Múzeum historického nábytku – Markušovce - Úvod/Mapa

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Markušovský kaštieľ vznikol v období spišskej renesancie. Postavil ho v roku 1643 František Mariássy ako renesančnú blokovú pevnosť s kruhovými vežami na nárožiach. V druhej polovici 18. storočia objekt upravili na reprezentatívne rokokové sídlo. Po pamiatkovej obnove objektov bola v kaštieli umiestnená expozícia historického nábytku. 


Múzeum bolo sprístupnené roku 1994 a prezentuje historický nábytok, získaný z kaštieľa v Hodkovciach a Markušovciach, doplnený predmetmi užitého umenia a umeleckých remesiel. Na poschodí kaštieľa je vystavený nábytok, ktorý je z hľadiska historického a umeleckého najcennejší. Sú tu solitéry (truhlice, stolíky) z obdobia renesancie, baroka a rokoka. Najucelenejšie súbory sú v štýle klasicizmu, empíru a biedermeieru. 


Kaštieľ je situovaný vo francúzskom parku s tromi stupňovitými terasami. Na najvyššej z nich stojí krásny letohrádok Dardanely, kde je umiestnená expozícia klávesových hudobných nástrojov.


Okrem Markušovského letohrádku a Múzea klávesových hudobných nástrojov môžete v tejto oblasti Spiša navštíviť známy Spišský hrad, Spišskú Kapitulu či neďaleké mesto Spišská Nová Ves, jeho rôzne historické pamiatky či zoologickú záhradu. Pokiaľ máte radi oddych v prírode či  turistiku, určite oceníte blízkosť Národného parku Slovenský raj s množstvom turistických chodníkov. Stačí si už len nájsť príjemné ubytovanie a Vaša dovolenka môže začať.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov
Klimatické kúpele Štrbské Pleso pre svoj význam a úspechy v liečbe pacientov s nešpecifickými chronickými chorobami dýchacích ciest osobitné postavenia medzi slovenskými ako aj európskymi klimatickými liečebnými miestami. Sú to najvyššie položené klimatické kúpele na Slovensku.
Téma: Kúpele