New York - Top atrakcie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Socha slobody
Je jedinečným symbolom amerického sna, slobody a demokracie, ktorá majestátne stojí v New yorkskom prístave. Pre milióny ľudí, ktorí prišli do Ameriky s nádejou na lepší život, je symbolom otvorenosti tejto krajiny. Pochodeň, ktorú drží newyorská dáma v ruke, bola prvou vecou, ktorú uvideli, keď sa blížili k brehom Ameriky.

Pri nohách sochy ležia pretrhané reťaze symbolizujúce otroctvo. Kniha v ľavej ruke s nápisom 4. júla 1776 je odkazom na Deklaráciu nezávislosti, znázornená je veta „všetci ľudia boli stvorení ako navzájom si rovní“. Pochodeň v pravej ruke sochy má svietiť na cestu slobode. Sedem tŕňov v korune zas poukazuje na sedem morí.

Samotná socha bola darom od Francúzov k stému výročiu Deklarácie nezávislosti. Edoard Lefebre de Laboulaye, vodca francúzskych liberálov prišiel s myšlienkou, darovať Spojeným štátom sochu, ktorá by bola oslavou ľudskej slobody. Jej autorom je sochár Frédéric Auguste Bartholdi, skeletovú konštrukciu postavil známy architekt Alexandre Gustave Eifell.

Modelom pre ženskú tvár bola Bartholdimu Isabella Eugenie Boyerová, vdova po preslávenom výrobcovi šijacích strojov Isaakovi Singerovi. Hotová socha bola 4. júla 1886 v Paríži slávnostne odovzdaná americkému veľvyslancovi, potom ju rozložili na časti, ktoré sa do New Yorku dopravili na francúzskej lodi. V newyorskom prístave sa dva roky zostavovala; medené kusy boli obopnuté kovovými pásmi, ktoré bránili poškodeniu. Zostavenú sochu umiestnili na podstavec, ktorý navrhol americký architekt Richard Morris Hunt.

Adresa: Liberty Island, New York Harbour
Otváracie hodiny: 08:30-18:00, odporúčame skontrolovať prípadne zmeny na ich webovej stránke.
Vstup je bez poplatku, avšak k dispozícii je len limitovaný počet vstupov.

Ellis Island Immigration Museum
Do USA prišli milióny prisťahovalcov cez imigračné stredisko, ktoré bolo v prevádzke v rokoch 1892 – 1954. V súčasnosti je národným monumentom a sídli v ňom Ellis Island Immigration Museum. Zahŕňa vyše 30 galérií, ktoré sa zameriavajú na históriu amerických prisťahovalcov.

Otváracie hodiny: denne 09:30-18:15, v lete sú predĺžené.
Vstup bez poplatku.

Brooklynský most (Brooklyn Bridge)
Je najstarším visutým most v New Yorku, ktorý ako prvý v histórii spojil Manhattan s Brooklynom. Brooklyn Bridge je majstrovským dielom architektúry,navrhol ho John Augustus Roebling. Bol dokončený v r. 1883 po 30 ročnej výstavbe.

Adresa: Park Row
Otváracie hodiny: denne 24 hodín
Vstup je bez poplatku.

Empire State Building
Empire State Building sa radí medzi prvé mrakodrapy v Spojených štátoch, je vysoký 382 metrov a má 102 poschodí. Jeho betónovú konštrukciu budovalo 3 tisíc montérov a stavebných robotníkov po dobu 32 týždňov, pričom každý týždeň robotníci vytiahli do oblakov takmer päť podlaží.

Celý mrakodrap váži 331 tisíc ton, na jeho stavbu sa spotrebovalo cez 10 mil. kusov tehál a 700 km káblov. Jej výstavba bola ukončená v roku 1931. Nachádza sa na ostrove Manhattan v štvrti Manhattan, medzi 33. a 34. ulicou a je zasadená takmer 17 metrov hlboko do zeme.

Od svojho otvorenia je magnetom pre turistov, ktorých priťahuje najmä vyhliadková plošina na 86. poschodí, ktoré sa nachádza vo výške 320 metrov. Pri dobrej viditeľnosti je z nej výhľad do piatich štátov USA.

