Rotterdam - Pamiatky a múzeá

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

V Rotterdame sa nachádza mnoho múzeí, medzi najvýznamnejšie sa radia Boijmans-van Beuningen, Historcké múzeum, Volkenkundig Museum (zamerané na kultúru), KunstHal, Maritiem MuseumBrandweermuseum.

Vyhľadávané sú i múzeá Historické múzeum, Daňové múzeum, Dubbelde Palmboom. V centre je situované Námorné múzeum dokumentujúce históriu prístavu a vývoja konštrukcie lodí.

 

V holandskej metropole má zastúpenie niekoľko najväčších stavieb v krajine. V r. 1898 bola postavená najväčšia budova v Európe, ktorá dosahovala výšku 45 metrov.

 

V prvej dekáde 20. storočia sa vybudovali významné, moderné architektonické diela. Zaujímavý je Van Nelle fabriek (1929), ktorý je modernou fabrikou navrhnutou Brinkmanom en Van der Vlugtom, a Feyenoord''s football stadium de Kuip (1936) od toho istého autora.

 

Rotterdam je taktiež známy svojimi Kubuswoningen – kockovými domami, ktoré staval architekt Piet Blom v r. 1984.

 

V holandskej metropole je i najväčší rezidentný most v krajine nazývaný Montevideo (152 m). Najvyšší úrad Delftse Poort dosahuje výšku 151 metrov, zastrešuje poisťovaciu spoločnosť Nationale Nederlanden, ktorá je súčasťou ING Group.

 

Erasmus Bridge

Most bol postavený v r. 1996, spája severný a južný Rotterdam, visí na 138 m vysokom pylóne, ktorý si vyslúžil vďaka tvaru prezývku De Zwaan (labuť).

  Euromast

Takmer 186 m vysoký Euromast bol dlho hlavnou turistickou atrakciou. Postavený bol v r. 1960, pôvodne sa dvíhal do výšky 101 metrov; v r. 1970 sa zvýšil o 85 metrov.

 

Metropola má vynikajúcu reputáciu v oblasti architektúry a vzdelávania: Berlage Institute je vybavený pokrokovými laboratóriami špecializovanými na architektúru, a NAi (Netherlands Architecture Institute) je otvorený pre verejnosť, konajú sa v ňom vynikajúce exhibície o architektúre a urbanistickom plánovaní.

 

Rotterdam sa architektonickou úrovňou mrakodrapov vyrovná takým mestám, ako je Frankfurt, Varšava a Paríž. Mnohé projekty siahajúce do obrovských výšok sú vo výstavbe.