Malajzia - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Časový posun

Malajzia je 6 hodín pred štandartným stredoeurópskym časom.

Peniaze

Mena

Malajský dolár – Ringgit (MYR) = 100 senov. Bankovky sú v hodnotách 1 000, 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5 a 1 MYR a mince sú v hodnotách 50, 20, 10, 5 a 1 sen. V Malajzii koluje i množstvo starých mincí, ktoré sú legálne platné.

 
Platobné karty

Akceptujú sa American Express, Diners Club, MasterCard, Visa a Eurocard, pred vycestovaním sa odporúča overiť si podmienky a možnosti platby kartou u vašej bankovej spoločnosti.

 
Otváracie hodiny bánk

Pondelok až piatok od 9:30 do 16:00, v sobotu od 9:30 do 11:30 (zatvorené každú prvú a tretiu sobotu v kalendárnom mesiaci). V Sabahu banky otvárajú už o 8:00 s obedňajšou prestávkou od 12:00 do 14:00.

 

Jedlo a nápoje

Lokálne gastronomické zvyklosti sa formovali v jednotlivých regiónoch Malajzie, ovplyvnené kuchyňami okolitých krajín.

 

Základom typického malajského jedla je ryža sprevádzaná mäsom, rybou alebo zeleninou. Kokosové mlieko je súčasťou takmer každého malajského receptu, pričom jeho zastúpenie sa líši podľa regiónov.

Jedlo v reštauráciách a pouličných stánkoch je lacné a neuveriteľne chutné, nenadarmo sa malajské pokrmy radia k jedným z najdelikátnejších kuchýň sveta.

 

Alkohol je pomerne drahý a mnoho moslimov má vierou zakázané pitie alkoholických nápojov. Malajské víno sa určite nezaraďuje k najchutnejším, vzhľadom k tropickým teplotám a taktiež miestne pivo, ktoré je pomerne dostupné, ale obyčajne servírované teplé. Dobrou alternatívou k alkoholickým nápojom sú osviežujúce a čerstvé, ovocné šťavy.

 

Nakupovanie

Malajzia ponúka na predaj naozaj všetko od miestnych, remeselníckych výrobkov na lokálnych trhoviskách až po dizajnérske novinky v moderných, obchodných centrách. Pokiaľ ide o starožitnosti a suveníry určite si budete mať z čoho vybrať v malých antikvariátoch  alebo na tzv. nočných trhoch, ktoré sa organizujú po stranách hlavných tried, kedy sa vo večerných hodinách odkloní doprava a z rušnej ulice sa stane ešte rušnejšie trhovisko. Nakupovanie na takomto mieste je skutočne jedinečným zážitkom.

 

Kalendár podujatí

Január:Thaipusam, deň zasvätený hinduistickému božstvu.

Február: celonárodné oslavy čínskeho Nového Roka.

Apríl:Vodný festival (12. apríl-11. máj), celonárodná udalosť, kedy sa organizujú kajakárske, kanoistické a vodno-lyžiarske preteky.

Máj:Tamu Besar, veľkolepé kmeňové zhromaždenie, v Kota Belud v Sabahu, zahŕňa zaujímavé ceremónie, ukážky ľudového liečiteľstva a remesiel.

Wesak, najdôležitejší deň v budhistickom kalendári je spomienkou na narodenie, osvietenie a úmrtie Budhu

24. máj – 21. jún:Farby Malajzie, predstavenie malajských tradícií a zvykov v podobe tancov, hudby, jedla, umenia a remesiel sa uskutočňuje v celej krajine.

Júl:Festival Šarkanov, púšťanie exotických drakov sa uskutočňuje na okolitých malajských ostrovoch.

November:Festival Svetiel, celonárodná oslava víťazstva dobra nad zlom

27. október – 20. november:Bazár Ramadan, skvelá príležitosť na ochutnanie malajskej kuchyne, ktorá sa práve v tomto období prenáša do nespočetných pouličných stánkov.

December:Vianoce sa oslavujú v celej krajine a špeciálne potom v hoteloch, kde sa dodržiavajú západné vianočné tradície.

  Štátne sviatky:

1., 10., 29.-31. január; 10. apríl; 1. a 13. máj; 31. august; 22., 23.-24. október; 25. december.

 

Väčšina uvádzaných informácií o krajine bola prevzatá zo sprievodcu pre (nielen) nezávislé cestovanie ázijskými krajinami, knihy Cesta na Východ autorov Ivy a Ivana Brezinových.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...