Portugalsko - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Portugalsko má šesť hlavných dovolenkových oblastí - Costa Verde, Costa de Prata, Costa de Lisboa, Algarve, Montanhas a región Planícies.

Costa Verde
začína na španielskej hranici na severozápade Portugalska. Rozprestiera sa južne od mesta Porto a na východe až po Vila Real. Cez tento región pretekajú rieky Minho, Lima a Douro. Severovýchodne od mesta Braga (asi 60 min. cesty autom) sa nachádza 70.000 hektárový Národný Park Peneda-Geręs. Lesy, vodopády, umelé jazerá, na ryby bohaté rieky a horské hrebene ponúkajú neobmedzené možnosti výletov a turistiky. Geręs bol už za času Rimanov kúpeľným mestom a je dobrým východiskovým bodom pre cesty do Národného parku. Tento región ponúka veľa zaujímavého: dlhé pláže, borovicové lesy, je kolískou mnohých tradičných umeleckých remesiel, nájdete tu aj historické stavby a archeologické mestá. Rieky a more okrem toho ponúkajú výborné možnosti rybolovu. Každé mesto a dedina má kostoly a chrámy. Ďalej sa tu nachádzajú vinárske oblasti a kúpeľné mestá ako Caldelas, Vizela a Monçăo, odkiaľ taktiež pochádza známe víno Alvarinho. Dovolenkové oblasti medzi Espinho a ústím rieky Minho majú široké zlatožlté piesočné pláže. Obľúbenými výletnými cieľmi sú údolia riek Minho a Douro, v ktorých sa rodí víno Vinho Verde .

Porto je druhým najväčším mestom Portugalska a najdôležitejším mestom Costa Verde. Z okolia mesta Porto pochádza preslávené portské víno. Bohatstvo mesta začalo vývozom vína do Anglicka na začiatku 18. storočia. Porto má veľmi pekné staromestské centrum so stredovekými budovami, barokovým prepychom a pestrými trhmi.

Maličké kostoly, uzučké a točité uličky s kamennou dlažbou, a pohodlné kaviarničky sú hlavnými znakmi hraničného mestečka Valença, ktoré sa nachádza na svahu pri rieke Minho. Espino je moderným kúpeľným mestom s kasínom. Vila do Conde je pokojná rybárska dedinka, ktorá je známa čokoládou a rybárskymi člnmi. Ofir leží na rozsiahlej pieskovej pláži, ktorá je obklopená borovicovými lesmi. Viana do Castelo je pevnostné mesto s pôsobivou renesančnou architektúrou. Braga má zasa peknú katedrálu z 12. storočia, zvonice boli postavené v 18. storočí. Umelecké poklady z 10. storočia si môžete pozrieť v múzeu „Museu de Arte Sacra“, ktoré je umiestnené v severozápadnom krídle katedrály. V bývalom arcibiskupskom paláci sa dnes nachádza mestská knižnica. Za ňou ležiaca záhrada je oázou pokoja. Celoročným problémom v tomto pútnikmi preplnenom meste je však nedostatok voľných ubytovacích kapacít,. Odporúčame skorú rezerváciu, dlho pred plánovaným príchodom. Metso Guimarăes, ktoré sa nachádza 50 km severovýchodne od mesta Porto, bolo v stredoveku portugalským hlavným mestom.

Dovolenkové regióny a letoviská v Costa Verde: Aboinha, Afife, Além do Rio, Amarante, Arcos de Valdevez, Aver-o-Mar, Baiăo, Barcelos, Bom Jesus do Monte, Braga, Caldas de Canavezes, Caldas das Taipas, Caldas de Vizela, Caldelas, Caniçada, Castro de Laboreiro, Entre-os-Rios, Ermesinde, Espinho, Esposende, Fafe, Felgueiras, Gerez, Granja, Guardeiras, Guimarăes, Gulpilhares, Leça do Bailio, Lousada, Marco de Canavezes, Matosinhos, Melgaco, Moledo do Minho, Monçăo, Monte Faro, Monte de Săo Felix, Novelas, Ofir, Pacos de Ferreira, Paredes, Penha, Ponte da Barca, Ponte de Lima, Porto, Póvoa de Varzim, Praia de Miramar, Riba de Ave, Rio Caldo, Santa Marta, Santo Tirso, Săo Bento de Porta Aberta, Săo Martinho do Campo, Săo Tiago, Săo Vicente, Seixas, Serra do Marăo, Terras do Bouro, Torre, Valença, Valongo, Viana do Castelo, Vieira do Minho, Vila do Conde, Vila Nova de Cerveira, Vila Nova de Famalicăo a Vila Praia de Ancora.

