Peking - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Len niekoľko miest na zemi sa mení tak rýchlo ako Peking, hlavné mesto Čínskej ľudovej republiky. Metropola leží v severovýchodnej časti krajiny, takmer úplne obklopená provinciou Che-pej, iba na juhovýchodnej strane hraničí s mestom Tchien-ťin, ďalším zo štvorice štatutárnych miest postavených na úroveň provincie.

Vlastné mesto sa rozkladá v rovinatej krajine 150 km od pobrežia Pochajského zálivu v priemernej nadmorskej výške 63m. Stredná a juhovýchodná časť mestskej provincie je rovinatá, s najnižším miestom 44m nad úrovňou mora, na západnom a severnom pomedzí sa dvíhajú hory dosahujúce v Si-šane (Západné hory) výšku 2 303 m n.m (vrchol Ling-šan).

Úctyhodnú výšku dosahujú aj ďalšie hory, napríklad Chaj-tchuo-šan na severozápade má 2 241 m a Wu-ling-šan na severovýchode 2 116 m. Na rozdiel od ostatných významných čínskych miest Peking neleží na žiadnom veľkom vodnom toku. Z väčších riek na území provincie stojí za zmienku Jung-ting a najmä Čchao-paj, na ktorej bola vo vzdialenosti 90 km severovýchodne od mesta vybudovaná priehradná nádrž Mi-jun zásobujúca Peking pitnou vodou.

V Pekingu, ktorý je po stáročia správnym a kultúrnym centrom krajiny, sa nachádza známe námestie Tchien-an-men či Zakázané mesto, komplex palácov a chrámov, odkiaľ v minulosti vládli krajine čínski cisári. V roku 2 008 bude hostiť Letné olympijské hry.

Evolúcia Pekingu ide ruka v ruke s jeho bohatým kultúrnym dedičstvom a prísnym komunistickým režimom. Moderná architektúra a množstvo medzinárodných hotelov sú navzájom pospájané širokými bulvármi a cestnými okruhmi. Dopravná špička v čínskom hlavnom meste je obdobná s inými metropolami. Okrem moderných štvrtí ponúka mesto turistom tradičné domy (hutong), parky, architektúru a kultúrne poklady v jedinečných chrámoch.

Peking sa stal hlavný mestom Čínskej republiky v r. 1421 a ostal ním až do kolapsu imperiálneho režimu v r. 1911. Všetky obchodné spojenia boli obmedzené len na kantón. V rokoch 1911 - 1949 trpel neustálymi konfliktami medzi rôznymi frakciami, ktoré sa snažili získať moc nad celou Čínou. Japonskú inváziu v r. 1931 vystriedala trpká občianska vojna, ktorá viedla k víťazstvu komunizmu pod vedením Mao Ce-tunga a k založeniu Čínskej ľudovej republiky s hlavným mestom Peking.

Prvých desať rokov Mao stabilizoval krajinu, uskutočnil značné pokroky v priemysle, poľnohospodárstve, vzdelávaní a zdravotníctve. Avšak v r. 1966 nastolil kultúrnu revolúciu a atakoval liberálnu politiku, ktorej dôsledky cítiť i v súčasnosti. Po Maovej smrti v r. 1976 prezident Teng Xiao Ping postupne otváral Čínu svetu, privítal zahraničné investície, otvoril krajinu turistike a posilnil hospodárstvo krajiny.

Prieskum mesta je vhodné začať Námestím nebeského pokoja, kde Mao Ce-tung deklaroval založenie Ľudovej republiky. V r. 1989 na ňom študenti usporiadali prodemokratický protest. Pri pohľade na brány Zakázaného mesta a portrét Mao Ce-tunga na námestí si návštevník uvedomí, akú moc má čínska vláda nad svojim ľudom. Viac informácií o vývoji čínskej politiky získate v Maocetungovom mauzóleu.

Najvhodnejšia návšteva hlavného mesta Číny je koncom jari a najmä v jesení, ktorá je sprevádzaná padaním listov zafarbených do zlatista a červena. Horúčavy a vlhkosť v lete a studený vietor v zime sú extrémne a nepríjemné.