• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Lichtenštajnsko - najmenšia európska monarchia

Domáci si potrpia na pošty

Lichtenštajnsko, nenápadne ukryté medzi Švajčiarskom a Rakúskom, so svojou rozlohou iba 160 kilometrov štvorcových a počtom obyvateľov len čosi viac, ako 33000 patrí medzi najmenšie štáty v Európe. Napriek tomu a možno i práve preto je dnes jednou z najbohatších krajín starého kontinentu. Tátom malá krajina je parlamentnou monarchiou a na jej čele stojí od roku 1984 knieža Hans Adam II. Vo vláde sa pravidelne striedajú tri politické strany dvadsaťpäťmiestneho parlamentu. Lichtenštajnské kniežactvo sa v súčastnosti môže pochváliť najmladším premiérom v Európe.

Krajina, tvoriaca územie, na ktorom sa Lichtenštajnsko rozprestiera je v jeho západnej časti, popri pretekajucom Rýne rovinatá. Vo východnej časti kniežactva sa však už dvíhajú Alpy. Ich končiare tu dosahujú nadmorskú výšku až 2900 metrov. Zo západnej strany je takmer celá hranica Lichtenštajnska so Švajčiarskom lemovaná diaľnicou, ktorú využívajú najmä automobili tranzitujúce na trase Viedeň – Paríž. Táto dnes najmenšia európska monarchia je od Slovenska vzdialená vyše 800 kilometrov. Lichtenštajnsko je navštevované zväčša svojimi susedmi so Švajčiarska, ktorí obľubujú vysokohorskú turistiku a lyžovanie.

Do Lichtenštajnska sa najjednoduchšie dostanete autobusom, ktorý premáva z Bratislavy do východošvajčiarskeho mesta St.Gallen. Zo St.Gallenu premáva denne niekoľko vlakov do mesta Buchs, ktoré delí od Lichtenštajnska iba rieka Rýn. Z Buchsu sa už do kniežactva prepravíte autobusom, ktorý má konečnú zastávku v hlavnom meste Lichtenštajnska Vaduz. Pri vstupe na územie Lichtenštajnska si určite všimnete zástavu, na ktorej sa vyníma zlatá koruna v čereno-modrom poli. Žiadna pasová kontrola sa však nekoná, i keď Lichenštajnci samozrejme majú vlastné pasy. Ďalšou možnosľou dopravy do Lichtenštajnska je vlakové spojenie z Viedne do rakúskeho Feldkirchu. Cez hraničný prechod vo Feldkirchu sa potom ďalším vlakom dostanete najďalej do lichtenštajnského mesta Schaan. Do Vaduzu železničné spojenie neexistuje.

Kedysi chudobné malé kniežactvo sa už dávne zmenilo na prosperujúcu a bohatú krajinu. Za prácou sem prichádzajú švačiari, ale najmä rakúšania. Cudzinci tvoria dnes tretinu populácie tejto monarchie. Nečuco, veď priemerná mesačná mzda tu dosahuje okolo 200000 korún. Lichtenštajnsko, ako jeden z mála európskych daňových rajov, je sídlom mnohých zahraničných firiem a bánk, ktoré tvoria až jednu tretinu daňových prijímov kniežactva. Ďalším významným zdrojom príjmov krajiny je vydávanie poštových známok a cestovný ruch.

Lichtenštajnsko je tvorené sedemnástimi malými mestami - dedinami, z ktorých najväčšie Schaan má iba 5100 obyvateľov. Hlavné mesto Vaduz s 5000 obyvateľmi je až na druhom mieste. V kniežactve sa nachádzajú dva zachovalé staré zámky, jeden do Vaduze a druhý v meste Balzers. Vo vaduzskom zámku žije lichtenštajnské knieža. Okrem zámkov, v ktorých sú pre turistov otvorené múzeá a obrazárne, sa Lichtenštajnsko môže popýšiť starobylími, takmer výlučne katolíckymi kostolmi a veľkým kláštorom v Schaane. Pri prechádzke mestom Vaduz si človek uvedomí, ako sa táto malá starobylá krajina dokonale prepojila s moderným svetom. Popri starých kamenných domoch, z okien ktorých býva tradične rozvitá štátna vlajka, už stoja moderné sklenené budovy bánk, rôznych inštitúcií či múzeí. Miestni sa prechádzajú pomaly a spokojne alebo si radi posedia v pouličných kaviarňach. Žijú totiž v bohatej, peknej a bezpečnej krajine. Policajtov v tak trochu smiešnych uniformách stetnete iba zriedka. Aj keď úradným jazykom v krajine je nemčina, v jej spisovnej podobe ju len ťažko započujete. Obyvatelia rozprávajú výhradne dialektom a to aj na úradoch.

V každom meste sa nachádza pekná moderná knižnica vybavená internetom, múzeum pripomínajúce históriu daného mesta. Krajina si potrpí na svoju poštu, preto budova pošty je vždy veľmi pekná a moderná. V uliciach mestečiek si môžete v stánkoch vybrat z množstva ponúkaných suvenírov, nie len so symbolmi Lichtenštajnska, ale aj švajčiarskými.

Treba pripomenúť, že životná úroveň v Lichtenštajnsku je jedna z najvyšších v Európe, ba vyššia, ako v susednom Švajčiarsku. Tomu sú prispôsobené aj ceny potravín a služieb v krajine, pre našinca možno až závratne vysoké. Aj preto je vhodnejšie namiesto v niektorom z hotelov, sa ubytovať napríklad v schaanskom kláštore, kde vám milé mníšky ráno pripravia aj chutné raňajky. Už na pohľad je jasné, že obyvatelia kniežactva sa delia na bohatých a veľmi bohatých. Svedčia o tom nie len honosné vilové štvrte, tvoriace základ každého mesta, ale aj vozový park obyvateľov. Frekvencia jazdiacich jaguárov, Porche, Ferrari či iných drahých značiek áut je veľmi vysoká. Štátna poznávacia značka Lichtenštajnska, tak povediac svietiaca na každom aute, je malý čierny prúžok plechu, na ktorom dominuje kratka FL. To však neznamená Flinstones, ako hovoria obyvateľom Lichtenštajnska vtipkári-švajčiari. Je to skratka nemeckých slov Fürstentum Lichtenstein, čiže kniežactvo Lichtenštajnsko.


Autor/zdroj: Tomáš
Text bol naposledy zmenený dňa: 01.06.2005