Costa de Prata
Costa de Prata je malá prímorská oblasť južne od Costa Verde. Tento región je po celý rok dovolenkovým rajom pre rodiny. Na severe leží Espinho, na juhu Ericeira. Najprítažlivejšími časťami tohto regiónu sú Coimbra, Fátima so slávnou sochou panny Márie, kúpeľné mesto Luso a Curia, a jaskyne v San Antoniu a Alvadose. V blízkosti pobrežia sa nachádza Ilhas Berlengas, ktorý je rybárskym rajom. Ako aj v Costa Verde aj tu sa nachádzajú pomníky, hrady, paláce, kláštory a múzeá. Moderné letoviská sa nachádzajú na všetkých plážach.

Coimbra je tretím najväčším mesto Portugalska. Toto univerzitné mesto má točité úzke uličky, budovy so štýlovými fasádami a vlastnú variantu Fado, melancholickej portugalskej hudby. Oplatí sa navštíviť románsku Se Velha (stará katedrála), múzeum umenia Museu Machado de Castro, ktoré sa nachádza v bývalom biskupskom paláci, kostol a kláštor Svätého Kríža (Mosteiro de Santa Cruz) a univerzitu. Na území Velha Universidade sa nachádza prekrásna kaplnka Capela de Săo Miguel, ktorá už zapôsobila na mnoho návštevníkov. Hneď vedľa sa nachádza jedna z najkrajších knižníc na svete Biblioteca Joanina. Sady botanickej záhrady, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti univerzity patria k najpôsobivejším v celom Portugalsku.

Mesto Aveiro, "portugalské Benátky", je obklopené lagúnami a plážami. Obraz mesta je ovplyvnený veľkým kanálom. Predovšetkým sa vám oplatí navštíviť katedrálu, fajansovými kachličkami vyzdobený kostol (Igreja das Carmelitas) a múzeum Museu de Aveiro.

Torreira, typická rybárska dedinka leží medzi mirom a jednou z lagún. Dostanete sa k nej loďou z Aveiro. Anadia je strediskom vinárskej oblasti Bairrada. V meste Conimbriga si môžete pozrieť románske zrúcaniny z roku 1 p.n.l. Buçaco je známe pre svoj pekný národný park a les s nádherným porastom stromov, v ktorého strede stál pôvodne karmelínový kostol. Na jeho mieste sa v súčasnosti nachádza prekrásny lovecký zámok, ktorý bol postavený pre kráľovskú rodinu a dnes slúži ako luxusný hotel.

Figueira da Foz je moderné letovisko s výbornou plážou, kasínom a inými možnosťami športu a zábavy. Fátima je od údajného zjavenia panny Márie v roku 1917 známym cieľom pútnických ciest. Priamo na ceste z Lissabonu do Coimbra stojí prekrásny kláštor Mosteiro de Santa Maria da Vitória da Batalha, ktorý pripomína portugalské víťazstvo.

Toto gotické dielo je jedno z najvýznamnejších umeleckých pamiatok v Portugalsku. Leiria je pokojné provinčné mestečko, nad ktorým sa vypína stredoveký hrad z 12. storočia. Caldas da Rainha, Monte Real, Curia, Luso, Vimeiro Cucos sú známe kúpeľné mestá.


Letoviská a dovolenkové regióny v Costa de Prata: Agueda, Albergaria-a-Velha, Alcobaça, Aljubarrota, Anadia, Arouca, Aveiro, Avelar, Batalha, Bombarral, Buarcos, Bussaco, Cacia, Caldas da Rainha, Caldas de Săo Jorge, Cantanhede, Coimbra, Cucos, Curia, Esmoriz-Barrinhas, Estarreja, Fátima, Fermentelos, Figueira da Foz, Figueiro dos Vinhos, Forte da Barra, Foz do Arelho, Ilhavo, Leiria, Luso, Marinha Grande, Mealhada, Minde, Mira de Aire, Monte Real, Murtosa, Nazaré, Obidos, Oliveira de Azeméis, Oliveira do Bairro, Peniche, Piedade, Pombal, Porto de Barcas, Praia da Areia Branca, Praia da Barra, Praia do Furadouro, Praia de Mira, Praia de Pedrogăo, Praia do Porto Novo, Praia de Santa Cruz, Sangalhos, Santa Luzia, Săo Joao da Madeira, Săo Martinho do Porto, Săo Pedro de Muel, Seixal da Lourinha, Serém, Sever do Vouga, Sobrado de Paiva, Tomar, Torres Vedras, Torreira, Vale de Cambra, Vale Gracioso, Vale do Grou, Vale da Mó, Vieira de Leiria, Vila Nova de Ourém a Vimeiro.

