Rusko - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Rusko sa rozprestiera na ploche približne dvakrát tak veľkej ako Spojené Štáty,

siahajúcej od Moskvy na západe cez Ural a sibírske tundry až po Tichý oceán na východe. V tejto rôznorodej a kultúrne bohatej krajine nájdete množstvo cestovateľských lákadiel.

Moskva

Kedysi riadiace centrum východného bloku, dnes hlavné mesto demokratického Ruska je rovnako plné historických pamiatok a spomienok na cársku monarchiu ako i modernou pulzujúcou metropolou.

Viac informácii o Moskve nájdete tu.

Petrohrad

Druhé najväčšie mesto federácie, leží 715 kilometrov na severozápad od Moskvy. Mesto sa rozkladá na 42 ostrovoch delty rieky Nevy a vďaka svojej európskej príchuti ho tiež volajú „oknom na západ“.

Postavil ho Peter Veľký v roku 1703 a odvtedy meno tohto mesta neostalo stabilné. Menilo sa z Petrohradu na Leningrad a na dnešný Petrohrad.

Široké námestia, splavné kanále, mosty a niektoré najtypickejšie a najkrajšie príklady cárskej architektúry mu priniesli ďalší prívlastok „Benátky severu“. Na ľavom brehu rieky nájdete Palácové námestie a v ňom Zimný palác, práve tu odovzdala vtedy provinčná vláda bolševikom kontrolu nad krajinou a uvrhla ju do komunizmu, ktorý trval osem dekád.

V letných mesiacoch mestu nedajú spať známe „Biele noci“, kedy tma ustupuje jasnej žiare a mesto je doslova obalené zvláštnou aurou.

Severozápad

Novogrod

Južne od Peterburgu bol pred 1100 rokmi založený Novogrod. Mesto situované na brehoch rieky Volkhov je pokladom ruskej architektúry s 39 katedrálami a kostolmi. Spolu s Kremeľskou stenou je katedrála Sv. Sofie (z polovice 11.storočia) najstaršou kamennou stavbou Ruska.

Karelia

Karelia sa rozprestiera na brehu Bieleho mora. Okolitú prírodu tvoria jazerá a lesy plné húb a lesného ovocia.

Hlavné mesto regiónu Petrozavodsk predstavuje útočisko pre množstvo cestovateľov, ktorý využívajú aktivity ponúkané nádherným okolím.

Na dosah sa nachádza ostrovček Kizhi vrátane jazera Onega. Nájdete tu drevený kostol transfigurácie z 18. storočia, postavený bez použitia jediného klinca. Skanzen na ostrove je prehliadkou ruskej a karelskej drevenej architektúry od 14. po 19. storočie.

Krajina v okolí riek Shuya, Suna a Varna Vodla je ideálna pre turistiku a ich splavovanie na kajaku či rafte je jedinečným zážitkom. Odpočinok v drevených chatách pozdĺž brehov vykurovaných drevom, v kombinácii s osviežením v jazere, je skvelou bodkou za namáhavým dňom.

Murmansk

Zaujímavé prístavné mesto na brehoch zálivu Kola. Klíma ovplyvnená teplým golfským prúdom prispieva k príjemnému počasiu bez snehu a ľadu po celý rok. Mesto bolo postavené Britmi počas 1.svetovej vojny. Polárne svetlo tu vidieť v novembri a decembri a Športový festival ľudí severu sa koná v marci.

Arkhangelsk

Arkhangelsk bol pre turistov sprístupnený až v roku 1990. Pred založením Petrohradu to bol jediný morský prístav v Rusku. Odtiaľto sa cestovatelia vydávajú na prehliadku malej dedinky Mali Kareli, aby si pozreli Ruský biely kameň a drevenú architektúru.

Kaliningrad

Územie na baltickom pobreží medzi Lotyšskom a Poľskom je súčasťou ruskej federácie. Jeho hlavným mestom je Kaliningrad známe tiež pod názvom Königsberg z čias, keď ešte patrilo pod Prusko.

Nemecký pôvod so sebou nesú i pamiatky ako napríklad miestna katedrála. Nemecký filozof Immanuel Kant žil v Kaliningrade, je tu i pochovaný a s jeho tvorbou sa môžete bližšie zoznámiť v miestnom múzeu. Reštaurovaná nemecká pevnosť je domovom pre ďalšie múzeum venované histórii tejto stavby. Mesto má množstvo parkov, záhrad a tiež zoo. Neďaleké kúpele Svetlogorsk sú pobrežným zeleným mestečkom s neopakovateľnou atmosférou.

Čierne more

Rostov na Done: Kedysi Arménske mesto zaujímavé svojimi nízkymi budovami. Arménsky vplyv sa odráža i na miestnej katedrále Vzkriesenia. Mesto ponúka štyri divadlá, orchester, dostihy, niekoľko parkov a pláž. Rostov je vstupnou bránou Kaukazu.

