• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Malorka a Ibiza

Ukazuje sa, že silnou stránkou ostrovov, ale vôbec všetkých španielskych destinácií, sú kvalitná strava a špičkové služby vôbec. Každému sa páči, ak sa môže prejedať, ak má k dispozícii neuveriteľne veľa služieb.

Ukazuje sa, že silnou stránkou ostrovov, ale vôbec všetkých španielskych destinácií, sú kvalitná strava a špičkové služby vôbec. Každému sa páči, ak sa môže prejedať, ak má k dispozícii neuveriteľne veľa služieb.

MALORKA
Baleárskych ostrovov je spolu 151 a majú rozlohu viac ako 5000 km štvorcových. Dominantná Malorka má 3684 km štvorcových. Na ostrove žije 615 000 obyvateľov, z toho polovica v hlavnom meste.

Okolie Palmy de Mallorca pôsobí dojmom, že celý ostrov je jeden obrovský hotelový komplex s množstvom zábavy a opaľovania sa na piesočnatých plážach.

Na celom ostrove je vyše 1200 hotelov a 500 apartmánových komplexov.

Kto sa vyberie v plnej sezóne do niektorého z vychytených stredísk, musí počítať s tým, že vír zábavy ho vtiahne a spúta tak, ako ostatných. V noci, keď odvšadiaľ znie hudba, je nakoniec aj škoda ísť spať.

K dispozícii sú i menšie strediská, vhodné pre rodiny s deťmi a zároveň aj letoviská s najvyššou kvalitou služieb. Nechýbajú golfové ihriská, atraktívny aquapark, ani osamelé romantické pláže. Koniec koncov, pobrežie meria viac ako 550 km.

Za povšimnutie stoja aj hory, ktoré prekvapia svojou rôznorodosťou a nezvyčajnou krásou. Najvyšší vrch Malorky je vysoký až 1445 m. No a kto je už v horách, nemôže obísť dedinu Fornalufx, ktorá bola niekoľkokrát ocenená ako najkrajšia dedina Španielska.

V každom prípade vám odporúčame navštíviť hlavné mesto ostrova Palma de Mallorca. Tým, ktorí hľadajú romantiku v histórii, poradíme, aby sa vybrali rovno do starého mesta. S kočmi, nádhernými uličkami, ale aj vyššími cenami. A ako centrum nájdu? Veľmi jednoducho. Zďaleka vidieť katedrálu La Seu, významnú gotickú stavbu, ktorá je inak postavená na starších maurských základoch.

Najznámejšie pláže ostrova
El Arenal sa prelína s plážou Playa de Palma a prakticky susedí s hlavným mestom ostrova. Pozdĺž osemkilometrovej pláže sa tiahne nádherná palmová promenáda.

Na piesku je dosť miesta nielen na ležanie ale aj na rôzne športy, a blízke bary, diskotéky, reštaurácie, prispievajú k tomu, že deň tu splýva s nocou. Je to jedno z najnavštevovanejších centier ostrova.

Palma Nova a Magalluf, to sú dve susediace strediská, ktoré od seba oddeľuje len malý polostrov Torrenova. Hlavného mesta sa tieto strediská dotýkajú z druhej strany ako El Arenal. Kým na predchádzajúcich plážach častejšie počuť nemčinu, tu je častá angličtina. Aj množstvo barov, reštaurácií a diskoték je v anglickom štýle. Pláže sú tiež dostatočne rozľahlé a na tejto strane je aj atraktívny Marineland a Aquapark. Na svoje si prídu milovníci vodných športov, tenisu a golfu.

Paguera je letovisko, kde intenzita nočného ruchu klesá. Nájdeme ho len pár kilometrov za Magallufom. Tu sa rozsiahle pieskové pláže ideálne na rodinnú dovolenku vyzdobili nie palmami, ale píniovými hájmi. Ani tu nechýba búrlivý nočný život, pribúda však romantiky na brehu mora i v spletitých uličkách letoviska. Večery v tomto letovisku sú obzvlášť krásne.

