Mengusovská dolina - Úvod/Mapa

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Mengusovská dolina je jednou z najväčších a najkrajších dolín na južnej strane Vysokých Tatier. Popradský hrebeň ju rozdeľuje na dve väčšie časti: na východe na Zlomiskovú dolinu a na západe na Dolinku pod Váhou. Celý tento obrovský skalný areál ohraničuje na východe hrebeň Končistej, na severe ho delí hlavný hrebeň od Bielovodskej doliny a doliny Rybieho potoka v poľských Tatrách, na západe rázsocha Kriváňa.


Mengusovskú dolinu charakterizuje bohaté vodstvo. Mnohé plieska sú nestále, v lete vysychajú. Najznámejšie sú :Veľké Hincové pleso, Popradské pleso či veľké Žabie pleso. Hincov potok, ktorý sa vlieva do Krupej, vytvára Mengusovský potok.


Ťažko povedať, kto bol medzi prvými návštevníkmi doliny. Boli to pravdepodobne lovci, pastieri, zlatokopi a baníci. Oveľa pozoruhodnejšou stopou je však nález hrotu železnej kopie. Vek tejto zbrane sa môže pohybovať od časov rímskych légií na území dnešného Slovenska, až do obdobia raného stredoveku. Od začiatku 19. stor. je aj cieľom turistov, ktorých z roka na rok stúpa. 


Mengusovská dolina patrí medzi najviac navštevované doliny Vysokých Tatier. K Popradeskému plesu totiž vedie nenáročná asfaltvá cesta, ktorá je ideálna aj pre rodiny s deťmi. 


Vďaka atraktívnemu prostrediu Vysokých Tatier si po túre v Mengusovskej doline môžete dopriať oddych v jednom z mnohých hotelov, penziónov, či kúpeľných domov, ktoré Vám Vysoké Tatry ponúkajú. Vysoké Tatry majú bohatú ubytovaciu kapacitu a sú ideálnym miestom pre dovolenku ako počas zimných, tak aj letných mesiacov.

Na okolí doporučujeme navštíviť

Je spojená s jaskyňou Mieru, má niekoľko poschodí, z ktorých najnižšie je zaľadnené. Odporúča sa jej návšteva v máji – júni, kedy je ľadová výzdoba krajšia. Jaskyňa je veľmi stará. Prevádzkový okruh je 680 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov
Klimatické kúpele Štrbské Pleso pre svoj význam a úspechy v liečbe pacientov s nešpecifickými chronickými chorobami dýchacích ciest osobitné postavenia medzi slovenskými ako aj európskymi klimatickými liečebnými miestami. Sú to najvyššie položené klimatické kúpele na Slovensku.
Téma: Kúpele