Sochi: Populárne letovisko so subtropickou klímou a preslávenými liečivými kúpeľmi sa nachádza na východnom pobreží Čierneho mora. Observatórium na vrchu BolshoiAkhun (Kauakz) ponúka dych berúci výhľad na mesto, takmer celú kaukazskú riviéru a okolité hory.

Dagomys: Je pomerne nový dovolenkový rezort postavený na sever od Sochi, s výhľadom na Čierne more, zasadený v kopcoch husto zalesnených subtropickou zeleňou.

Rieka Volga

Táto obrovská ruská rieka pramení vo Valdajských kopcoch vo výške 225 metrov nad morom, tiahne sa krajinou 3600 kilometrov dlhá a ústi do Kaspického mora.

Kazan: Centrum tatárskej kultúry sa pýši vežami a kostolmi zo 16. storočia a určite stojí za návštevu.

Ulyanovsk: Leninove rodisko, dom jeho rodičov bol populárnym múzeom.

Samara: Mesto postavené na križovatke riek Volgy a Samary. V starom meste objavíte budovy zo 16. storočia. Na pobreží Volgy sa tiahne prírodná rezervácia pohoria Zhiguli prístupná zo Samary.

Volgograd: Kedysi Stalingrad. Celé mesto je monumentom ročnej nacistickej okupácie. V ponuke sú napríklad prehliadky bojových polí. Osady v okolí ako Cossack aVolga – German majú neopakovateľný historický nádych.

Ural, Sibír a Vzdialený Východ

Yekaterinburg: Rodisko ruského prezidenta Borisa Jeľcina je tiež miestom posledného odpočinku kráľovskej rodiny Romanovcov, vyvraždenej počas komunistickej revolúcie.

Sibír: Pokrýva územie o rozlohe 12 800 000 kilometrov štvorcových predstavujúce spiacu krajinu močarísk, lesov, jazier a 53 000 riek.

I napriek tomu, že v zime sa teploty pohybujú hlboko pod nulou, sibírske letá často bývajú veľmi horúce. Turistický ruch sa tu rozvíja iba pozvoľne a niektoré časti tajgy sú stále neprístupné. Jednou z možností ako preskúmať ruský Sibír je usadiť sa vo vlaku Trans sibírskej magistrály – najdlhšie vlakové spojenie sveta.

Irkutsk: Irkutsk vďačí za svoj rozvoj výhodnej polohe na obchodných cestách vedúcich do Mongolska a Číny. Veľký rozmach mesto dosiahlo koncom minulého storočia, keď sa živo obchodovalo so zlatom, kožušinami a diamantmi. Irkutská Univerzita bola prvým inštitútom vyššieho vzdelania vo východnej Sibíri. Dnes je Irkutsk jedným z najväčších dodávateľov kožušín na svete. Mesto leží na brehu rieky Angara, jedinej prameniacej rieky z jazera Bajkal.

Jazero Bajkal: V najhlbšom jazere sveta hĺbka dosahuje až 1 637 metrov, vodná plocha má rozlohu o veľkosti Belgicka a Holandska dohromady, je 25 miliónov rokov staré a zabralo by vám tri mesiace, kým by ste obišli jeho obvod predstavujúci 2000 km pobrežia.

Milióny malých rakov sú zdrojom potravy pre rôzne druhy rýb ako napríklad jeseter, lipeň či omul (druh lososa) - jeden z mnohých ojedinelých živočíšnych druhov typických pre Bajkal. Pobrežie obývajú vlci či medvede a na ostrove Uškan lenivo vylihujú sladkovodné tulene.

V zime často jazero zamŕza po celej svojej ploche, počas vojny s Japonskom sa po tomto ľade presúvali celé vlakové súpravy. Keďže dnes už Bajkal ovládajú ľudia a nie naopak, čas ukáže, či sa nám podarí zachovať jeho jedinečnú faunu a flóru.

Buriatská Republika: Mnoho obyvateľov Buriatskej Republiky je budhistami. Na brehu Bajkalu vyrástli budhistické chrámy už za čias panovania cárovnej Elizabety, dcéry Petra Veľkého. Bohužiaľ mnoho z nich bolo zničených v tridsiatych rokoch, avšak zachovali sa vzácne sochy Budhu, medzi ktorými je i socha zo santalového dreva, o ktorej sa vraví, že ako model pre jej zhotovenie sedel samotný Budha.

Jakutská republika: Hlavné mesto Jakutsk je dnes vedecko – výskumným centrom. Členitosť krajiny prechádza od alpských lúk až po pieskové púšte tundry blízko arktickej zóny. Je to industriálna oblasť so zameraním na ťažbu zlata.

Vladivostok: Vojenský námorný prístav ako vstupná brána Pacifiku a východu má obrovský komerčný potenciál. Nie je problém dosiahnuť odtiaľto Usurijskú tajgu, domov pre jedinečnú flóru a faunu ako tigre, leopardy, bizóny a medvede.


Pozri turistické informácie aj pre nasledovné lokality


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...