Montanhas
Tento hornatý región na severovýchode Portugalska má divokú, ešte pôvodnú krajinu s riekami, lesmi a liečivými prameňmi. Nachádzajú sa tu najznámejšie portugalské termálne kúpele Vidago, Pedras, Chaves, Felgueiras, Salgadas, Săo Pedro do Sul, Aregos, Manteignas a Monfortinho. Serra da Estrela, južne od Coimbra, bola vyhlásená za chránenú prírodnú oblasť. Na vrcholoch pahorkatiny sú často hrady, ktoré ešte zosilňujú divoko-romantický charakter tohto okolia. Okrem toho sa tu nachádza veľa vinohradov a panských sídiel. Guarda je najvyššie položeným mestom Portugalska. Najzaujímavejšími pozoruhodnosťami sú mestské múzeum a katedrála. Penhas da Saůde je lyžiarskym strediskom v blízkosti najvyššie položenej vyvýšeniny v Portugalsku, 1900 m vysokého vrchu Torre. Beira Baixa, jeden z najstarších regiónov krajiny, je plný malebných oblastí s hradmi ako Belmonte, Sabugal a Monsanto. Vila Real na juhu vysočiny Trás-os-Montes, je dôležité hospodárske a administratívne centrum s pozoruhodnou katedrálou. Asi 3 km od mesta sa nachádza známy palác Palácio Mateus, ktorý je ešte aj v súčasnosti obývaný. Niektoré časti paláca sú sprístupnené verejnosti.

Letoviská a dovolenkové regióny: Alfândega da Fé, Alijó, Alpedrinha, Alto do Cacador, Arganil, Armamar, Belmonte, Bragança, Caldas de Alcafache, Caldas de Aregos, Caldas da Cavaca, Caldas da Felgueira, Caldas de Săo Gemil, Caramulo, Carvalhelhos, Castelo Branco, Castro de Aire, Catraia de Săo Romao, Celorico da Beira, Cernache do Bonjardim, Chaves, Cinfăes, Coja, Covilhă, Escalhăo, Figueira de Castelo Rodrigo, Fornos de Algodres, Fundăo, Gândara de Espariz, Gouveia, Guarda, Lamego, Lousă, Luga do Torrăo, Macedo de Cavaleiros, Mangualde, Manteigas, Miranda do Douro, Mirandela, Mogadouro, Moimenta da Beira, Monfortinho, Nelas, Oliveira de Frades, Oliveira do Hospital Orvalho, Pedras Salgadas, Penacova, Penhas da Saúde, Peso da Régua, Pinhăo, Pinheiro de Lafőes, Pinhel, Póvoa das Quartas, Resende, Rio Torto, Sabugal, Săo Joăo de Pesqueira, Săo Pedro do Sul, Seia, Serta, Torre de Moncorvo, Urgeirica, Vidago, Vila Flor, Vila Nova de Poiares, Vila Réal, Vilar Formoso, Vimioso, Vinhais, Viseu a Vouzela.

Costa de Lisboa (Lisabonské pobrežie)
Do regiónu patrí hlavné mesto Lisabon, Estorilské pobrežie, Costa Azulu a Costa Dourada na juhu. Miliónové mesto Lisabon leží 10 km od atlantického pobrežia. Na juhu leží Algarve a na severe Costa de Prata a Costa Verde. V okolí Lisabonu sú dlhé pláže, zaujímavé parky, hrady a paláce. Vo Vila Franca je citadela býčích zápasov. Miestna kuchyňa tohto moderného mesta je mimoriadne chutná.

Lissabon
Výborná poloha tohto významného európskeho kultúrneho mesta z neho robí ideálne miesto na dovolenku. Sedem pahorkov portugalského hlavného mesta pokrývajú paláce a biele obytné domy. Lisabon má staromódnu, štýlovú atmosféru a očaruje mnohými nádhernými miestami a tmavými, úzkymi uličkami starej maurskej štvrte. Lisabon leží pri ústí rieky Tejo a má jeden z najlepších prírodných prístavov na Iberijskom polostrove. Pomaly tečúcu rieku premosťuje 3 km dlhý visutý most.

