• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Národné parky

Rozloha tanzánskych národných parkov prevyšuje rozlohu 33 660 km2. Nachádza sa tu unikátna rezervácia Ngorongoro s chránenými divokými zvieratami. Žije tu kmeň Masajov, ktorí tu pasú svoj dobytok. V Ngorongoro sa nachádza asi desať rezervácií, v ktorých vláda povolila lov divej zveri výpravám lovcov s licenciou, a asi 40 vládou kontrolovaných oblastí, v ktorých sa lov kontroluje kvótami.

Kilimandžáro
So svojou výškou 5895m je najvyšším Africkým štítom a preto je príťažlivý pre horolezcov. Expedície musia sprevádzať horskí vodcovia a v poslednej fáze výstupu sa vyžaduje veľmi teplé oblečenie. Výstup trvá asi tri dni, pričom na oddych slúžia tri chatrče. V poslednej chatrči ostanú lezci kvôli aklimatizácii pred záverečnou etapou výstupu na vrchol asi jeden deň.

Národný Park Serengeti
Jeho rozloha je 14 763 km2 a siaha až ku hraniciam s Keňou. Serengeti je považované za najlepší národný park v Afrike. Túto planinu obýva asi 35 druhov zvierat, vrátane divých včiel, zebier, gaziel, gepardov a levov, ktoré migrujú po veľkolepom parku. Rozsiahle zastúpenie tu má aj vtáčia ríša. Najvhodnejším obdobím pre pozorovanie migrácie stád je od novembra do mája.

Rezervácia Ngorongoro
Dvíha sa nad planinou Serengeti. Táto rozsiahla chránená oblasť siaha od jazera Natron na severovýchode krajiny (vyskytuje sa tam druh východoafrických plameniakov) k jazeru Enaysi na juhu a k jazeru Manyara na východe. V tejto oblasti sa vyskytuje stále aktívny vulkán Ol Doinyo Lengai (Božská hora), ktorý mal poslednú erupciu v r. 1983. V strede parku sa nachádza kráter Ngorongoro o priemere 20 km, hĺbke 610 m a pokrýva plochu 311 km2 . Kráter zaberá asi jednu desatinu Národného parku, ktorý je domovom takmer každého druhu afrického cicavca (okrem impal, topi a žirafy). Známy je tiež ohrozenými čiernymi nosorožcami. Vyskytuje sa tu hojné zastúpenie afrických predátorov. Bohatú prítomnosť vtáčej ríše predstavujú najmä plameniaky, ktorých láka obsah sódy v jazere Magadi, ktoré sa nachádza na dne krátera.

Národný park Lake Manyara
Známy je výskytom slonov a levov, ktoré dokážu liezť i po stromoch. Stena údolia Great Rift vytvára zostupovú cestu do parku, pred ktorým sa rozprestierajú lesy, otvorená step, močiare a jazerá s vysokým obsahom sódy. Živú prírodu tu zastupujú levy, stáda byvolov, paviánov, slonov, nosorožcov, impaly, žirafy, leopardy, zebry, pakôň (červený, bušový), hrochy a modré oplice. Manyara je tiež povestná výskytom hojného vtáctva (najmä plameniakov).

Národný park Arusha
Tento park leží v krátery Ngurdoto, ktorý je pravdepodobne pozostatkom vyhasnutej sopky spred 250 000 rokov. Návštevníci v tomto parku môžu uvidieť byvoly, nosorožce, slony, žirafy a bradavicové svine.

Národný park Mikumi
Má rozlohu 1300 km2, medzi atrakcie patrí pozorovanie levov, zebier, hrochov, leopardov, gepardov, žiráf, impal, a bradavicových svíň. Medzi obľúbené miesta patrí Kikaboga Hippo Pool. Najvhodnejším obdobím pre pozorovanie divej prírody je december – marec.

Národný park Tarangire
Iba 130km od Arusha a 8 km od Great Cape smerom k ceste Cairo sa nachádza oblasť, ktorá sa porovnáva podľa hustoty výskytu divej zvery s parkom Serengeti.

Národný park Ruaha
Je druhým najväčším tanzánijským parkom a zároveň najväčším svetovým sloním parkom. Ruaha leží 118km od Iringa na Juhovýchodnej vysočine pozdĺž cesty, po ktorej sa môže jazdiť za každého počasia. Park poskytuje jedinečnú scenériu okolia Ruaha Gorge s početnými miestami na pozorovanie antilop. Iringa je taktiež spojená pomocou leteckých a autobusových prepravcov s Dar es Salaam a inými centrami. Najvhodnejšia návšteva tohoto parku je od júla do novembra.

Rezervácia Selous Game
Nachádza sa v južnej Tanzánii a zaberá plochu väčšiu ako Švajčiarsko (približne jednu šestinu tanzánskej rozlohy), čo ju radí medzi najväčšie vo svete so značnou sloňou populáciou. Vyskytuje sa tu vysoká koncentrácia levov a iných predátorov. Do zoznamu svetového dedičstva bola UNESCOm zaradená v r. 1982.

Národný park Gombe
Je situovaný blízko Kigoma na pobreží jazera Tanganika, ktorý sa stal domovom asi 200 šimpanzov. Návštevníci ich tu uvidia v ich prirodzenom prostredí ako nikde inde vo svete. Je to miesto, na ktorom strávila Jane Goodall 37 rokov pozorovaním života šimpanzov, ktorý zaznamenala v Šimpanzej etnológii.

Ďalšie Národné parky: Katavi, Mahale Mountains, Rubondo a Udzungura Mountains.

Morské parky: Rezervácia Kilwa, Tanga Coral Gardens, Rufigi Delta a Rezervácia Latham Island.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 25.07.2002