Rakytov - Úvod

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Rakytov je najvyšší vrchol v liptovskej vetve hlavného hrebeňa Národného parku Veľká Fatra. Zároveň je to aj štvrtý najvyšší vrchol celého pohoria. Napriek pestrému geologickému zloženiu s prevahou vápencov vykazuje jeho reliéf krásny pyramídový tvar.


Dolné partie nad závermi dolín Teplej, Veľkej Tureckej a Veľkej Rakytovej sú súvislo porastené bučinami. Na predvrchole rastie aj kosodrevina. V južnom úbočí vyrastá zvláštny bralný útvar, nazývaný Skalná brána. Na vrchole Rakytova sa nachádza kríž a výhľadová ružica. 


Výhľad z Rakytova je pre centrálnu polohu vrcholu uprostred hrebeňov neobyčajne krásny. Právom sa považuje za najkrajší výhľad vo Veľkej Fatre. Poskytuje kompletný pohľad na turčiansku rázsochu, vidieť aj Malú Fatru a Beskydy. Na severe je dokonca možné uvidieť Chočské vrchy a Nízke Tatry. Najkrajšia je však panoráma Veľkej Fatry. Z ľudských sídel vidieť iba časť Liptovských Revúc a Liptovskej Lúžnej. Cez vrchol vedie zelená magistrála.  


Rakytov je možné zaradiť medzi ďalšie zaujímavosti Národného parku Veľká Fatra. Ten je najlepšie spoznávať niekoľko dní, preto sa turistom a dovolenkárom odporúča, aby si našli v oblasti ubytovanie. Veľká Fatra je totiž ideálnym miestom nielen na turistiku, ale aj na relax.  

Na okolí doporučujeme navštíviť

Zvaná tiež Izbica, nachádza sa v Starohorských vrchoch. Je typom puklinovo-rútivej jaskyne, ktorá vznikla erozívnou činnosťou podzemných vôd a rútením sa povaly. Jej výzdobu tvoria biele pagody, sintrové jazierka a nástenné vodopády s ružovkastými záclonovitými závesmi. Dĺžka prevádzkového okruhu je 800 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Banská Bystrica
Téma: Múzeum
Východiská: Ružomberok
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Medzi kúpeľné miesta, indikačne zamerané na liečbu chorôb pohybových ústrojov, zaraďujú sa aj malé kúpele so starou tradíciou – Turčianske Teplice. Sú to jediné slovenské kúpele, v ktorých sa liečia aj pacienti s niektorými chorobami obličiek a močových ciest.
Téma: Kúpele
Východiská: Turčianske Teplice
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov