• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Malajzia – skutočná Ázia

V srdci najjužnejšej Ázie leží príťažlivá, no u nás málo známa krajina Malajzia. Tropický raj, harmonická zmes národov a národností, vôňa exotických kuchýň, fascinujúca kombinácia pokoja a búrlivého industriálneho rozvoja.

V srdci najjužnejšej Ázie leží príťažlivá, no u nás málo známa krajina Malajzia. Tropický raj, harmonická zmes národov a národností, vôňa exotických kuchýň, fascinujúca kombinácia pokoja a búrlivého industriálneho rozvoja.

Krajina bielych pláží a palmových hájov, ale aj vysokých hôr a dažďových pralesov. Krajina, zložená z 13-tich federálnych štátov pod vládou sultána a parlamentnej demokracie, pravlasť lovcov lebiek, rezervácia orangutanov, krajina počítačov a automobilov, krajina prírodných krás a tigra Sandokana.

KUALA LUMPUR
znamená vraj v oficiálnej domácej reči bahasa - špinavá rieka. Dnes je to svetové veľkomesto s jedným z najmodernejších letísk sveta a dvojicou mrakodrapov Petronas Twin Tower a dominantou - televíznou vežou. Je to hlavné mesto 20 miliónov Malajzijčanov, Číňanov, Ibanov a Indov; hlavné mesto islamu na Malajzijskom polostrove, ktorý toleruje aj budhistov, hinduistov, sikhov, taoistov, kresťanov, i vlastnú demokraciu na ázijský spôsob. Malajzijský tiger prekonal hospodársku recesiu a opäť sa zobúdza na lov. Ten sa však v dnešnom ponímaní sústreďuje na lov turistov a dobrých obchodných objednávok v strategickom priestore medzi Indickým oceánom a Juhočínskym morom. História domácich žiť naučila s Portugalcami, Holanďanmi, Britmi i pirátmi, naučila ich voľnému obchodu predovšetkým s kaučukom, cínom, ropou, palmovým olejom, korením, mangom a rybami.

NAJVÄČŠÍ POKLAD
je však malajzijská príroda a klíma. Fauna a flóra sú neobyčajne bohaté a hovorí sa, že aj neposedné deti domorodcov sa na hodine biológie nenudia. Ostrov Borneo zostal azda najzaujímavejšou botanickou a zoologickou záhradou sveta. Rastie tam najväčšia kvetina na tejto zemi - Rafflesia s gigantickými oranžovými kvetmi, ktoré znenazdajky rozhŕňa pôvodný obyvateľ Bornea orangutan. Pod nohy sa občas pripletú bradaté kvičiace prasiatka, utekajúce pred divokými mačkami. Dažďové pralesy sú domovom leopardov, tapírov, lietajúcich veveričiek i gýčovo sfarbených papagájov. Na potápačov zasa čaká podmorský raj v Kota Kinabalu, Sarawaku, Besare a Langkawi. Koralové útesy obývajú nepreberné množstvá rýb rôznych veľkostí, farieb a tvarov. Ak k tomu pridáme celoročne ustálené počasie s priemernou dennou teplotou 32 ° C, nevadí ani vysoká vlhkosť a občasný vlažný dážď, vďaka ktorému je všetko zelené.

OMAMNÉ VÔNE TRÓPOV
dominujú na ranných trhoch, kde sa týčia pyramídy exotického ovocia ako durian, mango, rambutan, guave, melóny, papaja, banány, limety a kokosy. Malajzia má čo ponúknuť turistom z celého sveta. Na rozdiel od iných vzdialených tropických cieľov je bezproblémovo civilizovaná a relatívne bezpečná. A tak stále viac obyvateľov Škandinávie a Nemecka nachádza stratený raj aj na ostrovoch Borneo a Langkawi. Celý je bezcolnou zónou a tak k perfektne vybudovaným hotelovým rezortom ponúkajú domáci ako turistický bonus lacné značkové výrobky z celého sveta - najmä alkohol, cigarety, voňavky a elektroniku. Ostrov so šesťtisíc obyvateľmi ponúka tritisícpäťsto hotelových lôžok, romantické rybárske zákutia, či ukľudňujúci pohľad na mangovníky a kaučukové plantáže. Všade je zeleň, ešte aj v 30 °C teplom Andamanskom mori je voda tyrkysovo zelená, i keď nie celkom priezračná. Ľudia sú pohostinní a úprimní, až človek zapochybuje o vlastných vedomostiach. Kde sú všetci tí krvilační malajzijskí piráti, krutí bojovníci a pomstitelia? Zostali na zažltnutých stránkach starých učebníc dejepisu, lebo súčasnosť píše inú kapitolu dejín. A tá ide skôr cez žalúdok a oči ako cez bojové umenia. Na dobrodružnejšie povahy čaká Borneo so štátmi Sabah a Sarawak. Najmä tam si môžete podať ruku s orangutanom, či zablúdiť do dažďového pralesa, alebo vychutnať romantiku najkrajšej malajzijskej Damai Beach.

MALAJZIJSKÁ KUCHYŇA
je jednou z najlepších na svete, lebo je zmesou čínskych, indických, portugalských a thajských receptúr. V Malajzii môžete bez obáv jesť aj v pouličných stánkoch, ktoré ponúkajú kompletné teplé menu viacerých druhov, takže pri pobreží počas víkendu "bufetia" celé rodiny pri západe slnka. Tí solventnejší večerajú priamo na bielych plážach iba niekoľko metrov od mora. Najobľúbenejšie národné jedlo je štipľavo-sladký satay - kurací špíz s omáčkou z burských orieškov a plátkami sladkej cibule. Je taký populárny, že ho podávajú aj na palube lietadiel národného leteckého dopravcu Malaysian Airlines. Na dopravu sa v Malajzii môžete spoľahnúť. Hustá sieť leteckých liniek, vybudované elektrifikované železničné ťahy do susedných krajín, i dobrá úroveň diaľnic v hlavnom meste Kuala Lumpur je zárukou, že vždy prídete do cieľa včas.

SANDOKAN BY SA ČUDOVAL
akým ráznym krokom vkročila do Malajzie technika. Popri národnej automobilke Proton, (jej produkty jazdia aj v Európe) dominujú v tejto krajine najmä informačné technológie. Nie všetci vedia, že v okruhu 15 až 50 kilometrov od hlavného mesta vznikla špeciálna industriálna zóna s mestami Cyberjaya - sústreďujúca multimediálne spoločnosti a Putrajaya - zastrešujúca kapitálové aktivity okolo letiska tretieho tisícročia KLIA. Ekonomika Malajzie opäť rastie a jedným z malých motorčekov, ktoré ju poháňajú je aj žiarlivosť na malého, ale úspešného suseda Singapúr. Druhým, podstatne väčším a silnejším motorom, je zahraničný kapitál prichádzajúci najmä z USA, Japonska a Veľkej Británie. Napriek tomu, alebo práve preto, si Malajzijci vedia uctiť svoju minulosť. Múzeá, historické pamiatky a skvosty architektúry sú vzorne udržiavané a vytvárajú nezameniteľný kontrast medzi starým a novým. Hlboké Malajzijské nebo s modrým mejkapom rovnako láskavo objíma lietajúcich papierových šarkanov i najnovšie airbusy a boeingy. Doláre sa vymieňajú za ringgity, úsmevy za úklony. Časy sa menia, ale hrdosť a odvaha pirátov zostáva. Možno práve to je kľúčom k hospodárskemu a turistickému úspechu Malajzie. Krajiny, ktorá minulosť spojila s budúcnosťou.

Praktické informácie
Počasie: Tropické, priemerné teploty 28 °C, časté, krátke a teplé dažde. Najlepší čas na dovolenku: máj - november.

Víza: Nie sú potrebné na pobyt do 3 mesiacov.

Očkovanie: V civilizovaných oblastiach nie je potrebné. Pri návštevách vnútrozemia sa odporúča očkovanie proti hepatitíde A + B, antimalariká.

Kurz: 1 USD = 3,80 RM ( Ringgit Malaysia )

Colné predpisy: Povolený dovoz 1l liehovín, ostatné ako v EÚ. Náboženstvo: islam, tolerancia voči ostatným vierovyznaniam.

Jazyk: ahasa Malay, angličtina.

Čas: +6 hodín v lete, +7 hodín v zime Doprava: MHD, lacné taxíky, železnice, lodná, hustá sieť leteckých liniek aj vo vnútrozemí.

Telefonovanie: Mobilná sieť GSM 900 a 1800 MHz. Predvoľba z pevnej linky do SR: 00421 + mesto + účastnícke číslo.

Nákupy: Veľký výber svetového tovaru.

Domáca špecialita: rôzne druhy korenia, ľudovoumelecké výrobky. Elektrická sieť: 220 V, 50 Hz, adaptér nutný.

Ľuboš Zeman



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 09.09.2002