• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Selcuk

Niečo o mieste, ubytovanie, stravovanie, doprava, vstupné, pamätihodnosti a trochu histórie

Niečo o mieste
Selcuk je vzdialený asi 70 km na juh od tretieho najväčšieho mesta Turecka Izmiru len 6 km od pobrežia Egejského mora. V súčasnosti je len menším provinčným mestečkom aj napriek tomu, akú dôležitú úlohu zohralo spolu s Efezom v histórii. V Selcuku stál jeden zo siedmych divov sveta - Chrám bohyne Artemis, ktorý bol však začiatkom nášho letopočtu zničený. Nachádza sa tu aj Bazilika sv. Jána, pravdepodobne miesto posledného odpočinku jediného Kristovho apoštola, ktorý zomrel prirodzenou cestou a v blízkosti mesta aj dom posledných dní Panny Márie, ktoré strávila na Zemi. Mesto je významným pútnickým miestom a najlepším východiskovým bodom na návštevu Efezu.

Ubytovanie
Z ubytovaním v meste nie je problém. Nachádza sa tu veľké množstvo rodinných penziónov a hotelov s príjemnými cenami.

Stravovanie
V meste sa nachádza opäť a zas veľké množstvo reštaurácií a bufetov. Takisto tu nájdete aj veľké obchody s potravinami a tržnicu s rozmanitým ovocím a zeleninou.

Doprava
Z Izmiru sme sa do Selcuku dostali minibusom, ktoré sú v celom Turecku snáď na každom kroku za cca. 2.250.000 TRL = 70 SKK.

Vstupné
Bazilika sv. Jána

Dospelí:     4.000.000 TRL
Študenti:    1.000.000 TRL

Ostatné pamiatky sú zdarma, nakoľko nie sú až tak zachovalé resp. majú pútnický význam (Meryemana) a takisto štát lepšie ryžuje na vstupnom do Efezu.

Pamätihodnosti a trochu histórie
História Selcuku je veľmi úzko spätá s históriou Efezu. Selcuk bol založený v 7. storočí pred n. l.. V tej dobe bol v meste postavený jeden zo siedmych divov sveta - Chrám bohyne Artemis. V rannom období bolo mesto viackrát dobyté a prestavané. Mesto vznikalo vždy na inom mieste. V roku 133 pred n. l. za vlády cisára Augusta sa mesta zmocnili Rimania. V tomto období sa začalo písať zlaté obdobie mesta. Mesto bolo obohnané hradbami. Mesta prúdilo množstvo prisťahovalcov z okolitých dedín, ktorí hľadali možnosť získať niečo pre seba z jeho prosperity. V tomto období mesto zaznamenalo rozmach v umení a kultúre a právom sa mohlo pýšiť oficiálnym štatútom rímskeho mesta.

Aj počas obdobia rozmachu kresťanstva si zachovalo mesto svoj význam. V roku 50 n. l. navštívil Selcuk sv. Pavol na jednej zo svojich apoštolských ciest. Aj sv. Ján, jeden z najobľúbenejších Kristových apoštolov, žil a zomrel v Selcuku.

Aj po začlenení Selcuku do Otomanskej ríše mesto rozkvitalo. Počas tohto obdobia bol v meste postavený zámok Ayasuluk takisto známy aj ako Zámok na kopci. Avšak prístav ako jedna z domén a pilierov tunajšieho obchodu sa začal zanášať a napokon sa stal nefunkčným, čo malo za následok masívny odchod ľudí do iných oblastí. Selcuk prežil so šťastím a v súčasnosti žije predovšetkým z cestovného ruchu.

Bazilika sv. Jána
Mnohým z vás, ktorí navštívite toto miesto určite nie je neznámy príbeh, keď ukrižovaný Ježiš odovzdáva učeníkovi do opatery svoju matku slovami "Hľa Tvoja matka" a matke hovorí "Žena, hľa Tvoj syn". Tým učeníkom bol práve sv. Ján. Po všetkých týchto udalostiach odišiel sv. Ján spolu s Pannou Máriou práve do Selcuku medzi rokmi 42 až 48 n. l.. . Podľa legendy žil na kopci Ayasuluk, kde okolo roku 50 n. l. zomrel. O cca. 200 rokov neskôr tam bol postavený malý kostol s hrobkou sv. Jána. V šiestom storočí malý kostol nahradila bazilika, ktorú dal postaviť cisár Justián. Bazilika bola postavená do tvaru kríža. Pod hlavnou kopulou sa pravdepodobne stále nachádza hrob sv. Jána. Po stáročia je toto miesto cieľom mnohých pútnikov.

Meryemana - dom Panny Márie
Panna Mária žila istý čas v Efeze. Dom bol nájdený na základe vizionárskych videní rehoľnej sestry Anny Kataríny Emmerichovej, ktorá nikdy nebola v Efeze resp. Selcuku. Svoje videnia popísala nemeckému spisovateľovi Clemensovi Brentanovi, ktorý o tom napísal podrobnú knihu. V roku 1891 sa páter Pavol, predstavený rádu Lazaristov (Vincentiánov), vydal po stopách tejto knihy a našiel budovu vyhovujúcu presnému popisu nemeckej rehoľníčky. Archeológovia neskôr zistili, že jej základy pochádzajú z 1. storočia n. l. a budova samotná zo 6. storočia n. l.. V roku 1896 sa dom stal oficiálnou svätyňou rímsko-katolíckej Cirkvi a na tomto mieste bol postavený kostol. Toto miesto je uznávané ako sväté aj tunajšími moslimami.

Mešita Isa Bey
Na súčasnom mieste mešity stála pôvodná stavba zo 6. storočia n. l.. V roku 1307 sa Isa Bey rozhodol na mieste postaviť veľkú mešitu. Významná je mešita tým, že je to prvá stavba tohto typu v Anatólii s rozšíreným nádvorím a bazénom. Takisto sa u nej ako u prvej objavili nosné stĺpy, čo znamenalo zásadný obrat vo vývoji architektúry mešít.

Chrám bohyne Artemis (jeden zo siedmych Divov sveta)
Chrám bohyne Artemis bol najväčšou budovou vo vtedajšom svete kompletne vystavanou z mramoru. Chrám vystavali iónski osadníci v 6. storočí pred n. l.. Chrám mal dva pozdĺžne rady stĺpov (na dĺžku) a tri rady priečnych stĺpov (na šírku). Po dokončení mal celkom 127 stĺpov, každý s výškou 19 metrov. 36 z nich malo štukatérsku výzdobu. V štvrtom storočí pred n. l. bol kompletne zničený, keď ho podpálil Herostratus a horda Kimerejcov. Chrám bol zrekonštruovaný a hoci nedosahoval výšky pôvodného chrámu, dostal nádhernú výzdobu. Významný sochár Scopas vyzdobil všetky stĺpy chrámu. Autorom oltára bol Praxiteles, syn svetoznámeho sochára Kefisodota. Bohužiaľ chrám bol takmer zrovnaný so zemou potom, čo ho zničili okolo roku 50 n. l. prví kresťania, ktorí ho považovali za útočište a obydlie zla. Jedinou pamiatkou na chrám je jeden stĺp a zopár zborených kameňov. Zaujímavosťou je, že z chrámu bolo možné dovidieť do Efezského prístavu, hoci ten bol vzdialený 5 kilometrov.


Autor/zdroj: Drobec
Text bol naposledy zmenený dňa: 12.03.2004