Miláno - Top atrakcie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Duomo (Katedrála)
Duomo je najväčšia gotická katedrála na svete. Začala sa stavať v r. 1386. Najlepšie je navštíviť ju počas slnečných dní, keď svetlo prenikajúce cez jej okná vytvorí kaleidoskop farieb odrážajúcich sa na vyrezávanom interiéry. V jej srdci je pochovaný reformátor Sv. Karol Borromeo.

Otváracie hodiny: denne 07:00-19:00
Vstup bez poplatku (katedrála); poplatok (poklad a terasa).

Galleria Vittorio Emanuele II
Vchod je z námestia, oproti katedrále. Vittorio Emanuele II Gallery bola postavená za účelom prepojenia námestia Duomo s námestím Scala. V lete i v zime sa tu ukrývajú Milánčania pred dažďom, pri poháriku Campari so sódou.

Piazza del Duomo
Otváracie hodiny: denne 24 hodín (obchod, bar, reštaurácia sa zatvárajú odlišne).
Vstup bez poplatku.

Museo Teatrale alla Scala
Milovníci opery by mali navštíviť toto múzeum, v ktorom sa nachádzajú pamiatky z La Scaly. Dve kolekcie sú venované milánskemu miláčikovi Verdimu, ktorého ‘chór otrokov’ z Nabucco ostáva neoficiálnou talianskou hymnou. Rossini, Puccini a Toscanini majú taktiež svoje miesto v múzeu.

Otváracie hodiny: denne 09:00-12:30, 13:30-17:30
Vstup za poplatok

Santa Maria delle Grazie
Posledná večera (Il Cenacolo) sa radí medzi najznámejšie maľby na svete. Lodovico Sforza poveril Leonarda da Vinciho (1495-97), aby vyzdobil dominikánsky kostol Santa Maria delle Grazie. Obraz znázorňuje zhromaždenie 12 apoštolov. Kristus je v strede, Judáš je napravo, jeho prsty sú na taške so striebornou mincou. Maľba trochu vybledla, pretože Leonardo použil techniku frescosecco namiesto buonfresco.

Námestie Piazza Santa Maria delle Grazie 2, Corso Magenta
Tel: 02 498 7588; rezervácia 02 8942 1146.
Otváracie hodiny: sú variabilné; návštevníci majú limit 15 minút po skupinkách 20 osôb, rezervovanie sa akceptuje iba 60 dní pred návštevou.Vstup je za poplatok.

Museo d’Arte Antica del Castello Sforzesco
Múzeum púta pozornosť návštevníkov zámkom z červených tehličiek Sforza Castle, ktorý sa datuje od 15-násteho stor. Je situovaný v parku Sempione. Zaujímavejšie je Múzeum historického umenia. Vystavené sú tu posledné diela Michelangela na čele s jeho nedokončenou Pietà Rondanina.

Na poschodí, nad rozsiahlou kolekciou sôch, sa nachádza obrovská zbierka malieb. Zastúpené sú tu diela Mantegna, Antonella da Messinu a Leonarda da Vinciho. Ďalej sa tu nachádza Múzeum aplikovaného umenia a Archeologické múzeum.

Otváracie hodiny: denne 09:30-17:30
Vstup bez poplatku, do múzeí za poplatok.

Museo Poldi-Pezzoli
Vystavené exponáty sa v tomto múzeu menia, často sa vyberá kolekcia obrazov, nábytku a historických zbraní. Nachádza sa tu obľúbený obraz Antonia Pollaiolou Portrait Lady. Portrét elegantnej a krásnej dámy sa stal ikonou milánskeho štýlu a elegancie. V múzeu sú vystavené obrazy Andrea Mantegna a Sandriho Botticelliho.

Otváracie hodiny: Ut-Ne 10:00-18:00
Vstup za poplatok.

Museo Bagatti Valsecchi
Palazzo Bagatti Valsecchi postavili dvaja bratia v r. 1883. V r. 1994 bol otvorený ako múzeum. Vystavené sú v ňom starožitnosti z 15. a 16. stor. Taktiež nám múzeum umožní fascinujúci pohľad do mentality Milána 19-násteho storočia, kedy získalo nezávislosť. Najvzácnejšími exponátmi sú obrazy Santa Giustina od Bellinihho, výberová majolika a benátsky krištáľ.

Otváracie hodiny: Ut-Ne 13:00-17:45
Vstup za poplatok.

Pinacoteca di Brera
Napoleon, ktorého socha stojí v nádvorí galérie, otvoril v r. 1809 Brera Picture Gallery. Vystavená zbierka bola obohatená skonfiškovanými dielami v r. 1809. Pôvodne sa galéria volala Jesuit akadémie vedy. Názov Brera získala podľa lúky, na ktorej bola postavená. Zbierka obsahuje benátske a lombardské majstrovské diela. Zvlášť cenná je Pietà od Giovanniho Belliniho.

Rafaelova Svadba Madony a dve vzácne diela od enigmatického Piero della Francesca sa taktiež nedajú prehliadnuť.


Otváracie hodiny: Ut-Ne 08:30-19:15
Vstup za poplatok.

Museo Nazionale della Scienza e della Tecnica Leonardo da Vinci
V meste Poslednej večere je pochopiteľný záujem o génia menom Leonardo da Vinci. Múzeum mapuje históriu vedy. Uchovávajú sa tu Leonardove modely návrhov vojenských strojov, lietadiel, architektúry a ďalšie veľké idey ako napríklad rotačná skrutka.

Otváracie hodiny: Ut-Pia 09:30-17:00, So a Ne 09:30-18:30
Vstup za poplatok.

Civica Galleria d’Arte Moderna (Modern Art Gallery)
Modern Art Gallery je určená pre milovníkov 19-násteho a 20-teho storočia. Nachádza sa v bývalom Napoleonovom letnom paláci, na rohu Giardini Pubblici. Rozsiahla zbierka siaha od neo-classicizmu až po súčasné umenie.

Impresionisti sú prezentovaní na druhom poschodí prácami Bonnarda, Cézanna, Corota, Renoira, Sisley a Vuillard. V galérií sú taktiež početné práce od Umberta Boccioniho (1882-1916), ktorý bol jedným zo zakladateľov futurizmu (približne v r. 1910).

Palazzo Reale, Via Palestro 16
Tel: 02 7600 2819
Otváracie hodiny: Ut-Ne 09:00-17:30
Vstup bez poplatku.