• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Skvostnej krajine: Arrivederci!

Cestu do Talianska sme začali slovinským Koprom a talianskym Terstom, pokračovali sme cez dedinky a mestečká a prekvapene sme konštatovali malú premávku.

Cestu do Talianska sme začali slovinským Koprom a talianskym Terstom, pokračovali sme cez dedinky a mestečká a prekvapene sme konštatovali malú premávku. Po približne 300-kilometrovej púti sme sa zastavili v kempe pri Vicenzi.

Neoľutovali sme. Mestečko je známe dielami architekta Palladia. Jeho početné stavby sú až prekvapujúco krásne. Theatro Olimppico, palác Chiericati, slávna bazilika Palladiana z tvrdého bieleho vápenca, villa "La Rotonda” a množstvo ďalších stavieb. V paláci Chieracato sme si pozreli diela starých majstrov, Veroneseho, Tiepola, Tintoretta.

V kempingu sme dostali výbornú mapu, ktorá sa stala naším výborným sprievodcom po meste.

Výhodou tohto ubytovania bola aj blízkosť Padovy, ktorá je naozajstným historickým a umeleckým skvostom. Veľmi sa nám tu páčilo. Zo stavieb vyniká bazilika sv. Antona, mix rôznych architektonických štýlov so sochami slávneho Donattela, bazilika sv. Justíny, románsko - gotický kostol Eremitany so zachovanými freskami Andrea Mategnu, kaplnka Scrovengi zo 14. storočia...

V jednej z padovských trattorií sme si dali pizzu a užili sme si srdečnej, usmievavej obsluhy. Tu si turistov zrejme naozaj vážia. Škoda, že sme nemali viac času. Ak sa sem vyberiete, vyhraďte si čo najviac voľna. Stojí za to poprechádzať sa uličkami, po ktorých sa v posledných rokoch svojho života prechádzal napríklad aj Francesco Petrarca. A ak ste veriaci, v bazilike sv. Antona si môžete vyprosiť milosť priložením rúk na jeho hrob.

Kempovanie vo Vicenze nás zlákalo aj na výlet do neďalekej Verony, ktorú snáď ani netreba osobitne predstavovať. Skôr sa vám zdôverím so svojimi osobnými pocitmi z mesta Rómea a Júlie.

Podchod, ktorým sa vchádza do dvora, je celý popísaný a povyrývaný menami zaľúbencov z celého sveta. Môžete si tu aj napísať svoje mená, či odkazy LÁSKE - ČARODEJNICI hneď veľa Júliinej sochy.

Neviem, či to pocítili všetci návštevníci, ale ja som tu v priestore vnímala niečo silné a príjemné.

Z Veronskej Arény, kde sa každoročne konajú kocerty a operné festivaly, nás vyhnali búrkové oblaky. Zmokli sme, no obloha nás odmenila dvoma nádhernými dúhami na vypršanej oblohe.

To sme však už boli vlastne na ceste do Ferraru. Opäť sme si vyhľadali pekný kemping a objavovali sme. Našli sme napríklad múzeum talianskeho filmového režiséra Michalangela Antonioniho, kde sú aj jeho mnohé výtvarné diela. Nemožno si nevšimnúť zámok Estense obklopený vodou, či ferrarskú katedrálu, alebo sochu fanatického mnícha Savonarolu. V Diamantovom paláci sa za 8000 lír vstupného ponúkajú diela národnej obrazárne.

Ďalším cieľom nášho dovolenkového putovania bola Ravena, mestečko, ktoré sa po zničení Ríma barbarmi stalo popri Konstanttinopole novým strediskom impéria. Pre toto mesto sú teda typické rannokresťanské a byzantské stavby so skvostnými mozaikami a freskami.

Najkrajšia je osemuholníková stavba s kupolou - chrám sv. Vitála, kde spomedzi mozaík a fresiek osobitne vyniká napríklad dvorský sprievod cisára Justiniána a cisárovnej Theodory. Prehliadku chrámu umocnil silný zážitok z koncertu stredovekej hudby. Nádherné boli aj mozaiky v mauzóleu Gally Placídie. Na tmavomodrom pozadí sa vyníma známy motív holubíc, ktoré pijú z misky.

Tmavomodrá so zlatou žiari aj v baptisériu Neoniana, v katedrále sv. Apolinaira in Classe zase zlatá zo zelenou.

Na chvíľu sme ešte pobudli pri Danteho hrobke odfotografovali sme sa pri antických stĺpoch Danteho divadla a pobrali sme sa ďalej, tentoraz už aj k moru, do Rimini.

O mori písať nebudem, zmienim sa však o výlete, ktorý sme si urobili z kempu Della Rose pri Gatteo a Mare, miesta nášho oddychu. Ak obdivujete taliansku architektúru, navštívte aj vy park Italia in miniatura. Pohľad na ministavby, nielen z Talianska, ale z celej Európy, isto poteší. A ak budete mať šťastie, stretnete sa aj s Dantem, Monou Lisou, či Júliou, ktorá trpezlivo čaká na svojho Romea. Nevraviac už o zážitkoch z malých Benátok, zo stretnutia s Pinociom, návštevy parku dinosauroch a ďalších atrakciách, kde sa prakticky stierajú rozdiely medzi dospelými a deťmi.

Taliansko je plné skvostov, preto sa ani na konci dovolenky nelúčim, iba tíško šepkám: Arrivederci.

Pár užitočných informácií

Ceny kempingov sú rôzne. Vo Vicenze sme za jednu noc a jednu osobu platili 11 800 lír. Za stan a auto 18 800 lír. Z ceny nám odpočítali 10 %, pretože sme mali kartu CCI. Kemping je na okraji mesta Vicenze na Strada Pelosa 239.

Vo Ferrare sme boli ubytovaní v kempe Via Gramicia 76. Pobyt na jednu osobu predstavoval iba 8000 lír na deň a osobu, za auto sme zaplatili 12 000 lír. Zľava na kartu CCI bola 20 %.

V kempe Delle Rose pri Gatteo a Mare stál pobyt na osobu a noc 11 800 lír. Za auto a stan sme platili19 500 lír.

Cestou sme využili aj kemping v Slovinsku. V ňom sme platili za osobu a noc 1600 toliarov, za stan a auto sme neplatili. Kúpeľná taxa bola 77 toliarov. V cene bol bazén, za sprchy sa však platilo zvlášť 1,5 DEM. Mohlo sa platiť tak v markách, ako v toliaroch.

Všetky navštívené kempy boli strážené, oplotené, a s výnimkou toho pri mori, neboli ani preplnené. Každému odporúčam na cesty kartu CCI, ktorá platí rok a vydáva ju automotoklub SR.

Šetrili sme na diaľničných poplatkoch. Cesty boli však aj tak výhodné a neboli preplnené. Pripomínam, že sme cestu absolvovali v prvej polovici júla.

Spomeniem aspoň niektoré ceny. Do minisveta sme platili 25 000 lír na osobu, aj tu sme však dostali 4000 lír zľavu na kartu CCI. Všade treba počítať s parkovným, ktoré predstavuje 2000 - 3000 lír na hodinu.

Mgr. Anna Dopitová



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 26.08.2002