Múzeum slovenskej dediny - Martin - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Národopisná expozícia Múzeum slovenskej dediny je snáď najpútavejšia a najviac navštevovaná expozícia Slovenského národného múzea v Martine. Ide o  jediný skanzen v oblasti Turca. Skanzen sa nachádza neďaleko mesta, na miernom návrší zvanom Jahodnícke háje. 


 


V Múzeu slovenskej dediny je sústredených takmer 100 objektov ľudového staviteľstva zo severozápadného Slovenska. Ide o najväčšiu expozíciu objektov ľudovej architektúry na Slovensku. Expozícia, sprístupnená v roku 1972, predstavuje slovenské regióny Orava, Kysuce - Javorníky, Liptov a najnovšie aj región Turiec. Postavené objekty reprezentujú ľudovú kultúru prevažne z druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. 


 


V agrikultúrnych expozíciách sa dokumentuje pestovanie tradičných plodín, drevín, korenín, liečivých a magických rastlín. Počas sezóny sa uskutočňujú aj programy národopisného roka, v ktorých sa predstavujú ľudoví výrobcovia, umelci, remeselníci s ukážkami tradičnej ľudovej výroby a folklórne skupiny s ukážkami zvykoslovia a folklóru.


 


Múzeum slovenskej dediny nie je jediným múzeom v Martine. V meste je možné nájsť aj atraktívne Slovenské národné etnografické múzeum, Múzeum Andreja Kmeťa alebo Múzeum maliara Martina Benku. Martin a okolie je ideálne pre dovolenku. Turiec je východiskom do dvoch národných parkov – do Malej Fatry (najmä do Martinských hôľ) a do Veľkej Fatry. Okrem výborných podmienok pre lyžovanie je možné v oblasti nájsť aj kúpele Turčianske Teplice, ktoré poskytujú ubytovanie s kúpeľných procedúr či s wellness službami. 

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Demänovskú jaskyňu Slobody tvorí niekoľkoposchodový labyrint chodieb a dómov v celkovej dĺžke 7007 m. Jaskyňa má bohatú kvapľovú výzdobu najrozličnejších tvarov a sfarbenia od alabastrovobielej po tmavočervenú. Charakteristické sú jazierka s pestrou výzdobou..
Téma: Jaskyňa
Téma: Múzeum
Východiská: Ružomberok
Je spojená s jaskyňou Mieru, má niekoľko poschodí, z ktorých najnižšie je zaľadnené. Odporúča sa jej návšteva v máji – júni, kedy je ľadová výzdoba krajšia. Jaskyňa je veľmi stará. Prevádzkový okruh je 680 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Medzi kúpeľné miesta, indikačne zamerané na liečbu chorôb pohybových ústrojov, zaraďujú sa aj malé kúpele so starou tradíciou – Turčianske Teplice. Sú to jediné slovenské kúpele, v ktorých sa liečia aj pacienti s niektorými chorobami obličiek a močových ciest.
Téma: Kúpele
Východiská: Turčianske Teplice