Nairobi - História

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

1899 – oblasť súčasnej kenskej metropoly bola neobývaná barina, v danom roku sa tu zriadila železničná zastávka. Mesto bolo pomenované podľa masajského výrazu pre chladnú vodu Ewaso Nyirobi.

1900 – začiatkom storočia, po morovej epidémii, ktorá mala na svedomí vypálenie mesta, bolo Nairobi úplne prerobené. Mesto nahradilo Mombas, ktorý bol správnou kapitolou Britského východoafrického protektorátu do r. 1905.

Železnica prispela k ekonomickému oživeniu mesta, ktoré sa začalo dramaticky rozširovať. Postupne sa stalo druhým najväčším mestom v Keni, po Mombase.

1905 – Nairobi sa stala hlavným mestom Britského východoafrického protektorátu. Mesto sa rozvíjalo administratívne i turisticky, pretože anglickí kolonizátori začali skúmať región a Nairobi používali ako východiskový bod. To prinútilo koloniálnu vládu postaviť veľké hotely.

Nairobi pokračovalo v raste pod britskou správou, mnoho Angličanov sa usadilo na jeho predmestiach. Kontinuálna expanzia mesta začala hnevať Masajov a kmeň Kikuyu, pretože metropola zaberala ich územie na juhu a domorodci požadovali vrátenie krajiny naspäť.

1919 – Nairobi bolo vyhlásené za mestskú samosprávu.

1920 – 1950 – počet bielych usadlíkov v meste vzrástol z 9000 na 80000, medzi nimi a miestnymi obyvateľmi vznikali časté rozpory.

1945 – po skončení Druhej svetovej vojny vyústili tieto roztržky do povstania Mau Mau.

Jomo Keyatta, prvý kenský prezident bol uväznený, i keď neexistoval žiadny dôkaz o jeho účasti na rebélií.

1954 - Nairobi získalo štatút mesta.

1963 – odboj miestnych proti britským kolonistom vyústil do vyhlásenia nezávislosti Kene, Nairobi sa stalo hlavným mestom novej republiky.

Po získaní nezávislosti metropola rástla ďalej, rozvíjala sa mestská infraštruktúra. Neskôr sa prejavil nedostatok energie a vody.

1998 – bola americká ambasáda v Nairobi bombardovaná Al-Kaidou, zahynulo vyše 200 civilistov.