• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Ochutnávka miest – Pitztal

APERITÍV: Z veľkej časti bude všetko, čo si prečítate o rakúskom alpskom stredisku Pitztal, platiť aj pre väčšinu ďalších podobných vysokohorských stredísk v Alpách. Nielen v Rakúsku.

APERITÍV: Z veľkej časti bude všetko, čo si prečítate o rakúskom alpskom stredisku Pitztal, platiť aj pre väčšinu ďalších podobných vysokohorských stredísk v Alpách. Nielen v Rakúsku.

To, čím je Pitztal mimoriadne príťažlivý a čo z neho robí aj v nesmiernej alpskej konkurencii vyhľadávané stredisko, je jeho komorná až rodinná atmosféra.

Pitztal sa nedá kapacitne predimenzovať, lebo okrem vrtuľníka sa dá hore na ľadovec dostať iba Pitzexpressom.

Rozhodne nečakajte obrovské horské stredisko. Často až komplex niekoľkých stredísk a údolí s mnohými desiatkami vlekov a lanoviek, a stovkami kilometrov zjazdoviek lemovaných hotelmi. Nič podobné.

PREDJEDLO: Okrem lyžovačky na ľadovci ponúka Pitztal aj vynikajúce zázemie na kvalitnú relaxáciu po celej 40-kilometrovej dĺžke údolia. Každá z dedín má čosi iné - pizzerie, vinárne, bazény, obchodíky, diskotéky, ale takmer nekonečné sú možnosti turistiky všetkých stupňov obtiažnosti, aj úplne nenáročných prechádzok po horských strediskách a blízkom okolí - vodná nádrž, plesá, kostolíky, sledovanie premien architektúry a štýlu života …

HLAVNÝ CHOD: Približne po ôsmich hodinách jazdy zo Slovenska smerom na Švajčiarsko opustíte za Innsbruckom - v Imste diaľnicu a od tohto momentu ste v inom svete - začínate stúpať údolím pripomínajúcim horské partie Slovenska. Pred jeho záverom sa však čoraz výraznejšie začne presadzovať moderná ale typická tirolská horská architektúra, a konečnú v tomto údolí tvorí veľkokapacitné parkovisko s údolnou stanicou (1770 m n.m.) na ľadovec. Za ním je už iba zopár kilometrov rakúskych a oveľa viac talianskych Álp. Toto parkovisko sa pri dobrom počasí pravidelne zaplní a posádky áut z celého údolia si berú lyžiarsky výstroj a presadajú do unikátneho Pitzexpressu. Touto efektnou podzemnou lanovkou - metrom sa vyvezú za osem mimút do výšky 2840 m n.m. - a vystu-pujú na obrovskú náhornú, mierne zvlnenú planinu ľadovca. Všetko okolo je vyššie ako náš Gerlach a asi 5 km vzdialený Wildspitze so svojimi 3744 m n.m. je druhým najvyšším štítom Rakúska.

V tomto ľadovcovom svete premáva iba šesť horských dopravných zariadení, ktoré však s prehľadom stíhajú aj pri maximálnej návštevnosti, zároveň však - a to je najväčšia prednosť Pitztalu - nikdy nemáte pocit masovej lyžovačky na svahoch tak preplnených technikou, že z toho máte fóbiu.

Upravenosť zjazdoviek je úplnou samozrejmosťou a prináša efekt veľmi podobný povrchu rakúskych diaľnic. Lyžuje sa vo výškach od 2840 m n.m. do 3440 m(!), čo je aj v Rakúsku výškový rekord. Táto skutočnosť prináša aj dva problémy - vďaka kyslíkovému dlhu sa unavíte predsa len skôr a oči si musíte chrániť skôr slnečnými ako lyžiarskymi okuliarmi. A na tvár si musíte nanášať opaľovací krém nielen s vysokým UV faktorom, ale aj v hrubšej vrstve.

ŠPECIALITA: V prípade samotného ľadovca je to okrem spomínanej komornej atmosféry hlavne jeho fascinujúca nadmorská výška, ktorá zaručuje celoročnú lyžovačku s výnimkou dvoch letných prázdninových mesiacov, ktoré mu darovali ochrancovia prírody na revitalizáciu. Pitztal má najvyššie položený vlek v Rakúsku s hornou stanicou 3280 m n.m. a ešte vyššie (3440 m n.m.). Lanovka sa skladá zo štyroch spriahnutých guľatých gondol s kapacitou 25 lyžiarov, spolu teda 100 pasažierov. Unikátnou špecialitou tejto lanovky je skutočnosť, že okrem fixnej podpery na skalnom výbežku, sú pätky ďalších stožiarov navŕtané priamo do ľadovca. Ľadovec je však živý útvar, tečie, takže stožiare sú monitorované a keď sa ich poloha začína kriticky meniť, musia sa prevŕtať do nového podkladu. Aj viackrát za sezónu.

CHUŤOVKA: Ak sa vydarí vzorová inverzia - krásne slnečné a teplé počasie na horách s rekordnou viditeľnosťou, a zima s nevľúdne sychravými dňami v dolinách pod nimi - treba sa nechať vyviezť lanovkou do 3440 m n.m., nájsť si tam miestečko, z ktorého nie je vidieť ani lanovku ani vleky, a pomaly sa rozhliadať okolo seba. Pomaly, pomaličky, niekoľkokrát vo všetkých smeroch. Neuveriteľné, fantastické … Nevidno NIČ industriálne, nič vytvorené človekom, iba prírodu. Ale akú! Až po obzor nekonečné more alpských velikánov - rakúskych, talianskych, švajčiarskych a nemeckých. Ohromný pocit. Žiadne hranice. Všeličo vám tam prejde hlavou.

DRINK NA ZÁVER: Je všeobecne známe, že stravovanie sa v prírode, hlavne po dlhšom pohybe a fyzickej námahe, má úplne inú kvalitu ako bežné, každodenné. Dá sa povedať, že človeku chutí oveľa lepšie a takmer všetko. Ak si však v rozsiahlej polyfunkčnej stavbe s reštauráciou hore na ľadovci Pitztal kúpite štrúdľu, možno zažijete svoj gurmánsky vrchol.

František Michlík



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 11.09.2002