Cala Marsal je letovisko, ktoré sa privinulo k rybárskej dedine Porto Colom na juhovýchode ostrova. Nie že by tu nechýbala zábava, nie že by tu bol nedostatok nákupných možností, v každom prípade sa však pieskové pláže tohto letoviska snúbia najmä s romantikou a pokojom. Toto je miesto pre tých, ktorí sa budia počas zvukov noci. Tu nájdu ticho a pokoj.

Z ďalších letovísk, popis všetkých by bol nemožný, odporúčame Camp de Mar, Santa Ponsa, Illetas, Ciudad Jardín, Cala D´or.

Odporúčané výlety
Ak nechcete využiť možnosti cestovania autom po tomto krásnom ostrove, odporúčame vám okrem návštevy aquaparku, marinelandu a hlavného mesta ešte dva, zovšadiaľ organizované výlety.

Valldemosa - návšteva starobylého mestečka s kartuziánskym kláštorom, v ktorom strávil zimu roku 1838 Frederik Chopin a francúzska spisovateľka George Sandová. Návštevníkov tu čakajú nádherné výhľady na vnútrozemie ostrova a možnosť nadýchnuť sa jeho minulosti.

Dračie jaskyne - tie kedysi slúžili ako úkryt pred nájazdmi pirátov. Jaskyne majú peknú kvapľovú výzdobu a prehliadka sa končí koncertom vážnej hudby so svetelnými efektami v sále podzemného jazera. Súčasťou výletu je aj návšteva továrne na výrobu perál.

Ibiza
-rozloha 572 km2. Je 48 km dlhá a 21 km široká.

Ostrov je povestný svojím liberalizmom. A tak sa naň nasťahovali aj mnohí členovia hnutia hippies. Niekdajší "hipíci" zostarli a živia sa remeslami, či obchodom. Burzy hippies sú stále súčasťou dovolenkových atraktivít.

K nim patrí však aj čosi iné. Kto sa večer vyberie do hlavného mesta Ibiza, prekvapí ho pomerne vysoký počet mimoriadne urastených žien. Sú to transvestiti usilovne žmurkajúci na každého chlapa, ktorý sa na nich pristaví pohľadom. Väčšinou sa veľmi ochotne nechajú fotografovať a sú priam prirodzenou súčasťou ostrovných atrakcií.

Homosexuáli majú v hlavnom meste svoju uličku a v nej dávajú najavo, že tu sú oni väčšinou. Bez studu "balia" aj chlapov s manželkami. Vo svojej uličke sedia v kaviarňach, držia sa za ruky, hladkajú sa, správajú sa k sebe tak ako iní milenci. Vari aj preto, že inde takú príležitosť nemajú, vyzerá to tak trochu ako exhibicionizmus. Majú aj svoje pláže, tak ako lesbičky, ktoré tu našli rovnako liberálne prostredie.

Hlavnou pýchou nočnej Ibizy sú však diskotéky. Do najlepších vyjde vstupenka okolo 1500 Sk, ponúkajú kvalitnú zábavu neraz aj za účasti prominentných umelcov. Keď nič iné, tak na parkete či za barovým pultom objavíte aspoň nejakú filmovú hviezdu, alebo topmodelku. Aj to patrí k nočnej Ibize a jej zaujímavostiam.

Je bežné, že do niektorej z diskoték priletí na nočnú zábavu Claudia Schiffer aj so svojimi priateľmi. Na pláži Cala Conta možno stretnúť Chulia Iglessiasa. No a vlani chodil počas dovolenky do Irish pubu v San Antoniu na pivo Nick Jegger. Keďže tu trvale hrá rocková hudba, občas vraj zabrnkal aj na gitare.

Prítomnosť takýchto hviezd robí ostrovu neuveriteľný imidž. Nemecké a britské cestovné kancelárie sa predbiehajú v ponuke vyšších cien na najatraktívnejších plážach a častiach ostrova. Vlani som sa stretol s tým, že jeden apartmánový dom Briti nielen vysoko preplatili, ale objednali ho na tri roky dopredu a na rok dopredu hneď aj vyplatili.

