Múzeum šľachty - Betliar - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Zhruba 7 kilometrov od Rožňavy, v blízkosti rozhrania gemerského a spišského regiónu, sa nachádza malebná dedina Betliar. Tá sa môže pýšiť snáď najkrajším kaštieľom na Slovensku. Po staršej klasicistickej prestavbe kaštieľa Betliar a rozšírení južnej časti a priečelia nasledovala rozsiahlejšia pseudoslohová úprava s nadstavbou druhého poschodia, ktorá mu dala ráz francúzskej poľovníckej stavby. 


Kaštieľ Betliar zaplnili Andrássyovci množstvom vzácneho nábytku, umeleckých diel a zbierok. Zariadenie kaštieľa je pôvodné a jeho najväčšou cennosťou je ústredná knižnica uchovávajúca vyše 20 000 zväzkov kníh. Okrem vzácnej knižnice je v kaštieli aj vzácna zbierka obrazov a múzeum historickej bytovej kultúry. Tá bola sprístupnená po celkovej rekonštrukcii objektu a zbierok roku 1994. 


Zbierky Múzea šľachty, ktoé je súčasťou Slovenského národného múzea, tvoria väčšinou exponáty bytového zariadenia. Vzácna je zbierka zbraní od stredoveku po 19. stor.. Samostatnou kapitolou kaštieľa Betliar je jeho park, ktorý je zapísaný v zozname svetových historických záhrad a je to aj najväčší udržiavaný park na Slovensku.


V okolí  Múzea šľachty Betliar môžete navštíviť Mauzóleum Andrássyovcov či vyhľadávaný hrad Krásna hôrka v Krásnohorskom Podhradí, ku ktorému vedie z obce Betliar žlté značenie turistického chodníka. Vedie priamo cez mesto Rožňava. V ňom neobíďte Rožňavský hrad či vyhľadávanú hvezdáreň. Vodný hrad v obci Štítnik, hrad Brzotín,  Slavošovský, Koprášsky tunel či Ochtinská aragonitová jaskyňa pri obci Hrádok sú ďalšími lákadlami pre Váš dovolenkový program. Stačí si nájsť príjemné ubytovanie a  oddych môže začať.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Nachádza sa v Slovenskom krase na juhozápadnom úpätí Silickej planiny, kam celý jaskynný systém prechádza a meria spolu 22 km, z čoho 5,1 km patrí Domici. Mohutná kvapľová výzdoba, charakteristické sú tzv. bubny, štíty a jazierka.
Téma: Jaskyňa
Je najväčšou a najkrajšou aragonitovou jaskyňou v SR. Jaskyňa je vytvorená v bielych a modrých kryštalických vápencoch. Pozostáva z chodieb a siení po tektonických poruchách, zväčšených koróziou presakujúcich vôd. Výzdobu tvoria väčšinou biele trsy a kríčky aragonitu, ktorých biela farba ostro kontrastuje s modrými vápencami. Prevádzkový okruh meria 300 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Revúca, Rožňava
Nachádza sa na západnom úpätí Silickej planiny v Slovenskom krase a je vývojove veľmi mladá. Preteká ňou Čierny potok, ktorý sa objavuje ako podzemný tok v neďalekej Silickej ľadnici. Výzdoba jaskyne je biela, žltá až hnedočierná, charakteristické sú biele brká, 2-3 mm hrubé, miestami 2,5 až 3 m dlhé. Prevádzkový okruh je 300 m dlhý.
Téma: Jaskyňa