Malajzia - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Malajzia, vychádzajúca hviezda na poli juhoázijskej turistiky reprezentuje národ s pozitívnym pohľadom do budúcnosti a súčasne verný zvykom a tradíciám  minulosti. Storočia pulzujúceho, námorného obchodu priviali do Malajzie Indov a Číňanov, aby spolu s miestnymi, kmeňovými kultúrami vytvorili jedinečnú spleť národných a náboženských tradícií. Úžasné, prírodné scenérie spájajú hustú džungľu, strmé hory a bujný, tropický, dažďový prales prekypujúci exotickou faunou a flórou. Oblasť tropických ostrovov so svojimi nekonečnými, pieskovými plážami reprezentuje raj na Zemi a ponúka príležitosť pre milovníkov potápania, preskúmať rozsiahle, koralové pobrežie.

Slnko páliace po celý rok, nádherné scenérie, rozvíjajúca sa eko-turistika a uvoľnená atmosféra posúvajú Malajziu na popredné priečky dovolenkových destinácií sveta.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur alebo KL (ako ho s obľubou nazývajú miestni) je moderným, obchodným centrom tropického raja, kde sa na horúcich uliciach týčia futuristické, výškové budovy v kontraste s tradičnými stavbami, aké nájdete napríklad v čínskej štvrti (Chinatown). KL je často turistami podceňovaný, ale v skutočnosti má viac, čo ponúknuť, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Medzi preslávené atrakcie určite patria svojho času, najvyššie budovy sveta Petronas Twin Towers (452 m), štvrtá najvyššia telekomunikačná veža sveta (Menara) alebo záhrady Tasek Perdana, ideálne pre odpočinok a únik pred  uponáhľaným svetom rušných ulíc mesta.

Keďže je KL pomerne mladá konglomerácia, znaky modernej architektúry sa pretavujú aj do tradičných stavieb akou je napríklad  Národná mešita (1965), ktorej ohromná, modlitebná miestnosť môže privítať až 10 000 veriacich naraz, bohužiaľ, táto časť stavby je pre turistov uzavretá.

Ale nielen moderné stavby tvoria Kuala Lumpur. Za pozretie stojí pôvodná, koloniálna, vlaková stanica alebo čínske chrámy a rodové domy, akým je napríklad dom Chan See Yuena.

Metropola je plná diverzií, ktoré spájajú moderný, obchodný svet s náboženskými tradíciami a to všetko len pár kilometrov od takmer nedotknutej prírody.

 

Perak a Pangkor

Región Perak (malajsky striebro) dostal meno podľa bohatých nálezísk striebornej rudy v tejto oblasti.

Mesto Ipohje tretím najväčším mestom Malajzie, známe svojou koloniálnou architektúrou, je útočiskom pre viac než 160 druhov vtáctva. Zhruba 30 minút od mesta sa nachádza nedokončený, škótsky hrad, ktorý mal byť pripomienkou domova pre Škóta Williama Kellieho Smitha.

Na sever od Ipohu leží Kuala Kangsar, kde môžete navštíviť vápencovú jaskyňu s viac ako 40 sochami Budhu. 385 schodov za hlavným oltárom vás dovedie na výhliadkovú plošinu, pod ktorou sa rozprestiera okolitá príroda. Ďalšie zaujímavé jaskynné chrámy Sam Poh Tong a Kek Lok Tong, ležia neďaleko Gunung Rapat.

Mesto Taiping bolo koloniálnym centrom ťažby kameňa a mnoho miestnych lomov sa koncom 19. storočia zmenilo na jazerné záhrady. V Taipingu stojí i najstarší čínsky chrám v Peraku, svätyňa Ling Nam.

 

Ostrov Pangkor už dávno nie je tichým a západnou kultúrou nedotknutým miestom. Stúpajúca popularita jeho bielych pláží priniesla nové investície a dnes je jedným z najvyhľadávanejších plážových rezortov sveta.

  

Penang a Langkawi

Ostrov Penang„perla orientu“, mal podobný osud ako Pangkor a jeho panenské pláže sa stali dovolenkovým domovom turistov z celého sveta. Centrum  osrova Georgetown bolo obľúbeným britským sídlom už v 18. storočí, o čom svedčí miestna pevnosť a protestantské kostoly. Pamiatkou čínskej pôsobnosti na území mesta sú staré, rodové domy, a ak by ste mali záujem dozvedieť sa viac o histórii ostrova, určite nevynechajte benangské múzeumgalériu.

Na ostrove leží okrem iného i Hadí chrám, hemžiaci sa jedovatými hadmi, vtáčí park a rozsiahle záhrady plné vodopádov a exotických kvetín, ktoré sú domovom pre viac ako 100 druhov motýľov.

