• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
    12.01 € (361.81 Sk)
  • Prenájom áut

Liptovské múzeum - Ružomberok

Liptovské múzeum v Ružomberku vzniklo ako inštitúcia Liptovskej muzeálnej spoločnosti r. 1912. R. 1921 ho prevzalo ako verejnú kultúrnu ustanovizeň mesto Ružomberok pod názvom Liptovské múzeum. Múzeum sídli od r. 1937 v budove, ktorú postavilo mesto podľa projektov V. Donnera. R. 1974 bolo k múzeu pričlenené Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku. Múzeum má od svojho vzniku vlastivedný charakter. Jeho zbernou oblasťou je Liptov.

Verejnosti sú sprístupnené expozície prírody, archeológie, histórie, etnografie, papierníctva na Slovensku a expozícia o živote a diele Andreja Hlinku. Všetky sú umiestnené v hlavnej budove múzea.

Prírodovedná expozícia
je tematicky rozdelená na botanickú, zoologickú a geologickú časť. Obraz neživej prírody je podaný vývojovo. Geologickú tvárnosť Liptova dokumentujú minerály, horniny a ukážky skamenelín od druhohôr až po zástupcov fauny kvartéru. Expozícia rastlinstva a živočíšstva je koncipovaná podľa biotopov od najnižších polôh až po vysokohorské. Botanická časť je doplnená charakteristickými zástupcami hmyzu. V celej expozícii je zvýraznená druhová a územná ochrana prírody.

Expozícia archeológie
podáva prehľad o najstaršom osídlení Liptova od mladšej kamennej doby až do prvých storočí nášho letopočtu. Časť expozície je venovaná výsledkom záchranného výskumu v zátopovej oblasti Liptovská Mara. K najvýraznejším exponátom patrí poklad bronzových ozdôb a mečov liptovského typu a poklad bronzových nádob.

Expozícia feudalizmu
približuje problematiku historického osídlenia Liptova od 13. stor., hospodársky, spoločenský a kultúrny život obyvateľov Liptova v období feudalizmu. Jej záver tvoria udalosti revolučných rokov 1848-1849. K zaujímavým exponátom patrí model hradu Likava, zástava Liptovskej župy z r. 1742 a čiapka pripisovaná Jurajovi Jánošíkovi.

Expozícia Cechy a remeslá v Liptove dokumentuje najmä hospodársky, spoločenský a sociálny život cechových organizácií, ktoré sa sústreďovali v mestách a mestečkách Liptova. Približujú ho cechové zvolávacie tabuľky, pečatidlá, či truhly a pracovné nástroje rôznych remesiel.

Etnografická expozícia
Z liptovskej dediny približuje zamestnanie a spôsob života obyvateľov liptovských dedín, s čím je úzko spätý aj vývoj ľudového odievania. Zamestnanie obyvateľov dokumentuje výber poľnohospodárskych pracovných nástrojov, salašníckeho a pastierskeho náradia. Zaujímavá je zbierka črpákov liptovského a stredoslovenského typu a zbierka zvoncov. Súbor ľudových odevov z dedín v Revúckej doline a zo Sliačov je doplnený súborom mosadzných ľudových šperkov.

Expozícia histórie
výroby papiera na Slovensku prehľadne informuje o výrobe papiera od vzniku prvých ručných papierní až po dnešnú strojovú výrobu. Zaujímavá je najmä zbierka priesvitiek.

Expozícia o živote a diele Andreja Hlinku
sa venuje tejto výraznej osobnosti slovenských dejín. K najvýznamnejším exponátom možno rátať osobné veci z jeho pozostalosti.

Expozícia sakrálneho umenia
predstavuje výber sakrálnej plastiky Liptova a častí mobiliárov z gotických kostolov v Ludrovej a Liptovskej Mare.

Vysunuté expozície: Poľovnícke múzeum, Bešeňová, Archeologické múzeum v prírode, vrch Havránok nad Liptovskou Marou, Národopisné múzeum Liptovský Hrádok, Považská lesná železnička, Liptovský Hrádok, Gotický kostol, Ludrová, Múzeum liptovskej dediny, Pribylina, Vážnica a klopačka pri ceste Liptovský Hrádok - Kraľová Lehota, Roľnícky dom Vlkolinec, Banícky dom Vyšná Boca, Čierny Orol Liptovský Mikuláš, Archeologická expozície v prírode ne hrade Liptov, Liptovská Sielnica.

Liptovské múzeum v Ružomberku vydávalo v rokoch 1970 - 1989 vlastivedný zborník Liptov (vyšlo 10 ročníkov), ktorý si môžu návštevníci kúpiť, k dispozícii je aj videoštúdio s premietaním filmov a diapozitívov a predaj suvenírov.

Otváracie hodiny:
VI. - VIII. pondelok - piatok 8.00 - 17.00
sobota - nedeľa 9.00 - 16.00
IX. - V. pondelok - piatok 8.00 - 16.00
sobota - nedeľa 9.00 - 13.00

Adresa/Kontakt
Liptovské múzeum
034 50 Ružomberok, Nám. Š.N.Hýroša 10
tel. 044/43224 68 fax: 044/4322469
pobočka: Národopisné múzeum
033 01 Liptovský Hrádok - tel. 044/5222 485


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 30.07.2002