Marianka pri Bratislave - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Obec Marianka, nachádzajúca sa neďaleko Bratislavy, je prvým slovenským pútnickým miestom a najstarším na území historického Uhorska. Obec sa spomína už v darovacej listine uhorského kráľa Ľudovíta I. z roku 1367. Marianka je pútnické miesto vďaka legende zo 14. storočia. Tá hovorí o uzdravenom slepom žobrákovi, ktorý si umyl oči  vodou z prameňa, odkiaľ predtým vytiahol sošku Panny Márie. Prameň s vodou navštevujú pútnici i okoloidúci turisti aj v súčasnosti.


Dominantou Marianky pri Bratislave je Rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie postavený v gotickom štýle. Klenotom tohto chrámu je  zázračná soška Panny Márie. V nádhernom  prírodnom prostredí bola v rokoch 1930 - 1936 vybudovaná Lurdská jaskyňa a unikátne kaplnky Krížovej cesty s  postavami Pašiového cyklu.


Hlavná púť do Marianky pravidelne uskutočňuje 8. septembra na sviatok Narodenia Panny Márie, keď do tejto malej dedinky putujú ľudia rôznych národov i národností.


Marianka pri Bratislave je jediným pútnickým miestom v okolí hlavného mesta. Zároveň je však pútnická obec len jednou z veľkého množstva zaujímavostí hlavného mesta Slovenska – Bratislavy. Mesto ponúka dovolenkárom a turistom veľa možností aj pre ubytovanie, stačí si len nájsť hotel, ktorý bude vyhovovať vašim požiadavkám.  

Na okolí doporučujeme navštíviť

Pochádza z 13. storočí, vyhorel r. 1729, v súčasnosti sa v hradnom areáli robia konzervačné práce. Ruina, stojaca na hradnom brale v tzv. Beckovskej bráne na južnom okraji Trenčianskej kotliny, dokumentuje vyspelosť našej stredovekej architektúry a je dominantou tejto časti Považia.
Téma: Hrad/Zámok
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa