Múzeum ukrajinskej a rusínskej kultúry vo Svidníku - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Národopisnú expozíciu v prírode Múzea ukrajinskej a rusínskej kultúry vo Svidníku otvorili pre verejnosť už začiatkom osemdesiatych rokov 20. stor.. V bezprostrednej blízkosti amfiteátra sa na ploche zhruba 10 ha rozkladajú skupiny malebných, slamou a šindľom krytých roľníckych obydlí zo severovýchodu Slovenska, ktoré sú usporiadané tak, aby čo najpravdivejšie odrážali sociálne rozdiely v dedine, vývoj obydlí a spôsob života v nich.


K typickému prostrediu vidieckych usadlostí patria hospodárske budovy a objekty ako studne, stodoly, senníky či chlievy. V prenesených a zrekonštruovaných objektoch je inštalovaný typický ľudový nábytok, domáci inventár, tradičné pracovné náradie a ukážky ľudového umenia.


Charakteristickou časťou expozície Múzea ukrajinskej a rusínskej kultúry vo Svidníku sú typické vidiecke technické pamiatky ako napr. vodný mlyn a vodný píla alebo kováčska dielňa, požiarna zbrojnica či škola. Dominantou expozície je predovšetkým drevený kostol z Novej Polianky s bohatou interiérovou výzdobou.


Múzeum ukrajinskej a rusínskej kultúry vo Svidníku však nie je jedinou zaujímavosťou tohto kraja. Turisti môžu navštíviť aj Dukliansky priesmyk, kde sa počas 2. svetovej vojny odohrali krvavé boje. Súčasťou Duklianskeho priesmyku je aj skanzen bojovej techniky, pamätník a rozhľadňa. Turistom sa odporúčajú aj neďaleké Medzilaborce s múzeom Andy Warhola, ktorý pochádza z tejto oblasti. Stačí si teda len nájsť ubytovanie a vaša dovolenka na východnom Slovensku sa môže začať. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov