Portugalsko - Kolónie a závislé územia

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Madeira

Štatút: autonómna súčasť Portugalska

Hlavné mesto: Funchal (100 847)
Rozloha: 741 km2
Počet obyvateľov: 244 286 (2006)
Úradný jazyk: portugalčina

Madeira je súostrovie nachádzajúce sa v Atlantickom oceáne, západne od Maroka. Ostrovy sú sopečného pôvodu. Najväčším ostrovom v súostroví je Madeira, na ktorom žije aj najviac ľudí a nachádza sa tu aj hlavné mesto. Okrem ostrova Madeira žijú obyvatelia ešte aj na ostrove Porto Santo. Madeira je situovaná na Africkej doske. Preto iba tri kilometre od pobrežia je hĺbka oceánu až 3000 metrov.


Súostrovie Madeira bolo objavené portugalskými moreplavcami už v roku 1418. Dnes je Madeira predovšetkým strediskom cestovného ruchu. Madeira je známa tiež vďaka svojmu výbornému vínu a prekrásnej prírode. Všetky ostrovy sú prírodnou rezerváciou. Žije tu niekoľko vzácnych rodov vtákov, no najvzácnejší živočích je tuleň stredomorský.


Azorské ostrovy

Štatút: územie patriace PortugalskuHlavné mesto: Ponta Delgada
Rozloha: 2 333 km2
Počet obyvateľov: 241 500 (2007)
Úradný jazyk: portugalčina


Azory sú ostrovy nachádzajúce sa uprostred Atlantického oceánu. Súostrovie tvorí 12 ostrovov. Z toho 9 je obývaných . Ostrovy sú sopečného pôvodu. Oblasť je známa aj častými zemetraseniami a výskytom minerálnych prameňov. Ostrovy sú pomerne hornaté. Najvyšší vrch je Ponta do Pico (2 351 m n. m.).

Ostrovy poznali už Feničania, od 14. stor. ostrov zase využívali Janovania a v roku 1453 ich ako neobývané ostrovy obsadili Portugalci.

Azory sa vďaka výbornej klíme stali svetoznámym letoviskom.