• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Lochneská príšerka je živá - na fľaši od whiskey

Loch Ness je najväčšie jazero vo Veľkej Británii, v Škótsku ale nie je jediné a ani najkrajšie. Známe je pre niečo iné - viete sami. Dohromady už viac ako tritisíc cestovateľov, vedcov alebo "domácich" vyhlásilo: V jazere je príšera, videl/a/li sme ju!

"Chcete vidieť príšeru? To si ale nemusela cestovať do Škótska, hotely sú tu najdrahšie. Pod aj nad hladinou jazera sú teraz kamery, takže Nessie sa dá sledovať aj z domu cez internet," smeje sa stopár, ktorého sme zobrali do auta na ceste okolo legendárneho jazera Loch Ness. "Naposledy vyhlasoval, že ju videl jeden Kanaďan. A minulý rok býval na brehu v karavane študent, dostal vládny grant na pozorovanie jazera." Jon, šofér a môj sprievodca, Angličan z univerzitného mestečka Cambridge, to hneď hodí na mňa  vraj ja som turista, ja som chcela ísť tadiaľto. Nič nechápu, tak mením tému: "U vás môžu študenti na niečo podobné dostať grant? A nemohli by aj cudzinci?" Nechcem vidieť Nessie, ale bývať aspoň chvíľu v tak nádhernej časti sveta ako Škótsko, by bolo úžasné. Možno to je motivácia aj lovcov príšer.

Loch Ness je najväčšie jazero vo Veľkej Británii, v Škótsku ale nie je jediné a ani najkrajšie. Známe je pre niečo iné - viete sami. Dohromady už viac ako tritisíc cestovateľov, vedcov alebo "domácich" vyhlásilo: V jazere je príšera, videl/a/li sme ju!

Vraj prvým, kto ju zbadal, bol Svätý Columba, muž, ktorý prišiel šíriť kresťanstvo medzi vtedy ešte pravého Boha neznalých predkov Škótov. Pravdepodobne je práve on zodpovedný za to, že my ostatní teraz "Monster Nessie" (príšeru Nessie) vidieť nemôžeme. V roku 565 pred Kristom unavený zo šírenia viery oddychoval na brehu jazera. Z myšlienok ho náhle vytrhla scéna, ktorá mohla skončiť tragicky  knič netušiacemu plavcovi sa s otvorenou papuľou blížila veľká príšera. Columba teda vstal, zdvihol ruky a v mene Boha prikázal ozrute, aby sa čo najrýchlejšie vrátila tam, odkiaľ prišla a už nikdy neohrozovala ľudí.

Nešťastná Nessie poslúchla. Odvtedy sa ju ľudia snažia márne uvidieť  používajú vlastný zrak, ďalekohľady, potápajú sa pod vodu, prehľadávajú jazero so sonografmi (napríklad pri Operácii Deep Scan vroku 1987 naraz prehľadávalo jazero až 20 lodí vybavených podvodnými kamerami a sonarmi)  no a odkedy sa problémom zaoberajú aj vedecké kapacity, stáva sa aj témou študentských diplomových prác.

Jazero Loch Ness pôsobí skutočne impozantne, je obrovské, z jeho začiatku na koniec nevidíte  môžete sa však od začiatku na koniec preplaviť na lodi z Inverness do Ford Williams, alebo sa previesť po ceste, ktorá vedie pozdĺž celého jazera. Najfotografovanejšie miesto na tejto ceste je asi v jej polovici  zrúcanina jedného z najväčších škótskych hradov Urquhart Castle. Fotografia zrúcaniny v pozadí s jazerom atypickými horami - presnejšie prázdnymi svahmi porastenými trávou, je pôsobivým úlovkom.

Ak ste prešli okolo jazera a monster stále nevideli  zastavte v dedinke Drumnadrochit. Tu je Nessie živá!! V obchodoch so suvenírami - tričkami sNessie, hrnčekmi s jej portrétom, knihami, ktoré boli onej napísané, filmami, čo boli onej natočené, hračkami pre deti vpodobe Nessie a, samozrejme, s whiskey vo fľašiach a fľaštičkách všetkých veľkostí s jej portrétom. Pri Nessie blednú aj iné atrakcie v Drumnadrochit  hotel, v ktorom straší, či jeden z najstarších gaštanov v Škótsku  strom obesencov, teda tých, čo neposlúchali anglického kráľa.

Loch Ness je skvelá legenda, priťahuje turistov. Ale kým sa k jazeru dostanete, uvidíte toľkú nádheru, že na vás jazero už tak nezapôsobí. Škótsko je nádherné, fascinuje svojsky: obrovskou prázdnotou, horami a jazerami  úplne nedotknutou prírodou bez prítomnosti človeka, len kde tu zabudnutá farma, občas pub a občas destiléria whiskey (v každej z nich je aj ochutnávka a spolu s návštevníkmi vždy ochutnáva aj sprievodca  s mierne červeným nosom). Úžasní sú aj Škóti. Ak sú oni lakomí a my pohostinní, potom je celý svet naruby!  



Ako v Škótsku
Dostať sa do Škótska je síce drahé (letenka do Edinburghu asi 12-tisíc, hoci poznám prípad, keď sa môjmu známemu podarilo dostať do Škótska stopom!, poplatok za turistické víza 2250 Sk) Priamo na mieste sa dá veľmi dobre ušetriť  stan alebo spacák si môžete rozložiť hocikde vonku, na úplne opustenom mieste, alebo aj blízko pubu. Ako písal na dverách jeden z pubov v horskom údolí Glen Coe:"Ak tu chcete prespať, môžete, ale usteľte si aspoň 10 metrov od pubu. Ak chcete v noci vyvádzať, aspoň 50 metrov a ak chcete robiť bordel  choďte do Anglicka!" (ak uprednostníte hostel, nájdete ich na všetkých osídlenejších aturisticky zaujímavých miestach, niekde sa dá prespať aj za 10 libier, zoznam je na www.hostels.com). Veľmi dobre je prepracovaný systém zliav pri ceste po krajine  premávajú tu hop on  hop off autobusy, môžete si kúpiť lístok na počet dní, ktorý vám vyhovuje a potom ľubovoľne cestovať.


Autor/zdroj: andrea
Text bol naposledy zmenený dňa: 17.12.2002