Fontány, sady a kvetmi obsypané balkóny sú pre toto priateľské mesto, ktoré sa dá ľahko prejsť pešo, typické. Stará mestská štvrť (Alfama) je jednou z najzaujímavejších štvrtí mesta a okrem Bairro Alto (horná časť mesta) jediná časť mesta, ktorá ostala po zemetrasení v 18. storočí nepoškodená. Kedysi tu mali sídla bohatí občania, no dnes je to skôr chudobnejšia štvrť (majte sa na pozore pred vreckovými zlodejmi). V početných malých lokáloch môžete načúvať tónom tradičnej hudby Fado, ktorá je väčšinou prezentovaná speváčkou oblečenou v čiernych šatách a gitarovým sprievodom.

Jedným z najlepších východiskových bodov na prechádzku mestom je zámok Kastell Săo Jorge, ktorý bol postavený vo 8. storočí vysoko nad mestom na zrúcaninách starej pevnosti a ponúka pekný výhľad na celý Lisabon. Tu sa ľudia stretávajú na pikniky. Cesta dole do Alfama vedie okolo stredovekých domov s balkónmi ukutými zo železa, malých kaviarničiek a okolo pekného kostola sv. Lucie. Pôsobivé sú fajansové kachličky (Azulejos), ktorými sú ozdobené mnohé fasády a kostoly v starom meste.

Hlavnou atrakciou v hornej časti mesta je botanická záhrada, Jardim Botânico, ktorá bola otvorená v roku 1873.

Znalcom umenia bude určite známe Museu Calouste Gulbenkian, ktoré založil ropný magnát Gulbekian. Sú v ňom dve veľké oddelenia, jedno pre orientálne umenia a druhé pre umenie západné. Nájdete tu maľby flámskej a holandskej školy od maliarov Rubensa, Rembrandta a Halsa ako aj od impresionistov. Moderné portugalské umenie nájdete v oddelení Centro de Arte Moderno.

Nesmiete obísť antické múzeum Museu Nacional de Arte Antiga, ktoré sa nachádza v štvrti Baixa. Der Torre de Belém (Belemérska veža) a Mosteiro dos Jerónimos (kláštor) sú charakteristickým znakmi mesta. Kláštor fascinuje predovšetkým svojou jedinečnou procesiou s krížom, ktorá patrí medzi najkrajšie na svete. V starých kláštorných budovách sú múzeá Museu Nacional de Arqueologia e Etnologia (archeologické a etnologické) a Museu da Marinha (námornícke). Jedným z najzaujímavejších múzeí v Portugalsku je bezpochyby múzeum kočiarov, Museu dos Coches, v bývalej koniarni.

Cestou do centra mesta, prechádzate hlavnou nákupnou ulicou Rua Garrett, ktorá je plná butikov a kaviarní. Kaviareň Brasileira je ešte aj dnes miestom stretávania umelcov.

V okolí Lissabonu je mnoho pekných kúpeľných mestečiek a dediniek, ktoré sú vhodnými cieľmi pre jednodňové výlety.

Letoviská a dovolenkové strediská: Lissabon, Caparica, Palmela, Azeităo, Arrábida, Setúbal, Tróia, Sesimbra, Carcavelos, Estoril, Cascais, Guincho, Colares, Sintra, Săo Pedro de Sintra, Queluz, Ericeira, Praia das Maçăs, Praia Grande a Parede.

Planícies
Táto rozsiahla oblasť vo vnútrozemí sa skladá z regiónov Cova da Beira, Ribatejo, Alentejo, Monsaraz, Marvăo, Moura a Monsanto. Všade v tomto úrodnom, na poľnohospodárstvo zameranom regióne sa nachádzajú typické dedinky. Planćies je obilnou sýpkou Portugalska.
Rastú tu aj Duby Korkové, ktorých kôra sa používa na výrobu korkových štupľov a iných výrobkov z korku. K atrakciám tohto regiónu patria mnohé pestré, folklórne festivaly. Ak sa radi kúpete na osamelých plážach, vyrazte do neďalekej Costa Dourada.

