Miláno - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Verejná doprava
Miláno má rozsiahlu dopravná sieť, ktorú prevádzkuje Azienda Trasporti Milanesi alebo ATM. Prestupovanie medzi metrom, autobusom, električkou a trolejbusom je jednoduché vďaka integrovanému lístkovému systému.

Metro má tri linky: červenú MM1, zelenú MM2 a žltú MM3. Ich kompletizácia sa plánuje na r. 2007. Linky konvergujú pri stanici Duomo, Centrale FS, Loreto a Cadorne. Tikety si označte v prístroji SITAM. Kúpite ich v novinových stánkoch, v tzv. tobacconists, vo väčšine kaviarní a barov, taktiež v automatoch pri zastávkach metra a autobusov.

Pas
Sú s platnosťou na 1 alebo 2 dni. Kúpite ich v ATM železničných kanceláriách v Cadorne, Centrale FS, Duomo, Loreto a Romolo.

Taxík
Taxíky sú vo všeobecnosti biele (niektoré sú žlté alebo pomaľované vo farbách sponzorov), je možné ich zastaviť na ulici, i keď zriedka zastavia. Odporúčame objednať si taxík na linke tel: 02 4040 8585. Hlavné spoločnosti prevádzkujúce taxi službu sú: Radiotaxi (tel: 02 6767 alebo 5353) a Autoradio (tel: 02 8585).

Sprepitné vodiči taxíkov neočakávajú. Účet sa zaokrúhľuje na najbližšie euro.

Ak je to možné, odporúčame sa vyhnúť jazde v meste. Mestské centrum je rušné cez deň i v noci. Parkovanie je taktiež veľmi problematické. Platenie za hotelové alebo súkromné garáže ja pomerne drahé. V historickom meste je možné parkovať max. 2 hod. pri modrých linkách, ktoré sú označené sostaa pagamento.

Ak návštevníci cestujú do Milána na 1 deň, je výhodné zastaviť na parkovisku pred centrom a použiť verejnú dopravnú sieť. Elektronické značenie na hlavných uliciach indikuje najbližšie parkovisko s počtom voľných miest. Súkromné parkovisko Autosilo Borgospesso, Via Borgospesso 18, sa nachádza neďaleko katedrály (otvorené 24 hodín).

Mnoho Talianov jazdí ako keby boli jazdcami Formuly 1, i napriek tomu je tu pomerne málo dopravných nehôd. Dopravná špička je 07:00-11:00 a 15:00-21:00 a často aj neskôr. Verejná doprava je vynikajúco riešená a je účinnejšia ako cestovanie automobilom.

Prenájom automobilu
Vodič musí dovŕšiť 23 rokov i viac (v závislosti od spoločnosti) a musí vlastniť platný medzinárodný preukaz EÚ. Poistenie je zahrnuté v cene prenájmu.

Spoločnosti zaoberajúce sa prenájmom vozidiel: Avis a Hertz.

Prenájom automobilov v Taliansku je pomerne drahý. Odporúčame poistiť sa voči nehode (CDW) a (PAI).

Prenájom bicykla
Milánčania sú náruživí cyklisti a často trávia nedele bicyklovaním po hrádzach kanálov a cyklistických cestičkách na vidieku. V centre je značný počet cyklistických chodníkov, avšak výpary z motorových vozidiel a dráhy električiek spôsobujú značné nepríjemnosti. Prenájom poskytujú AWS Bicomotor, Via Ponte Seveso 33 (tel: 02 6707 2145) a taktiež niektoré hotely.