• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Pamukkale

Niečo o mieste, stravovanie, doprava, vstupné, pamätihodnosti a trochu histórie

Niečo o mieste
Pamukkale je jedným z najnavštevovanejších miest v Turecku. Toto miesto sa nazýva aj bavlnené kráľovstvo vďaka travertínovým jazierkam. Celé miesto vyzerá ako zasnežený kopec uprostred 40 stupňových horúčav. Vyvierajúca voda má vysoký obsah vápnika, ktorý na vzduchu oxiduje a vyzráža sa vo forme travertínov, ktoré pripomínajú cencúle alebo jaskynné útvary. Druhou pozoruhodnosťou sú ruiny historického mesta Hierapolis nachádzajúceho sa na vrchole kopca v bezprostrednej blízkosti tohoto pozoruhodného prírodného javu. Hierapolis bol významným kúpeľným mestom Rímskej ríše. Jeho pozostatky sú veľmi dobre zachované. Predovšetkým amfiteáter je úchvatnou stavbou, kde si môžete vyskúšať umenie staviteľov - aj na samom vrchole budete počuť hlasy ľudí, ktorí sa nachádzajú na javisku, a to nemusia ani kričať.

Stravovanie
Mehmetovo alebo (Mehmet''s Heaven) bolo našou obľúbenou reštauráciou s množstvom rozličných kebabov, či už do žemle alebo so zemiakmi a ryžou. Ceny sa pohybovali od 1.000.000 TRL za kebab v žemli po 6.000.000 TRL za kompletné menu.

Doprava
Sieť dolmusov zas a znova funguje bez väčších problémov. My sme sa dostali z Bodrumu do Pamukkale priamo, ale bezproblémové sú aj spoje z Denizli. Lístok stojí 750.000 TRL.

Vstupné
Pamukkale a Hierapolis:

Dospelí:               4.000.000 TRL
Študenti:              1.000.000 TRL

Otvorené non stop.

Pamätihodnosti a trochu histórie
Hierapolis založil v roku 190 pred n. l. pergamonský kráľ Eumenes II. a bol pomenovaný po Hiere, žene Telefosa, zakladateľa Pergamonu.   V roku 133 pred n. l. sa mesto stalo súčasťou Rímskej ríše. V roku 17 pred n. l. bolo zničené zemetrasením, ale kráľ Eumenes XI. mesto zrekonštruoval. V rozmedzí 1. až 4. storočia plnilo mesto významnú úlohu kúpeľného mesta Rímskej ríše, ktoré navštevovalo množstvo významných osobností. Od 5. do 12. storočia sa Hierapolis stal významným náboženským centrom Byzantskej ríše. Travertínové jazierka boli spájané s chrámami, ktoré slúžili najmä ako krstiteľnice.

Amfiteáter
Najzachovalejšou a najatraktívnejšou stavbou je bezpochyby amfiteáter, ktorý dominuje celému mestu. Pôvodný amfiteáter sa nachádzal nad severnou bránou, ale počas prestavby mesta bol premiestený na svoje súčasné miesto. Počas vlády Septima Severa (193 - 211) bol pozmenený a bohato dekorovaný reliéfmi. Z pôvodného amfiteátra sa zachovalo 30 radov sedadiel z pôvodných 20 radov spodnej a 25 radov vrchnej časti.

Martýrium sv. Filipa
Budova sa nachádza nad amfiteátrom za mestskými hradbami. Je oktagonálneho tvaru a pochádza z konca 4. resp. začiatku 5. storočia. Táto monumentálna hrobka postavená na mieste s rozlohou 20 x 20 metrov na pamiatku sv. Filipa, kde podľa neoverených informácií bol svätec umučený.  Má tvar dvojitého kríža.

Apolónov chrám
Pod amfiteátrom sa nachádza Apolónov chrám, ktorého stavba sa datuje do neskorého helénskeho obdobia, zakiaľ vrchná časť chrámu je z 3. storočia. Chrám meria 20 x 15 metrov. Pred chrámom sa nachádza dobre zachovaná monumentálna fontána z konca 3. storočia.

Ostatné zaujímavosti
Naľavo od súčasného múzea, ktoré pôvodne slúžilo ako kúpele, sa nachádza Byzantská bazilika zo 6. storočia. Mestské hradby boli postavené v roku 396 a boli opevnené 28 vežami. Ďalej za bazilikou sa nachádza Domitiánova archa, monumentálna brána postavená Juliusom Frontinom, ktorý bol konzulom provincie Ázia v rokoch 82 - 83. Okrem iného sa v Hierapolise nachádza obrovský nekropolis, cintorín z priblizne 1200 hrobkami, najväčší v Anatólii.


Autor/zdroj: Drobec
Text bol naposledy zmenený dňa: 12.03.2004