Senegal - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Dakar

Hlavné mesto Senegalu, Dakar, je situované na polostrove Zelený mys (Cape Verde). K hlavným, turistickým atrakciám patria: múzeum IFAN (Institut Fondemental d’Afrique Noir) so zbierkou masiek, sôch a hudobných nástrojov, zozbieraných na území západnej Afriky, Senegalská národná galéria a hlavné trhoviská (Kermel a Sandaga), kde to hýri exotickými potravinami a tradičnými suvenírmi. Z architektonického hľadiska je zaujímavý Prezidentský palác – biela budova obklopená krásnymi záhradami a tiež Veľká mešita so žiariacim minaretom, ktorá je však pre turistov uzavretá.

K najvyhľadávanejším plážam v okolí Dakaru sa radia: Plage Bel-Air, N’Gor, Yoff alebo vzdialenejšie Toubab Dialao a Yenn, ktorým dominujú prekrásne červené útesy.

Iné miesta

Približne 3 km od Dakaru sa nachádza bývalá, otrokárska stanica Île de Gorée (ostrov Gorée), ktorá bola prvou, francúzskou osadou na Africkom kontinente a dnes patrí do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ostrov disponuje množstvom koloniálnych stavieb, malou plážou a dvoma múzeami – Dom Otrokov a Historické múzeum so sídlom v pevnosti d’Estrées. Lokálne jazero Pink (Lac Rose či Retba) je nielen skvelým miestom na piknik, ale tiež terminálom pre motoristické závody Paris – Dakar.

Iná otrokárska usadlosť a tiež bývalé, hlavné mesto Senegalu, St. Louis, leží na ústí rieky Senegal. Mesto dosiahlo vrchol slávy v roku 1854, kedy boli jednotlivé menšie kráľovstvá krajiny zjednotené a St. Louis sa stalo ich administratívnym centrom. S postupným rozmachom Dakaru strácalo St. Louis na dôležitosti, ale i napriek tomu dodnes vládne nostalgicky – koloniálnou atmosférou, ktorá sa odráža v jeho úzkych uličkách, verandách a balkónoch domov z 19. storočia.

Najlepším plážovým regiónom Senegalu je rozhodne tzv. Malé pobrežie (Petite Côte), ktoré sa tiahne v dĺžke zhruba 150 km a zahŕňa v sebe množstvo prímorských rezortov ako napr. Mbour a Saly Portudal.

Národné parky

V Senegale sa nachádza šesť národných parkov:

Národný park Niokolo Koba (903 150 km2) je situovaný na juhovýchode krajiny a reprezentuje jednu z najväčších rezervácií západnej Afriky. Na trávnatých savanách Sudánu a v guinejských lesoch žije viac ako 80 živočíšnych druhov, vrátane afrického leva, slona, krokodíla, rôznych párnokopytníkov a viac ako 300 druhov vtáctva.

Národný park Oiseaux de Djoudj leží na severovýchode Senegalu, zhruba 60 km od St. Louis, na južnom okraji Sahary a disponuje 40 000 km2 vodných plôch, čím sa radí medzi najvýznamnejšie útočiská vtáctva na našej planéte. Poskytuje domov miliónom migrujúcich vtákov a nedávno bolo na území parku objavených i niekoľko úplne nových druhov operencov, a tak nečudo, že Oiseaux de Djoudj figuruje na Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Národný Park Base Casamance (4 920 km2) sa rozprestiera v najjužnejšej oblasti územia Senegalu a jeho bohatá flóra ťaží z hustých a veľmi častých zrážok. Zelené lesy disponujú mangrovmi a olejovými palmami, ktoré sú domovom rôznych druhov opíc a párnokopytníkov.

Národný park Langue de Barbarie – úzky, piesčitý pás pobrežia medzi Atlantikom a riekou Senegal je útočiskom pre mnoho morských vtákov a korytnačiek.

Národný park Delta du Saloum (72 000 km2) sa rozkladá na delte rieky Saloum. Skupina malých ostrovčekov, pieskových dún a močarísk hostí kŕdle pelikánov a plameniakov.

Národný park l’Île de la Madeleine (480 km2) – malé súostrovie neďaleko kapitoly je chráneným, morskou rezerváciou, ktorej skaly, vulkanického charakteru, sú husto osídlené kolóniami morských operencov.