Z tohto je zrejmé, že slovenské cestovné kancelárie majú neľahkú úlohu nájsť vhodné ubytovanie za primeranú cenu. Preto je v konečnom dôsledku tento ostrov drahší ako napríklad Malorka.

Toto je však len jedna tvár Ibizy. Pomerne hlučná, osvetlená nočným svetlom, utišujúca sa iba nadránom. Alebo ani to nie. Je tu aj diskotéka ktorú otvárajú cez deň, keď ostatné končia prevádzku a roztancovaná mládež nemá kam ísť. Pretože, pláž tu nepatrí k hlavným atraktivitám. Je to len akýsi doplnok veselej dovolenky. A to i napriek tomu, že pláže sú očarujúce. Nájdu sa aj skalnaté, no prevažujú pláže s bielym pieskom. Len tých oficiálnych,v turistických sprievodcoch spomínaných, so všetkými službami, je takmer 50. A tých maličkých, niekedy dostupných len od mora, je ďalších minimálne 200. Okrem možností ubytovania v okolí hlavného mesta, San Antónia a Santa Eulália, najväčších strediskách Ibizy, nechýbajú ani ponuky ubytovania na miestach tak romantických a krásnych, ako aj dokonale vybavených službami.

Veľmi cenné je to, že na Ibize vynikajúco funguje aj autobusová doprava. Komu sa zunuje hotelová pláž, môže sa autobusom dostať takmer všade. A je to aj podstatne lacnejšie, ako si objednávať auto.

Čo sa udeje, ak dovolenkár opustí hlavné letoviská pri meste Ibiza, San Antonio, či Santa Eulália?

Nájde úchvatné a romantické zákutia, fascinujúce pláže s takmer bielym pieskom a neuveriteľne priezračnou vodou. Človek získava pocit, že je niekde v Karibiku. Vôbec najkrajšie sú pláže dopoludnia, keď väčšina dovolenkárov dospáva dlhú noc. Zapĺňajú sa obyčajne až okolo 14. hodiny.

Jednoznačne možno tvrdiť, že dovolenka na Ibize pripraví našincovi množstvo krásnych prekvapení. Tým, ktorí sa radi tešia z veľkého počtu ľudí a s tým spojeného ruchu, odporúčame hlavnú sezónu. Tým, ktorí hľadajú viac pokoja, radíme vybrať si mimosezónne pobyty. V každom prípade aj uprostred sezóny tu možno nájsť ticho a pokoj, a aj mimo sezóny dostatok spoločenského ruchu a zábavy.

Odporúčané výlety
Jednoznačne by mal každý vidieť nočnú Ibizu, teda hlavné mesto ostrova. Nielen kvôli homosexuálom a transvestitom, ale aj čarovnej atmosfére stredovekého mesta kombinovanej s neviazanou zábavou.

Odporúčame tiež alebo okruh ostrovom autokarom, alebo okruh okolo ostrova loďou. Obidva výlety sú zaujímavé, lodný snáď o to atraktívnejší, že jeho súčasťou je návšteva jaskýň, v ktorých sa kedysi skrývali piráti, a pláží, ktoré nemôžu neočariť.

Za zmienku stojí výlet do aqualandu, ktorý však býva počas hlavnej sezóny dosť preplnený. Odporúčame využiť ponuku na výlet za príslušníkmi hippies počas trhov, ktoré tu organizujú.

Za nesporne najsilnejšiu atrakciu považujeme však neďaleký ostrov Formentera. Je ešte drahší ako Ibiza, ponúka však také krásne pláže, s akými sa nikde inde v Európe nemožno stretnúť. Nevyrovnajú sa im ani prekrásne pláže Ibizy, či Sardínie. Formenteru s jej náznakom Karibiku treba jednoducho vidieť.

Ľubomír Motyčka



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 18.09.2002