Namíbia - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Windhoek


Hlavné mesto Namíbie – Windhoek, leží uprostred hôr a podobne ako iné namíbijské mestské zoskupenia nesie v sebe pozostatky nemeckej koloniálnej architektúry ako napr. Alte Feste, Christuskirche a Tintenpalast (Atramentový palác) – niekdajšia budova koloniálnej správy. Na sever od mesta leží kúpeľný rezort horúcich prameňov - Gross Barmen.



Severný región


Hlavnými lákadlami tejto juhozápadnej africkej krajiny sú jej národné parky, ktoré ročne navštívi množstvo turistov z celého sveta.



Národný park Etosha sa rozkladá na severe krajiny a z Etošskej panvy ukrajuje 22,270 km2 . Táto oblasť je položená 1065 metrov nad morom a vytvára slanú priehlbinu, zriedkakedy naplnenú vodou, lemovanú trávnatými lúkami a krovinami. Tie sú domovom slonov, levov, zebier, žiráf, leopardov, gepardov, antilop, buvolov, hyen... Rezervácia je otvorená po celý rok a poskytuje štandardné ubytovanie.



Menším bratom Etoshu je jediný namíbijský horský rezort - Národný park Waterberg, tvorený prekrásnymi kopcami z červeného pieskovca. Návštevníci tu nájdu množstvo zaujímavých trekov a s trochou šťastia zazrú i niektoré vzácne živočíšne druhy, ktoré obývajú miestne pohoria.



Na ceste do Etoshu, 24 km od lomového mestečka Tsumeb sa rozprestiera jazero Otjikoto. Kedysi sa o ňom tvrdilo že nemá dno, dnes už vieme, že jeho hĺbka dosahuje 55 metrov a v tmavých vodách žijú vzácne druhy rýb.



Severovýchodne odtiaľto sa tiahne prírodná rezervácia Kaudom, kde ležia dva kempingové tábory, medzi ktorými sa preháňajú stáda slonov, rôznych druhov antilop a na slnku sa vyhrievajú zdanlivo ospalé gepardy, leopardy a levy.



Ďalej na sever rieka Okavango formuje vodopády Popa, kde sa sústreďujú početné populácie hrochov a krokodílov.



12 km na juh sa rozkladá prírodná rezervácia Mahango, ktorá poskytuje jednodňové prehliadky parku, kde žijú slony, buvoly a antilopy.



Močaristý terén východného Caprivi je ohraničený riekami Kwando, Linyanti, Chobe a Zambezi. Tento región vládne rozľahlými zaplavenými oblasťami a ponúka výlety na lodiach, rybačku, pešie túry a množstvo atraktívnych živočíšnych druhov na pozorovanie v ich prirodzenom prostredí.



Južný región


Kaňon Fish River sa rozkladá na juhu a rozlohou (150 km dlhý, 27 km široký) sa radí na druhé miesto za Grand Canyon (Arizona).



14 km na severovýchod leží Kokerboom Forest - les pozostávajúci zo vzácnych tulcových stromov. Tento strom, dosahujúci až 9 metrovú výšku, sa vyskytuje len v Namíbii. Mohutné porasty vládnu bizarne elegantným dojmom a práve vďaka svojej unikátnosti sa stali chránenými.



Roztomilý maličký prístav Lüderitz má i dnes jedinečnú atmosféru éry hľadania diamantov, ktorá vyvrcholila počas nemeckej nadvlády.



Púšť Namib


Púšť Namib sa tiahne na pobreží Atlantického oceánu v dĺžke takmer 1300 km a šírke 80-130 km. Táto nehostinná oblasť dekorovaná početnými pieskovými dunami (niektoré dosahujú výšku až 300 metrov) pripomína skôr povrch Mesiaca ako Zeme a je považovaná za vôbec najstaršiu púšť planéty.



Severne sa rozkladá „Pobrežie kostier“, ktoré si svoj prívlastok vyslúžilo vďaka neprehľadnej oblasti, kde silné morské prúdy, ohromné vlnobitie a skalnaté útesy potopili nejednu loď.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...