• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Obroni Efua (3) - Len aby sme hladom nepomreli

Co vas caka na tanieri, ak nechcete umriet hladom v Ghane?

Jedine, co pomaly zacinam rozlisovat je jedlo. Zvyknem s Adem, Ditou a Yosefom (kamarat, co k nam chodi skoro denne) varit. Ostatni varit nevedia a zjavne sa ani velmi nesnazia naucit. Takze pomlay spoznavam typicke ghanske a liberijske jedlo. Zakladom vsetkeho je RYZA. Dvojicky hovoria, ze ak liberijcan nejedol ryzu, tak v ten den nejedol vobec. V Ghane sa nastastie sem-tam pritrafi aj jedlo bez ryze. Ozaj, uz ste jedli ryzu na ranajky? ;)

Takze CO TU JEM?
Ryzu, kura, ryzu, ryby (bud klasicky tuniak z konzervy alebo udene/susene ryby), ryzu, ryzu, sem-tam jam (vyzera ako velka cierna repa, vnutri zlta az biela a chutovo to ma najblizsie k nasim zemiakom) alebo plantain (to je taky velky zeleny banan, ktory sa bud vypraza alebo griluje)... no a varime omacky - jedna taka aj pre nas predstavitelna: vela cibule, trochu cesnaku, chilli, paradajky, paprika, rajcinovy pretlak, rybia konzerva, podusit an troche oleja = stiplave a dobre. Pripomina to leco, vsak? ;) Pomiesat s ryzou.

Alebo nieco fakt liberijske - casava sauce: casava je rastlina, z kotrej sa tu pouziju nadrobno posekane listy. Uvarit, pridat vela chilli, cibule a inych korenin. (Aj tak to nepomoze, lebo tie listy maju strasne mdlu chut.) No a potom sa do toho primiesaju kusy udenej ryby. Aha, aby som nezabudla. Na toto sa nepouziva klasicky olej, ale palmovy. Vyrera to ako kecup kym je to studene. Ked sa to rozpusti, tak je to silno cerveny tazky olej.

No a este jedna ghanska specialita. Vola sa to „kenke“. Kupite to niekde na ulici. Su to take balicky v kukuricnych listoch. Vo vnutri je biela masa (ako huste cesto) z drvenej kukurice. Neviem, co s tym robia, ako to pripravuju, no je to mierne kyselkave. Ako keby to nechali zakvasit?! Toto zohrejete a spravite k tomu tu prvu omacku. Je sa to rukou. Odstipnete si z hrudy kenke tolko, co naraz date do ust. Chvilu to treba v dlani pomiesit - nadobudne to inu konzistenciu a vyrovanu teplotu. (Je to riadne lepkave, takze radsej do toho nepchat obe ruky.) Namocite do omacky a sup do brucha. Kenke sa mi celkom paci ;)

Zatial som neskusala „fufu“, asi najznamejsiu miestnu specialitu. Akosi sa ma vsetci snazia drzat od toho prec ako sa len najdlhsie da. A vacsina ocakava, ze mi to nebude chutit. Snazim sa vypatrat, co to je. No zatial jedine, co viem je, ze sa to nema zut a vsetci, co nie su zvyknuti, maju problem to prehltnut. Tak som zvedava. Ked konecne niekoho presvedcim, aby ma vzali niekam, kde to robia dobre a je to ako tak hygienicke, tak vam o tom napisem.

No ale aby som nebudila mylny dojem. Zaklad jedla je stale ryza, kura, ryby. To je zakladny sortiment, ktory najdete v spuste variacii a vsade.

Ahaaa, a ovocie a zelenina. Nie je tu az taky velky vyber, ako bol v Indii. Ale vsade najdete jablka (to ma trochu prekvapilo), ananas, papaju, melony a hlavne banany a zelene pomarance (mimochodom, tie sa tu nejedia, ale „vycucavaju“. Ked ich na ulici kupite, tak je z nich uz osupana vrchna cast kory a odrezu vam vrsok. Potom to treba mackat a vycucavat z toho stavu. Ale ja som zatial este stale ignorant a jem ich svojim sposobom.) zelenina je tu standardna ako u nas - kapusta, zelena fazulka, karfiol, kapusta, zemiaky (ale tie su poriadne drahe), mrkva, kopce paradajok a papriky, chilli papricky, cibula, cesnak no a jam a este par inych veci, ktore neviem ani pomenovat.

Pomaly prestavam pit kupovanu vodu. Aj ked niektori okolo boli z toho mierne vystraseni, netrapi ma to. V Indii som pila doma prevarenu, tak nevidim jediny dovod, preco by som to nemohla tu. Vonku samozrejme cucam vodu zo sacku.

Ocakavala som, ze budem mat nejake crevne problemy. No... mesiac je fuc a nic. ;)) Akurat ze som v poslednej dobe stale hladna. Neviem, cim to je. Ale ta ryza ma nadlho nezasyti, hoci jej zjem kvanta.


Autor/zdroj: Lucia Bartošová
Text bol naposledy zmenený dňa: 11.09.2002