Reykjavik - Top atrakcie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Hallgrímskirkja
Kostol Hallgrímur je najvyššou a najpôsobivejšou budovou v Reykjaviku, ktorú je vidieť zo vzdialenosti viac než 20km. Jeho výstavba začala v štyridsiatych rokoch minulého storočia, dokončený bol v r. 1986. Mnohí návštevníci ho vyhľadávajú kvôli nádhernému pohľadu na mesto.

Adresa: Skólavörduholt
Otváracie hodiny: denne 09:00-20:00 (v lete vo Štvr do 22:00)
Vstup do kostola je bez poplatku, za poplatok veža.

Perlan (Pearl)
Prechádzka cez mestské záhrady (vrátane umelých gejzírov) vedie na vrch kopca Öskjuhlíd Hill a k Reykjavíckemu majstrovskému architektonickému skvostu – Pearl.

Štvorúrovňová budova má vyhliadkovú plošinu, pod ktorou sa vinie panoráma metropoly. Na prízemí je Saga Museum, v ktorom sa multi-dimenzionálnym spôsobom zobrazujú kľúčové momenty islandskej histórie a poskytuje ucelený pohľad na život prvých islandských usadlíkov na konci 9. storočia až po reformačné obdobie.

Pri zobrazovaní sa používajú realistické silikónové figuríny, ktorých podoba bola prevzatá od miestnych rezidentov, takže nebuďte prekvapený, ak stretnete na ulici hlavného mesta podobnú tvár, akú ste videli v múzeu.

Otváracie hodiny: denne 10:00-22:00 (reštaurácia do 23:00)
Vstup je bez poplatku.

Saga Museum
Otváracie hodiny: denne 10:00-18:00
Vstup za poplatok.

Listasafn Íslands (Islandská národná galéria)
V galérií sa uchováva stála kolekcia obrazov a sôch od islandských a medzinárodných umelcov, zameraná je na diela 19. a 20. storočia.

Taktiež sa tu organizujú prechodné výstavy islandského umenia. Sídli v modernej budove, ktorá bola pôvodne postavená pre uskladňovanie ľadu. Nachádzajú sa tu 4 výstavné siene, kaviareň, lektorská hala, art knižnica a kníhkupectvo.

Otváracie hodiny: Ut-Ne 11:00-17:00 (knižnica má kratšiu dobu prevádzky).
Vstup je bez poplatku.

Listasafn Reykjavikur (Reykjavícke Art Múzeum)
Reykjavik Art Museum sa nachádza na troch miestach roztrúsených po meste (Harbour House (Hafnarhúsid), Ásmundur Sveinsson Sculpture Museum a Kjarval Collection). Múzeum je zamerané na dokumentáciu islandskej kultúry.

Harbour House leží blízko prístavu, v ňom sídlia múzeá Erró Collection, Architectural Museum a Reykjavik Art Collection.

Kolekcia venovaná sochám a kresbám Ásmundura Sveinssona sa uchováva v Ásmundur Sveinsson Sculpture Museum, ktorá sa nachádza v bývalom dome umelca.

Kjarvalsstadethir galéria sa špecializuje na diela významných islandských a medzinárodných umelcov 20. storočia.

Vstup za poplatok (denný lístok je platný do všetkých troch múzeí). V Po je vstup bez poplatku.

Harbour House
adresa: Tryggvagötu 17
Tel: 590 1200
Otváracie hodiny: denne 10:00-17:00

Ásmundur Sveinsson Sculpture Museum
adresa: Sigtún
Tel: 553 2155
Otváracie hodiny: denne 10:00-16:00 (máj-sep); denne 13:00-16:00 (okt-apr)

Kjarvalsstadethir
Adresa: Flókagata
Otváracie hodiny: denne 10:00-17:00

Thjódminjasafn Íslands (Národné múzeum)
Národné múzeum bolo založené v r. 1863, špecializuje sa prevažne na relikvie a nástroje z 11. storočia, ktoré boli nájdené v oblasti hlavného mesta. Nachádza sa tu stredoveký oltár, ale hlavnou atrakciou sú dvere (12. stor.), na ktorých je vyobrazená bojová scéna.

Múzeum zahŕňa všetky aspekty života Islanďanov, od ich prvého osídlenia po súčasnosť. Základ kolekcie tvoria archeologické vykopávky, ktoré sa našli na mieste erupcie vulkanického pohoria Mount Hekla v r. 1106. Nachádza sa tu prvá biblia tlačená na Islande, dokumentácie histórie islandského čarodejníctva, listina sčítania obyvateľov z r. 1703.

Webová stránka: www.natmus.is
Otváracie hodiny: denne 10:00-18:00 (leto), 11:00-17:00 (zima). Zatvorené v Po.
Vstup je za poplatok, bez poplatku v Str.

Árbæjarsafn (Árbær ľudové múzeum pod otvorenou oblohou)
Árbæjarsafn je reykjavícke ľudové múzeum a zároveň najväčšie open-air múzeum na Islande. Zahŕňa približne 30 budov – väčšina bola premiestnená do múzeá z centra metropoly. Datujú sa do obdobia 1820-1920.

V múzeu sú zrekonštruované domy a dielne. V nedeľu miestni remeselníci predvádzajú tradičné remeslá za sprievodu akordeónovej hudby.

Webová stránka: www.arbaejarsafn.is
Otváracie hodiny: denne 10:00-17:00 (jún, júl a aug). Mimo letnej sezóny sa koná prehliadka múzeá so sprievodom v Po, Str a v Pia o 13:00.
Vstup je za poplatok.

Heiti Potturinn (Hot Pots)
Geotermálne bazény a horúce miesta majú významnú úlohu v živote Islanďanov. Organizujú sa v nich lekcie plávania a študenti nemôžu absolvovať univerzitu bez testu z plávania.

Najhorúcejšie bazény majú teplotu vody do 44°C, hovorí sa, že majú i priaznivý účinok na organizmus.

Najväčším bazénom je Laugardalslaug, ktorý meria 50m, delí sa na päť častí s rôznou teplotou vody. Mnohé miestne hviezdy ho využívajú na uvoľnenie prevažne medzi 08:00 a 09:00, pred začiatkom pracovného dňa.

Adresa: Laugardalur, Sundlaugavegur
Otváracie hodiny: Po-Pia 06:50-22:00, So a Ne 08:00-20:00
Vstup je za poplatok.