• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Maledivy – ostrovy oddychu

Súostrovie Maledivy sa rozprestiera v Indickom oceáne na ploche 90 000 km2. Plocha ostrovov je však len 300 km2. Počet obyvateľov je 245 000 a hlavné mesto Male má 70 000 obyvateľov.

Súostrovie Maledivy sa rozprestiera v Indickom oceáne na ploche 90 000 km2. Plocha ostrovov je však len 300 km2. Počet obyvateľov je 245 000 a hlavné mesto Male má 70 000 obyvateľov. Súostrovie sa skladá zo 14 veľkých atolov a 1190 ostrovov.

Obyvatelia na 100 % vyznávajú moslimské náboženstvo a všetci ktorí pracujú v cestovnom ruchu hovoria po anglicky. Priemerná cena týždennej dovolenky s CK Neckermann vyjde okolo 50 000 Sk, v lete, keď však prevládajú monzúnové dažde, okolo 30 000 Sk.

Na jeseň, v zime a na jar, keď sú Maledivy najnavštevovanejšie, klesá v noci teplota približne na 25 stupňov a cez deň vystupuje na 35 stupňov.

Ubytúva sa zväčša na menších ostrovoch, mnohé z nich majú priemer len 300×200 m. Na nich je medzi palmami obyčajne komplex bungalovov, reštaurácia, bar, bazén a ostrov je lemovaný oslepujúco bielymi plážami a veľmi pomaly klesajúcou, priezračnou vodou. Služby sú vynikajúce, na jedného hosťa pripadá v priemere jeden pracovník hotela. K dispozícii sú aj vodné lyže, aj banány, len to takmer nikto nevyužíva. Horúčava vedie k istej lenivosti. Ujali sa, okrem kúpania, najmä dve formy zábavy. Plavba malou loďou za delfínmi a obrovskými korytnačkami a potápanie sa v mori. Sčasti sa využíva ešte aj ponuka spojená s možnosťou poznania tých ostrovov, ktoré sú obývané domorodcami. Suveníry na nich sú oveľa lacnejšie ako na ostrovoch, kde sú ubytovaní turisti.

Po prílete na letisko pokračuje cestovanie dovolenkárov zväčša loďami. Plavba trvá od pol do 2 a pol hodiny, podľa toho, kde sú ubytovaní. Solventnejší letia na "svoj" ostrov hydroplánom.

Maledivy nie sú miestom na rodinnú dovolenku. Sú pre tých, ktorí hľadajú romantiku, pokoj, majú dosť peňazí, chcú si užiť slnko a teplo aj počas zimy, chcú vidieť niečo nezvyčajné a potrebujú si oddýchnuť.

Neexistujú tu diskotéky, ani žiadna hlučná zábava. Ak si dáma myslí, že je schovaná za kríkmi, nevidí ju nikto z personálu a môže sa opaľovať hore bez, ľahko sa jej môže stať, že ju pritom odhalí policajná hliadka na člne. Pokuty sú pomerne nepríjemné.

Domáci to so zbožnosťou myslia skutočne vážne a modlia sa 5-krát denne. Alkohol v ponuke pre hostí síce je, oveľa lákavejšie sú však rôzne nealkoholické miešané nápoje. Na Maledivách vládne poriadok, čistota a súhra prírody s človekom.

foto: Zuzana Andrášiková

Ľubomír MotyčkaTento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 11.09.2002