Maroko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Čas
Stredoeurópsky, mínus 1 hodina. Letný čas nie je zavedený.

Peniaze
Mena: 1 dirham DH = 100 centimov,

Banky a Zmenárne
V Maroku sú dve veľké banky, ktoré majú zastúpenie takmer vo všetkých mestách krajiny. Je to Banque Marocaine du commerce Exterieur (BMCE), resp. Banque Populaire (BP). Dirham je mena, ktorú nemôžete doviesť domov a vymeniť si ju u nás v banke. Vzhľadom na túto skutočnosť je vhodné si vymienať peniaze podľa potreby, prípadne nespotrebované peniaze vrátiť na základe dokladu o výmene späť do banky. Čas otvorenia bánk je rôzny, zvyčajne sa pohybuje od 8,00 - 17,00 hod. s obednajšou prestávkou od 11,30 - 14,00 hod. V čase ramadánu sa môže čas siesty predĺžiť.

Telefón
Volanie na Slovensko: 001/421/číslo mesta/číslo účastníckej stanice. Služba Direct Slovakia zatiaľ nie je v prevádzke. V Maroku sú na telefonovanie k dispozícii telefónne automaty na poštách, prípadne železničných staniciach a pri kaviarňach. Lepšie sa oplatí telefonovať na kartu, ktorá sa dá kúpiť na pošte, resp. v novinových stánkoch. Tiesňové volanie - Ambulancia je: 15, v prípade nehody: 177 (Gendarmerie).

Roaming: Orange, T-mobile.

Lekárska pomoc
Platí sa na mieste, v hotovosti. Pri ošetrení je potrebné si vypýtať orginál potvrdenia o ošetrení, resp. predpísaní liekov, aby ste si mohli po návrate domov žiadať poisťovňu, (v prípade, že ste sa dali poistiť) o preplatenie nákladov.

Miery a váhy
Metrické.

Napätie
220 V/50 Hz, (110 V)

Čo Vám odporúčam ochutnať
Kuskus, tajine-tažin, kebáb (kúsky jahňacieho mäsa pripravené na ražni), polievku harinu.

Stravovanie
Marocká kuchyňa predstavuje vždy veľa korenia, zeleninu a nové spôsoby prípravy jedál. Berberské dedinské jedlá tvoria väčšinou jedlá pripravované z pšenice, jačmeňa, krupice, prípadne obyčajnej chlebovej placky. K týmto jedlám sa pridáva dusené, alebo pečené mäso, väčšinou z baraniny, ale na požiadanie Vám pripravia aj hovädzinu. Predkrmom v marockej kuchyni býva harira, to je polievka, ktorá je zahustená ryžou, prípadne to môže byť briouats, čo sú plnené taštičky z lístkového cesta. Hlavným jedlom, s ktorým sa v Maroku stretnete v rôznych podobách je tajine, (tažin). Tajine sa skladá z rôznych druhov zeleniny, ktorá sa dusí spoločne s kuracím, prípadne jahňacím mäsom celé hodiny v špeciálnej hlinenej nádobe. Kuskus je národným jedlom, tzv. piatočným. Pripravuje sa nad parou z pšeničnej krupice. Podáva sa väčšinou s kurčaťom, jahňacinou alebo teľacinou a k tomu samozrejme sa pridá zelenina, podľa ročnej doby. Čo sa týka zeleniny a ovocia, kúpite tu takmer všetko a za lacný peniaz. Napr. 1 kg pomarančov Vás vyjde okolo 8.- Sk! Ak nie ste na mäso, tak potom tých pár dní, čo strávite v tejto krajine kľudne prežijete aj na zelenine a ovocí!

Alkohol
Je tu takmer nedostupný, veď sa nachádzate v moslimskom svete, kde alkohol je zakázaný! Všetci, vrátane detí, tu pijú iba tzv. "Marockú whisky thé a la menthé", čo v preklade znamená silný mätový čaj s pridaním čerstvých listov mäty.

