Peru - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Santa Cruz Trek

Nádherný trek z Carazu cez Cashapampu  údolím deliacim hrebeň Cordilerov na východ. Cestou po ľavej strane Alpamayo. Dva dni som nestretol živú dušu. Za priesmykom zahnite smerom na juh a dôjdete do Vaquerie. Odtiaľ stopom (plateným) cez priesmyk okolo Huscaránu (a pomníku 30 českých horolezcov, ktorí tu zahynuli) do Yungay. Trasa sa zvyčajne chodí obráteným smerom so začiatkom v Yungay.

 

Ostrovy Ballestas

Nádherná prírodná rezervácia na pobreží Pacifiku pozostávajúca z troch ostrovov. Organizované výpravy odchádzajú ráno o 7:00 z Pisca. Cestou je zastávka u Candelabru – v skale vytesanom 200 metrov vysokom obrazci, o ktorom nikto nevie čo znamená. Ostrovy sú známe ťažbou guána. Na ostrovoch sú kolónie tuleňov, uškatcov a tučniakov. Na člne a tieto tri ostrovy oboplávajú asi hodinu. Cena za poldňový výlet je 20 – 25 Solov. Maximálne odporúčam návštevu.

 

Chan Chan

Neďaleko od Trujjila sú ruiny bývalého najväčšieho hlineného mesta na svete. Toto mesto bolo centrum kultúry Chimu. Bolo postavené okolo roku 1300 n.l. a žilo tu 60 000 ľudí. Rozkladalo sa na ploche 28 km2. I napriek tomu, že Chimu bolo neskôr podrobené Inkmi, bohatstvo a sláva mesta zostala. Dnes už zostalo iba zopár stien zdobených ornamentami a niekoľko hlinených kopcov. Najviac toho uvidíte v opravenom komplexe Tschudi. Kúsok od mesta je malé múzeum (vstupné je zahrnuté v cene lístku do mesta Tschudi). Za pozretie stoja aj neďaleké komplexy La Huaca Esmeralda a La Huaca Arco Iris.

 

Pisac

Nad údolím rieky Urabamby, 32 km Cuzca, sa týči obrovská inkská pevnosť. I napriek tomu, že je to blízko od Cuzca, je tu pomerne málo turistov v porovnaní k ostatným známym pevnostiam. Vstup je súčasťou Boleto Turistico pre oblasť Cuzca. Môžete si pozrieť obrovské poľnohospodárske terasy, samostatné pevnosti, inkské observatórium s chrámom a vyrabované hroby Inkov vysoko v stene hory nad najvyššou pevnosťou. Všetky časti spája stará inkská cesta. Za zmienku stojí aj prvý melioračný počin v Amerike – viac ako 3 km dlhý kanaál, ktorý narovnal kľukatú rieku Urubambu dole v údolí pod pevnosťou.

 

Ollantaytambo

Ollantaytambo – bol pre nás štartovacím bodom 82. kilometru, kde sme začínali výstup na Machu Picchu. Je tu nádherná inkská pevnosť, ktorú Španieli nikdy nepokorili. Vstup je opäť súčasťou Boleto Turistico pre oblasť Cuzca. Pod pevnosťou sa rozkladá krásne opevnené mestečko so sústavou kanálov vedenou uličkami a slúžiacou ako kanalizácia. Sú tu iba dva hotelíky a asi 5 reštaurácií. Kúsok od námestia je však veľkosklad balenej vody. Takže ak si chcete urobiť zásoby vody na Inca Trail, urobte to práve tu. Najmenšia možná kúpa je balenie o 6 kusoch.

 

Tucume

Oblasť starobylého zaniknutého mesta s 28 hlinenými pyramídami na jeho území. Výskumy v Tucume robil i Thor Hyerdal, ktorý hľadal dôkazy na potvrdenie niektorých svojich teórii. Jednodňový výlet do okolia mesta Chiclaya doporučujem spojiť s prehliadkou múzea Bruning v Lambayeque a hrobky vládcu Sipánu a jej okolia. Vstup na všetky uvedené pamiatky stojí 15 solov, jednotlivo 7 solov.

 

Inka Trail

Cesta na Machu Picchu začína buď na 82. Alebo 88. kilometri. Na 88. kilometer sa dostanete vlakom z Cuzca. Pokiľ zvolíte lacnejšiu a zaujímavejšiu cestu cez Pisac a Ollantaytambo dostanete sa na 82. kilometer. Trasa je troch preľudnená (prirovnávam k letným Tatrám – ale stretávate po 3 dni stále tých istých ľudí), ale i napriek tomu je krásna. Najvyšším prechodom je 4200 metrov nad morom vysoký priesmyk. Cestou leží niekoľko inkských pevností. Brána na Machu Picchu otvára ráno o 5:00 a odtiaľto je ešte hodinový pochod na miesto, odkiaľ budete mať výhľad na slávne ruiny.

 

Machu Picchu

Ruiny sú veľmi pekné skoro ráno, pokiaľ prídete medzi prvými, posadíte sa na najvrchnejšiu terasu a prijímate atmosféru predtým než sa zdola prihrnú organizované skupiny. Rovnaké je to vraj neskoro večer. Inak toto miesto sa začína pomaly turisticky ničiť. Stále sa rozširujúci hotel hneď vedľa ruín, reštaurácia, autobus, ktorý vás vyvezie až k bráne (5 USD). Spiatočný výlet vlakom z Cuzca stojí po sprivatizovaní železnice pre turistov 40 USD. Naviac je vraj v pláne lanovka. Pre mňa osobne bol najväčším zážitkom 45 minútový výstup na Wyana Picchu, známu horu týčiacu sa na pozadí každej pohľadnice. Každému odporúčam podniknúť tento výstup.

 

Titicaca

Jazero Titicaca. Koľko som toho o ňom počul už na základnej škole! Rozdeľuje Peru a Bolíviu, leží vo výške 3820 metrov nad morom. Po príchode do Puna sa vyberáme prespať na ostrov Amntaní so zástavkou späť na ostrove Taquile. Ceste na Amantani trvá 4 hodiny. Jednoduchá strava a ubytovanie je poskytované v domčekoch miestnymi indiánmi. Podnikáme výstup na 4200 metrov nad morom vysoký vrchol Pačamama s ruinami dajakého preinkského chrámu. V dialke sú vidieť 7000 metrov vysoké bolívijské Kordilery.

 

Santa Catalina

Tento starý konvent v Arequipe býval luxusným útočiskom druhorodených dcér vyšších vrstiev. Každá z nich mala troch sluhov (v dávnych dobách vraj i otrokov). Všetko to zatrhol pápež až niekedy v priebehu tohto storočia. Za stenami Santa Cataliny na vás čaká pokoj a pohoda v kúzelných zákutiach s pozadím vulkánu El Misti (5825mnm).

 

Horeuvedené informácie boli prevzaté zo stránok http://icesty.zde.cz
Mik(c)1996-2001


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...