Letoviská a dovolenkové strediská v Planícies: Alcácer do Sal, Alter do Chăo, Beja, Benavente, Campo Maior, Castanheira, Castelo de Vide, Caxarias, Charneca do Infantado, Coruche, Elvas, Estremoz, Évora, Ferreira do Alentejo, Grândola, Lagoa de Santo André, Marvăo, Minde, Monsaraz, Monte das Flores, Montemor-o-Novo, Moura Ponte do Sôr, Portalegre, Rio Maior, Santa Clara-a-Velha, Santarém, Santiago do Cacém, Serpa, Sines, Tomar, Torrăo, Costa Alentejana od Troia až po Algarve, Sines a Vila Nova de Milfontes.


Algarve
Algarve leží na juhu Portugalska, pri Atlantiku. Táto nádherná plážová oblasť sa tiahne na západ od španielskej hranice až po Cabo de Săo Vicente. Pláže sa rozprestierajú v dĺžke viac ako 250 km a patria k najčistejším v Európe. Medzi rôznofarebnými útesmi a bizarnými kamennými formáciami sú schované malé piesočné zátoky. Veľké hotely, kasína, športové zariadenia a rôzne iné možnosti trávenia voľného času patria k samozrejmostiam tejto dovolenkovej oblasti. Je tu mnoho dovolenkových dedín a kempingov. Napriek hotelovým komplexom a umelo vytvoreným dovolenkovým strediskám nájdete v tomto regióne aj dnes historické mestá a na mnohých plážach a v prírode nebudete nikým rušený. Pre Algarve sú typické mandľovníky, ktorých biele púčiky už vo februári oznamujú príchod jari. Neskoro večer opúšťajú osvetlené rybárske lode svoje prístavy a vydávajú sa na plavbu za každodenným úlovkom.

Faro, ktoré je hlavným mestom tejto provincie, bolo v roku 1755 zničené zemetrasením a z pôvodného starého mestského centra ostala zachovaná len malá časť. Hlavnými pozoruhodnosťami sú viaceré múzeá, katedrály v rôznych štýloch a barokový kostol Igreja do Carmo. Veľmi pekná je plavba loďou cez národný park Parque Natural da Ria Formosa, pri ktorej môžete pozorovať rôzne druhy vodných vtákov. Trhové mesto Loulé je známe svojimi vynikajúcimi výrobkami z kože a medi. Albufeira je najobľúbenejšie kúpeľné mesto v Algarve a v zime býva dosť preplnené. V starom meste nájdete úzke uličky a terasovité domčeky otočené k moru. Z pevnosti zo 16. storočia si môžete vychutnať pekný výhľad na mesto. Rybárska dedinka Armaçăo de Pęra leží na jednej z najdlhších pláží v Algarve. Silves má zachovalé mestské múry a zaujímavú katedrálu z 12. storočia. Hrad pripomína dlhú maurskú nadvládu. V múzeu Municipal de Arqueologia môžete uzrieť vystavené predmety z tejto doby. Jedno z najväčších prístavných miest v Algarve je známe nábytkom a prútenými výrobkami.

Kúpele Monchique, ktoré ležia v horách boli vyhľadávaným miestom už v čase Rimanov. V tesnej blízkosti sa nachádza 750 m vysoký vrch Picota, z ktorého sa vám naskytne výborný výhľad. V Lagose si môžete pozrieť historické lodenice alebo len tak posedávať v miestnych kaviarničkách. Toto miesto sa stalo centrom "batoháčov" - najmä cestujúcich študentov.

Príjemným každodenným zážitkom je trh. V lete tu panuje veľmi rušný nočný život. Sagres ja maličká dedinka s pevnosťou zo 17. storočia; kamenné pobrežie je ideálne na chytanie morských rakov.

Cabo de Săo Vicente je najjuhozápadnejší bod európskej pevniny. Na juhozápade Algarve sa nachádzajú niektoré z najkrajších pláží tejto provincie.

Aj vnútrozemie má svoj pôvab a nie je tak zasiahnuté masovým turizmom. Mestá a dediny tu majú svoj vlastný charakter a lúky sú plné pestrofarebných kvetov. V Săo Brás de Alportel je malé folklórne múzeum, v ktorom sú vystavené tradičné kroje.

Miesta na dovolenku v Algarve: Albufeira, Armaçăo de Pęra, Lagos, Portimăo, Praia da Rocha, Silves, Tavira, Vila Real de Santo António, Olhăo, Quarteira, Carvoeiro, Loulé, Sagres, Vilamoura, Monte Gordo, Săo Brás de Alportel, Aljezur a Monchique.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Kamienky z konca sveta - Spojenie "to je pre mňa španielska dedina"...