Martinik - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena
Euro = 100 centov.

V niektorých turistických rezortoch sa akceptuje i americký dolár.

Platobné karty

American Express, Diners Club a Visa sú použiteľné vo všetkých väčších dovolenkových rezortoch na Martiniku, obmedzenú akceptáciu má MasterCard. Odporúča sa, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v krajine u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk

Pondelok až piatok od 8:00 do 12:00 a od 14:30 do 16:30.

Jedlo a nápoje

Kreolská kuchyňa Martiniku snúbi francúzske, indické a africké kulinárske tradície, ozvláštnené o exotické korenia.

Miestne špeciality:
Homár, mušle či ježovka sú vždy čerstvé a delikátne.
Plnený krab.
Dusené mušle.

Colombo (kura, jahňacina či bravčové v hustej karí omáčke).

Miestne nápoje:
Ti punch (nápoj z rumu, limetovej šťavy a sirupu).
Shrub (vianočný likér z rumu a pomarančovej kôry).
Planteur (mix rumu a ovocného džúsu).

Šťavy z cukrovej trstiny, citrusov, ovocia vášne alebo guavy.

Nočný život

Na ostrove nájdete mnoho reštaurácií, barov a diskoték a tiež početné predstavenia miestnych tradičných tancov a hudby. O večerný program v hoteloch sa často starajú živé kapely a limbo tanečníci. Rytmus národnej folklórnej hudby (zouk) sa veľmi podobá na merengue a je možné ho počuť v každom kúte ostrova. Klasické predstavenia zastrešuje Ballet Martiniquais, ktorý je jednou z najprestížnejších svetových baletných spoločností.

Nakupovanie

Pomerne lacno sa dajú zadovážiť francúzske importné vína, likéry alebo kryštál. Z miestnych suvenírov si určite vyberiete niečo, čo poteší vás alebo vašich blízkych. Martinické trhoviská sú plné bambusových klobúkov, kreolských bábik, šperkov, košíkov, slamených výrobkov a pod.

Kalendár podujatí

Karneval na Martiniku (feb-mar) – víkendové karnevalové oslavy v Port-de-France sa tiahnu celým februárom a prinášajú pestrofarebnú prehliadku kostýmov, hudby a tancov.

Medinárodný gitarový festival (dec) – každé dva roky sa v Martinckom kultúrnom centre (Port-de-France) schádzajú gitaroví umelci a ich fanúšikovia z celého sveta.

Štátne sviatky

Február – marec (Karneval), apríl (pohyblivé veľkonočné sviatky), 22. máj (Deň zrušenia otroctva), 21. jún (Deň Victora Schoelchera – bojovníka za zrušenie otroctva).