Malawi - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Mzuzu a okolie

Hlavné mesto severných regiónov Mzuzu má jeden hlavný hotel a niekoľko menších ubytovacích zariadení. Prístup k mestu je z juhu po ceste okolo dramatických kopcov plošiny Viphya alebo pozdĺž jazera Malawi. V jeho bezprostrednej blízkosti sa rozkladajú dve prírodné rezervácie: Národný park Nyika a rezervácia Vwasa Marsh.

Hlavné mesto Lilongwe leží zhruba 90 minút jazdy od jazera Malawi a okrem starého mesta, plného tradičných trhovísk, je tvorené moderným predmestím s rozľahlými záhradami, kde sídlia malawijské vládne orgány.

Severozápadne od kapitoly sa rozprestiera Národný park Kasungu s bohatou faunou a dobrými ubytovacími podmienkami. Ak sa však vydáte priamo na sever od Lilongwe, narazíte na známu Kazumskú Akadémiiu, ktorá je dnes vyhlásenou súkromnou školou.

Južný región

Najväčšie mesto v Malawi – Blantyre, je komerčným centrom krajiny. V skutočnosti pozostáva z dvoch miest: Blantyre a Limbe sú prepojené rozvíjajúcim sa „koridorom“. Pri ich návšteve určite nevynechajte Národné múzeum, kostol Sv. Michala a všetkých anjelov (spojený s menom doktora Davida Livingstona) a Mandalu (najstaršiu európsku budovu v Malawi).

Severne od Blantyre leží univerzitné mesto Zomba. Za jeho bránami sa týči 2100 m vysoká plošina s rovnakým názvom, dekorovaná zelenými lesmi a nádhernými vodopádmi. Vrchol plošiny vládne dych berúcimi výhľadmi a miestna farma so pstruhmi poskytuje ideálne zákutia pre pikniky.

Majestátne pohorie Malunje (3000 m) ukrajuje 640 km2 z juhovýchodu krajiny a pre turistov sa stalo centrom aktívneho odpočinku – stretávajú sa tu nadšenci horolezectva, peších túr a rybári.

Jazero Malawi a okolie

Podlhovastá vodná plocha sa tiahne zo severného cípu Malawi až po Mangochi na juhu o rozlohe 24000 km2 a vypĺňa hlboké zlomové údolie, ktoré prechádza celou krajinou. Pobrežie je prevažne pieskovité a vody v okolí turistických rezortov sú plné vodných lyžiarov, surfistov, šnorchlistov...

Malawi je bohatšie na podvodnú faunu (500 – 1000 druhov rýb) ako ktorékoľvek iné jazero sveta a láka i množstvom vzácnych operencov ako napr. orol čierny. Najlepšou cestou ako spoznať jazero a jeho prístavy je nalodiť sa na niektorú z výletných lodí, ktoré križujú najmä jeho severnú polovicu.

Národné parky a prírodné rezervácie

Malawi má 9 národných parkov a rezervácií, z čoho 6 sa odporúča do pozornosti návštevníkov krajiny. Parky nie sú preľudnené a poskytujú turistom to najlepšie z panenskej africkej divočiny.

Národný park Nyika

Park sa rozkladá na severe krajiny a svojimi trávnatými lúkami pokrýva väčšinu planiny Nyika, ktorá sa týči do nadmorskej výšky 2500 metrov. Kopcovitý terén je rozlámaný hlbokými údoliami, kde sa ukrýva množstvo vzácnych druhov vtákov, motýľov. Lesy sú dekorované kvitnúcimi kvetmi, medzi ktorými nechýbajú ani vzácne orchidey.

Rezervácia Vwasa Marsh

Rezervácia leží západne od Mzuzu, na brehu jazera Kazuni a poskytuje domov slonom, buvolom, hrochom a viacerým druhom vtákov. Vwasa je skutočne nedotknutým kútom sveta a jej terén pozostáva z lesov, lúk a močarísk.

Národný park Kasungu

Kasungu pokrýva 2000 km2 lesa a je preslávený hlavne slonmi, ktoré sa objavujú v skorých ranných hodinách a opäť večer, aby sa napili z lokálnych riečísk. Lúky obývajú stáda buvolov, rôzne druhy antilop a samozrejme predátori ako levy či leopardy.

Národný park Liwonde

Najpopulárnejší malawijský park leží južne od jazera Malawi. Táto rezervácia je skutočným rajom pre hrochov, slonov, nosorožcov, krokodílov, antilopy a samozrejme ich nadšených obdivovateľov.

Národný park – jazero Malawi

Park sa rozkladá okolo Opičieho zálivu na juhu jazera a k hlavným lákadlám pozorovanie vzácnych druhov rýb, vtáctva a opíc.

Národný park Legwe

V maličkom parku (130 km2) žije vzácny druh antilopy Nyala a naozaj unikátne druhy primátov, ktoré je možné vidieť zo špeciálnych pozorovateľní.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...