Lisabon - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Lisabon leží v západnej časti Portugalska na rieke Teja, v blízkosti Atlantického oceánu. Ako sa táto mohutná rieka blíži k metropole, jej koryto sa rozširuje a vytvára úrodné zelené údolie a jej ústie dodáva mestu nádhernú modrú farbu.

Jej vody cestou obmývajú mesta Abrantes, Constáncia, Vila Nova dá Barquinha a Santarém. Vďaka prístupu k moru sa metropola stala významným obchodným prístavom.

Založenie portugalskej metropoly sa pripisuje Feničanom. Názov Lisabon vznikol pravdepodobne skomolením fenického názvu Alise-Ussubuna (Ulisipo) a neskôr z rímskeho Olisipo.

Pretože mesto leží na brehoch rieky Teja, je plné svetla. Bolo vystavané okolo hradu a z miestnych štvrtí i dnes dýcha stredovek.

V súčasnosti zažíva metropola renesanciu. Nie je však už tým, čím bola v 14. - 15. storočí, keď bola srdcom ríše siahajúcej od Brazílie po Indiu.

Nový zlatý vek Lisabonu začína v r. 1994, keď bol vyhlásený za Európske kultúrne mesto. Jeho rozmach akceleroval po EXPO 1998. Prispela k tomu vláda efektívnymi investíciami a finančná pomoc z EÚ na rozvoj zaostalejších regiónov. Vybudoval sa nový most cez rieku Teju a značne sa rozšírila sieť metra.

V r. 2004 sa tu konali majstrovstvá Európy vo futbale. V 21. storočí je Lisabon pulzujúcim, kozmopolitným mestom, ktoré dokázalo spojiť históriu stredoveku s modernými architektonickými riešeniami.

Hrdo sa týčiace starobylé monumenty pripomínajú éru zámorských objavov, nachádzajú sa tu malebné domčeky zdobené keramickými obkladmi – azulejos, charakteristické žlté električky a po večeroch znie tradičné fado.

Lisabon je miestom ľudových slávností a poskytuje množstvo príležitosti k nákupu. V noci ožívajú brehy rieky Teja diskotékami. Metropolu si obľúbili záujemcovia vodných športov, a tak tu nájdete významný prístav i kotvište výletných jácht.

Zelené povodie rieky Teja zakonzervovalo hlboké prejavy tradičnej ľudovej kultúry. Tance a piesne v typicky zdobených krojoch udržiavajú tradície dedinčanov, pastierov dobytka a zdatných jazdcov na koni.

V okolí Lisabonu je mnoho ďalších miest, ktoré stoja za návštevu: impozantný kláštor v Mafre, kozmopolitný Cascais, prírodná oáza so storočnou flórou v pohorí Serra dá Arrábida, pitoreskný Sesimbru, mesto Setúbal alebo sídlo šľachtickej usadlosti v Azeitáo. Zo širokej škály možností si tu podľa svojich záľub vyberie naozaj každý: pláže, vodné športy, golfové ihriská, letné hudobné festivaly na otvorenej scéne.

Na severozápad od Lisabonu sa tiahne nádherné atlantické pobrežie, ktoré lemujú vysoké strmé útesy. Pod nimi sa jagajú pláže s bielym pieskom a priezračnými lagúnami.

Najzápadnejší bod Európy je na myse. V malebných dedinkách na pobreží, akou je Peniche alebo Nazaré, turisti uvidia pestré rybárske loďky.

Kláštory sú situované vo vnútrozemí, v Alcobage, Batalhe alebo v Tomaru, sú národnými kultúrnymi pamiatkami a svedčia o bohatom historickom dedičstve Portugalska. Hrady nad Leirií, Tomarem, Óbidos alebo Santarémem strážia spomienky na dobu, keď prvý portugalský kráľ Afonso Henriques dobyl toto územie na späť od moslimov.

Centrom Lisabonu je Baixa - Nízka štvrť (Dolná štvrť). Pred 200 rokmi postihlo mesto v ústí Teja obrovské zemetrasenie. Starobylý stred Lisabonu sa prepadol a čo nezaplavilo more, zachvátil požiar. Pombal dal znovu postaviť Jeronýmov kláštor, veľkolepý pamätník portugalského umenia z doby kráľa Emanuela, palácové námestie s grandióznou branou mesta a rieky, položil základ moderného urbanistického riešenia rozvoja Lisabonu a postavil nový stred - Baixu s honosnými obchodnými domami a bankami.