Reykjavik - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Verejná doprava
Reykjavik Bus Service SVR, je hlavným správcom autobusovej dopravy v meste. Dve hlavné autobusové stanice sa nachádzajú v Hlemmur a Laekjartorg. Autobusy jazdia po 35 linkách Po – So 07:00-24:00, Ne 10:00-24:00.

Cez pracovné dni jazdia každých 20 minút; večer (po 19:00) a cez víkendy každých 30 minút. Nočné autobusy sú v prevádzke cez víkendy 02:30-04:00. Za lístok sa platí priamo vodičovi, ktorý môže pasažierovi vydať i tzv. skiptimidi (transfer ticket) platný 45-60 minút.

Pasy
Pasy obsahujúce desať lístkov je možné zakúpiť v autobusových termináloch. Reykjavik Card umožňuje nelimitovanú prepravu autobusom v meste.

Taxík
Všetky taxíky v metropole sú vybavené taxametrom, vodiči neočakávajú prepitné. Je možné ich zastaviť mávnutím na ulici alebo objednať telefonicky. Prevádzkovatelia taxi služieb: Borgarbíll (tel: 552 2440), BSR (tel: 561 0000), BSH (555 0888) a Hréyfill (tel: 588 5522).

Taxíky sú značne drahé a ich použitie na krátky výlet mestom začína orientačne na 1 000 IKr. Väčšina taxi stanovíšť poskytuje denne okružné vyhliadkové jazdy za pamätihodnosťami mesta.

Jazdenie v meste
Pretože mestské centrum je kompaktné a autobusová doprava je účinná, nie je nutné používať automobil. Sadzba za prenájom vozidla taktiež mnohých turistov odradí. Ak sa už návštevník rozhodne jazdiť automobilom, bude ho čakať príjemný zážitok. Cestná premávka nie je hustá, je tu málo dopravných zápch a islandskí vodiči sú veľmi tolerantní a zdvorilí.

Parkovanie
Parkovanie v meste je jednoduché, pretože parkovacie miesta sú vyhradené a vybavené parkovacími automatmi. Alternatívne je možné ponechať vozidlo v niektorom zo šiestich viac poschodových parkovísk alebo na početných veľkoplošných parkoviskách – Vitatorg, Hverfisgata, Kolaportid, Kalkofnsvegur, Bergstadir, Bergstadastraeti, Tradarkot, Hverfisgata, City Hall Basement, Tjarnargata, a Vesturgata 7, Vesturgata. Ďalšie parkovacie miesta sú lokalizované v Hlemmur, Tryggvagata, Tjarargata a v blízkosti prístavu.

Prenájom vozidla
Prenájom vozidla je v Reykjaviku extrémne drahý, daň na tieto služby je 24.5%, pričom sa platia ďalšie príplatky za poistenie a benzín. Väčšina spoločností vyžaduje pri prenájme automobilu minimálny vek 23 rokov, akceptuje sa i národný vodičský preukaz.

V meste majú zastúpenie: Avis, Budget a Herz.

Prenájom bicykla
Pretože topografia okolia Reykjaviku je plochá, je vhodná na podniknutie prieskumných jázd za hranice veľkomesta na bicykli.

Icelandic Mountain Bike Club sídli v hlavnom meste, poskytuje rady pri jazde na bicykloch do okolitej krajiny. Bicykle je možné prenajať u spoločnosti Borgarhjol Bike Rental, Hverfisgata 50 (tel: 551 5653).