Mauritánia - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Nouakchott

Kapitola Mauritánie je mladým mestom, ktoré vyrástlo v krovinatej oblasti neďaleko mora v roku 1960. Moderné budovy boli postavené v tradičnom berberskom štýle a k najväčším lákadlám sa radia Plage du Wharf, mešita, staré maurské osídlenie Ksar, africké trhovisko, obchod s ťavami, Maisonské kultúrne centrum a kobercová fabrika.

Národný park Du Banc D’Arguin

Pravdepodobne najlepšia atrakcia Mauritánie sa rozkladá na púštnom atlantickom pobreží a okolitých ostrovoch (približne na polceste medzi Nouakchottom a Nouâdhibou). Park figuruje na zozname svetového dedičstva UNESCO a je jednou z najväčších vtáčích rezervácii na svete – poskytuje útočisko pre viac ako dva milióny operencov migrujúcich zo severnej Európy. Okrem bohatej okrídlenej fauny hostia ostrovy i niekoľko archeologických pamiatok.

Pobrežie

Mauritánske pobrežie predstavuje približne 800 km dlhú, pieskovú pláž, ktorá je domovom množstva vtákov, z čoho vyplýva, že Atlantický oceán je v tejto oblasti pomerne bohatý na podmorský život.

Zaujímavým príkladom symbiózy človeka a mora je miestny kmeň, ktorý žije v neuveriteľnej harmónii s divokými delfínmi. Lokálny rybári ich nelovia a neohrozujú, delfíny zato neopúšťajú zátoku a vháňajú do nej množstvo rýb z otvoreného mora, ktoré sú na nehostinných plážach hlavným zdrojom potravy.

Región Adrar

Región ružových a hnedých náhorných plošín, pieskových dún a palmových údolí sa rozkladá v severnej časti krajiny (asi 320 km severovýchodne od Nouakchottu). Hlavné mesto oblasti - Atâr, leží na ceste soľných karaván a je trhovým centrom mauritánskych nomádov. So svojimi palmovými záhradami a chládkom pod múrmi predstavuje akúsi oázu podobne ako niekdajšie hlavné mesto maurskej civilizácie Azoughui (11. až 12. stor.), ležiace neďaleko.

Jednodňový výlet z Atâru vedie cez dych berúci horský priesmyk Homogjar do Chinguetti – sväté mesto islamu, založené v 13. storočí a dnes vedené na zozname svetového dedičstva UNESCO. V meste objavíte stredovekú mešitu či knižnicu s dávnymi rukopismi, ale i táto pamiatka sa pomaly stráca pod nánosmi všadeprítomného piesku.

Regióny Affolé a Assaba

Za zastávku určite stoja i regióny Affolé a Assaba, zasedené južne a juhovýchodne od Tagantu. Zaujímavé archeologické pamiatky zahŕňajú okrem iného i Koumbi Saleh – bývalé hlavné mesto ghanského kráľovstva, Tagdawst – identifikovaný ako Aoudaghost, kapitola starého berberskej ríše a Oualatu, ktorá bola kedysi obrovským karavánovým centrom, rozkladajúcim sa na terasách skalnatých kopcov.