Na čo Vás chcem upozorniť:
V Maroku sa oplatí kúpiť najmä: olivový olej, fosílie, ale tie si môžete aj vlastnoručne a zadarmo nazbierať, (pred dunami Erg Chebbi máte možností ajajáj). Maroko je krajina, v ktorej je dobre rozvinutý hrnčiarsky priemysel, (Fés, Safi, Marrakeš, Tetuan). Ručne maľovaná miska na kuskus a harinu, Vám bude zaručene dlho pripomínať tento kus zeme. Maročania sú známi aj ako rezbári. Svoje výrobky vyrezávajú z vonného cédrového, či ebenového dreva. Najlepšie sa tieto výrobky kupujú v Azrou, Esaouire, Fése, Marrakeši, Meknés, Rabate, Tetuane. Zaujímavé sú aj výrobky kovotepcov, ktorí svoje výrobky tvoria z medi a mosadze. Sú to rôzne lampy, podnosy, svietniky, popolníky..... . Aj naše ženy si tu prídu na svoje. Pravé berberské šperky sú naozaj veľmi žiadané, ale nie sú vôbec lacné..., ich nákup Vám odporúčam v južnej časti Maroka. Medzinárodne známe sú však kožené výrobky. Ich kvalita, najmä na súkach (trhy) síce nezodpovedá európskym požiadavkám, ale z toho množstva, čo Vám ponúknu sa dá kúpiť aj dosť kvalitný a pekný výrobok. Pri každom nákupe však zjednávajte, zjednávajte!!!, to jednoducho patrí ku koloritu nákupu! Najlepšie sa kožený tovar nakupuje v Marrakeši a vo Fese. Pokiaľ Vám to peňaženka dovolí, určite si z cesty po Maroku doneste babouches - ručne tkaný berberský koberec. Na každom koberci podľa spôsobu spracovania a výberu motívu ihneď spoznáte, či koberec pochádza zo Stredného alebo Veľkého Atlasu, z Rabatu, alebo iného kraja.

Štátne sviatky
1. 1., 3. 3. - korunovácia kráľa Hasana,
1. 5., 23. 5., 9. 7., 14. 8., 20.8., 21. 8., 6. 11.,
a 18. november - Deň nezávislosti.
Okrem týchto sviatkov sú to ešte náboženské sviatky, ktoré sa stanovujú podľa islamského lunárneho kalendára, ktorý je oproti nášmu, gregoriánskemu o 10-11 dní kratší.
Moharrem - začiatok islámskeho roka,
Aid el - Maoulid - narodeniny proroka Muhammada,
Aid el - Fito - sviatok ukončenia pôstu, je to prvý deň po ukončení ramadánu.

Šport
Golf, v Maroku je v súčasnom období v prevádzke 18 golfových ihrísk, z ktorých väčšina patrí k svetovej špičke, okrem golfu sú to aj rôzne vodné športy, vrátanie potápania.

Toalety
V hoteloch a kempoch bez problémov. V kempoch sú WC väčšinou turecké, záleží od kategórie kempu. V medine bývajú občas s WC problémy, zvyčajne sa však dajú použiť WC miestnych remeselníkov.

Kalendár podujatí
Febr. Týždeň hospodárstva a turistiky, Laayoune;
14. - 28. Marec Moroccan Classic Rally, preteky automobilov.
9. - 15. Apríl púštny maratón, marocká púšť;
Week for Mediterranean Cinema, Tetouan.
Máj (1) World Sacred Music Festival (festival duchovnej hudby),Fez;
(2) Festival ruží, Kelaa M''Gouna;
10. - 24. Jún: International Festival of Rabat.
16. - 25. Jún , National Festival of Popular Arts, Marrakesch;
Júl Slávnosť tiav, Guelmim;
August (1) Medzinárodný kultúrny festival, Asilah;
(2) Moulay Abdallah Amghor Fantasia Moussem, El Jadida.
Sept. Imilchil Marriage Festival (svadobná slávnosť), Imilchil; (3) Tissa Moussem, slávnosť koní, Fez.
Okt. Marrakech Palmeraie Open.
Dez. Agadir Festival.
Ďalšie informácie dostanete v miestnych kanceláriách turistického ruchu.

Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...