100 km severne od Penangu leží súostrovie 104 ostrovov, z ktorých mnohé sú iba koralovými výčnelkami a jediný Langkawi, poskytuje ubytovanie pre turistov. Ostrov a jeho okolie je rajom pre vyznavačov vodných športov a domovom krokodílej farmy s viac ako 300 druhmi plazov.

 

Centrálne pohoria

Na upätiach hôr tiahnucich sa centrálnou Malajziou nájdete niekoľko vysokohorských stredísk, všetky z nich ležia vo výške viac ako 1 400 metrov nad morom a ponúkajú príjemné, chladné počasie v kontraste s horkom a vlhkosťou nižšie položených plání a miest.

Negeri Sembilan a Malacca

Štát Negeri Sembilan sa rozkladá v juhozápadnom rohu Malajzie, je známy jedinečnou architektúrou, reflektujúcou vplyv prvých pôvodných obyvateľov, ktorí sem prišli zo Sumatry. Hlavné mesto Seremban sa pýši jazernými záhradami, ktoré sú pravidelne sídlom populárnych, kultúrnych podujatí.

Kota Lukut stoja pozostatky kráľovského paláca a pohrebiska. Dominuje im obranná veža z r.1847, ktorá slúžila ako kontrolné centrum obchodu s cínom v jej okolí.

Malacca je od Kuala Lumpuru vzdialená dve hodiny autom , ale na cestách dejinami ich delí niekoľko storočí, bola založená v 15. storočí a zostala prevažne čínskou komunitou, i keď je tu mnoho pamiatok pripomínajúcich kolonizačné éry Portugalcov, Holanďanov a Britov. Spomeňme aspoň niektoré: veľký čínsky cintorín Bikit China, holandskú radnicu zo 17. storočia, portugalskú bránu Porta de Dantiago alebo rozvaliny kostola sv. Pavla.

Východné pobrežie

Východné pobrežie Malajzie by sa dalo opísať ako jedna obrovská pláž lemovaná hustou džungľou. 

Hlavné mesto štátu Pahang Kuantansi získalo popularitu ako plážové stredisko a v súčasnosti sa veľmi rýchlo rozrastá. Okolité osady poriadajú mnoho tradičných festivalov a lokálne, remeselnícke výrobky (čiapky, košíky, vyrezávané predmety) sú originálnym suvenírom.

Vo vnútrozemí Panangu leží park Kenong Rimba, ktorého návšteva je absolútnou nutnosťou pre každého dobrodruha. Láka jaskynnými útvarmi, turistickými chodníkmi džungľou, horolezeckými a rybárskymi príležitosťami. Neďaleko sa rozkladá jazero Chini, ktoré je malajzijskou odpoveďou na Loch Ness. Legenda hovorí o vodných príšerách strážiacich bránu do dávno potopeného mesta.

  

Na severe sa rozprestiera malajzijský najväčší park Taman Negara, obklopený najstarším tropickým lesom na svete (starým 130 miliónov rokov), ktorý do dnes ostáva nedotknutý.

Štát Terengannu má 225 km bielych pláží, ktoré bývajú pravidelne svedkom kladenia vajíčok morských korytnačiek.

Mnoho Malajzijcov považuje Perhentské ostrovy(dvojičky) za najkrajšie ostrovy svojej krajiny. Vládnu bielymi plážami, priezračnými lagúnami a zatiaľ nie sú zaplavené turistami.

Sabah

Hlavné mesto SabahuKota Kinabalu je mladým mestom, vybudovaným na ruinách Jesseltonu (zničený v 2.svetovej vojne) a je vstupnou bránou regiónu, kde nájdete najvyššiu horu juhovýchodnej Ázie Mt. Kinabalu (4 101 m), súostrovnú rezerváciu – útočisko morských korytnačiek alebo voľne žijúce orangutany.

Sarawak

Sarawak sa delí o východnú Malajziu so Sabahom, ale líši sa od neho pôvodnejšou kultúrou a bohatšou kuchyňou vďaka väčšej, etnickej a kmeňovej diverzii.

Kuching je okúzľujúce historické mestečko na úpätí vysokých hôr a bujného pralesa. Sarawacké múzeum ponúka zaujímavý prierez históriou, zvieracou ríšou a antropologickými dejinami Bornea. Okrem iného za návštevu stojí súdna budova z r.1847 či chrám Hong San z r. 1895.

Národný park Gunung Mulu je domovom mnohých vzácnych cicavcov ako aj vtákov či motýľov, posledného nomádskeho kmeňa a sídlom najväčšieho, vápencovo – jaskynného komplexu sveta.

Väčšina uvádzaných informácií o krajine bola prevzatá zo sprievodcu pre (nielen) nezávislé cestovanie ázijskými krajinami, knihy Cesta na Východ autorov Ivy a Ivana Brezinových.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Malajzia - srdce juhovýchodnej Ázie - Keď sme sa lúčili na letis...

Malajzia – skutočná Ázia - V srdci najjužnejšej Ázie leží p...