Otváracie hodiny: denne 08:00-24:00 (vstup do mrakodrapu je možný len do 22:00), posledný výťah jazdí o 23:15. Z bezpečnostných dôvodov musia cestujúci použiť hlavný vchod na 5. avenue, medzi 33. a 34. ulicou.
Vstup je za poplatok.

Rockefeller Center
Rockefellerové Cetnrum je vynikajúcim príkladom majstrovstva urbanistického dizajnu, ktoré sa budovalo v rokoch 1932-40. Najvhodnejší prístup k nemu je z Channel Gardens.

V centre sídli NBC, Radio City Music Hall a Christie''s Auction House. NBC Studio tours trvá 1,5 hod, Art and Architectural Tour sa zameriava na prehliadku rôznych budov postavených v štýle art deco,

Adresa: Fifth Avenue, od 47. ulice po 52. ulicu
Webová stránka: www.rockefellercenter.com
Vstup za poplatok.

Múzeum moderného umenia (Museum of Modern Art)
Založila ho Abby Aldrich Rockefellerová, druhá manželka Johna D Rockefellera. Múzeum moderného umenia uchováva najvýznamnejšiu kolekciu moderného umenia v USA, pričom sa špecializuje na diela z konca 19. a z 20. storočia.

Otváracie hodiny: So - Štvr 10:30-17:30, Pia 10:00-20:00
Vstup je za poplatok.

Guggenheimové múzeum (Solomon R Guggenheim Museum)
Sedem poschodovú kužeľovú budovu navrhol vynikajúci americký architekt Frank Lloyd Wright, bola otvorená v r. 1959. Jej dizajn bol radikálne odlišný od stavieb podobného zamerania. Návštevníci sa odvezú výťahom na najvyššie poschodie a pomaly, kontinuálne zostupujú po špirálovitej rampe na prízemie, čím si prezrú simultánne rôzne exhibície.

Otvorená rotunda umožňuje vidieť všetky úrovne súčasne. Guggenheimove múzeum je zamerané na umelecké diela 19. a 20. storočia, väčšina z nich pochádza zo súkromných zbierok Solomonovej netere a z múzea Peggy Guggenheim.

Otváracie hodiny: So-Str 10:00-17:45, Pia 10:00-19:45, zatvorené vo Štvr.
Vstup za poplatok.

Metropolitan Museum of Art
Metropolitné múzeum v New Yorku ročne navštívi päť miliónov návštevníkov a tým sa zaraďuje k najnavštevovanejším atrakciám sveta. Uchováva viac než 2 milióny umeleckých diel.

Otvorené bolo v r. 1870, v súčasnosti sa radí medzi najväčšie múzeá na svete. Nachádzajú sa tu diela Vermeera, Rembrandta, Impresionistov a Post-Impresionistov, diela z obdobia renesancie, Afriky, Ázie, a moslimských krajín.

Otváracie hodiny: Ut-Ne 09:30-17:30, Pia a So 09:00-21:00
Vstup je za poplatok.

Central Park
V srdci Manhattanu sa nachádzajú zelené pľúca mesta – Central Park, ktorý sa tiahne v dĺžke 4.1 kilometra, 51 blokov od 59. po 110. ulicu. Obklopuje ho hustý les, pričom nad korunami mohutných stromov sa čnejú vysokánske domy. Jedným z nich bola i budova Dakota, pred ktorou bol zavraždený John Lennon.

Navrhol ho Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux, otvorený bol v r. 1876 a v súčasnosti poskytuje početné rekreačné a kultúrne príležitosti. Z Belvedere Castle je excelentný výhľad na mesto, zatiaľ čo Shakespeareové záhrady ulahodia oku nádhernými kvetmi.

V parku boli nakrútené filmy ako napríklad Maratónec, Vlasy a mnohé iné.

Otváracie hodiny: denne 24 hod. (park); denne 10:00-16:30 (návšteva centra parku).
Vstup je bez poplatku.

Belvedere Castle
Adresa: stred parku, 79. ulica
Otváracie hodiny: Ut-Ne 09:00-17:00 (apr-okt); 10:00-16:00 (Nov-Mar)
Vstup je bez poplatku.