Muránsky hrad - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Zrúcaniny Muránskeho hradu stoja na vrchu Cigánka, na južnom okraji Národného parku Muránska planina, na sever od obce Muráň. Vďaka svojim neobyčajne pestrým dejinám patrí k najznámejším gemerským hradom. Muránsky hrad postavili v 13. storočí na ochranu cesty, vedúcej z Gemera do Liptova a Zvolena. 


Keď sa Jiskrove a bratrícke vojská zmocnili Gemeru, vytvorili si na  hrade veľké zhromaždisko. Približne v strede areálu stál palác s kaplnkou a ďalšími obytnými a hospodárskymi budovami. Hrad v 18. storočí dvakrát vyhorel a koncom 18. storočia už nebol obývaný. V roku 1972 hrad vyčistili a od roku 1980 sa vykonávala postupná nutná údržba.


Muránsky hrad bol v  roku 2005 podrobený pomerne rozsiahlej rekonštrukcii hradu, v rámci ktorej boli postavené dve vyhliadkové plošiny. Zrekonštruovaná bola tiež  hradná brána.


Najlepšou prístupovou cestou na Muránsky hrad je náučný chodník, ktorý vedie z obce Muráň popri turistickej chate Zámok. Veľkým lákadlom pre turistov sú tiež mnohé akcie zábavného i náučného charakteru, ktoré sa usporadúvajú priamo na hrade. V okolí Muránskeho hradu sa nachádza Tisovecký hrad, ale i vodná nádrž Miková. Počas Vašej dovolenky v horehronskom regióne, by ste teda rozhodne nemali vynechať pamätihodnosti Muránskeho hradu. K tomu správnemu oddychu a zaujímavému dovolenkovému programu Vám postačí si už len nájsť príjemné ubytovanie. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Zvaná tiež Izbica, nachádza sa v Starohorských vrchoch. Je typom puklinovo-rútivej jaskyne, ktorá vznikla erozívnou činnosťou podzemných vôd a rútením sa povaly. Jej výzdobu tvoria biele pagody, sintrové jazierka a nástenné vodopády s ružovkastými záclonovitými závesmi. Dĺžka prevádzkového okruhu je 800 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Banská Bystrica
Je najväčšou a najkrajšou aragonitovou jaskyňou v SR. Jaskyňa je vytvorená v bielych a modrých kryštalických vápencoch. Pozostáva z chodieb a siení po tektonických poruchách, zväčšených koróziou presakujúcich vôd. Výzdobu tvoria väčšinou biele trsy a kríčky aragonitu, ktorých biela farba ostro kontrastuje s modrými vápencami. Prevádzkový okruh meria 300 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Revúca, Rožňava
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Je najväčšou kvapľovou jaskyňou južnej časti Nízkych tatier, v Bystrianskom krase. Pozostáva z kľukatých chodieb v troch úrovniach. Má peknú voskovožltú výzdobu v podobe záclonovitých závesov. V súčasnosti je v jaskyni zriadené sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest. Prevádzkový okruh meria 650 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Brezno
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov