07.2002