Levoča - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut
Levoča leží na južnom úpätí Levočských vrchov na ľavej strane Levočského potoka. Tento priestor bol osídlený už v neolite ľudom volútovej a bukovohorskej kultúry, ďalšie nálezy sú z mladšej doby bronyovej, z doby laténskej a slovanské sídlisko z doby veľkomoravskej.

Prvá písomná zmienka o Levoči pochádza z roku 1249. V roku 1271 sa už Levoča stala hlavným mestom Spoločenstva spišských Nemcov. Vznikla spojením dvoch osád zničených tatárskym vpádom v roku 1241. Po odchode Tatárov začali obyvatelia budovať nové mesto, ktoré stálo na významnej križovatke obchodných ciest vedúcich z juhu na sever a z východu na západ. Výhodná poloha spolu s rôznymi právami a výsadami (napr. právo rybolovu, poľovačky, užívania lesa, skladu) pomohli mestu k jeho obrovskému rozmachu. K rozvoju obchodu v Levoči prispelo aj významné privilégium kráľa Žigmunda z r. 1406, podľa ktorého levočskí kupci mohli slobodne predávať svoj tovar po celom Uhorsku. Tieto práva a výsady mali za následok rozvoj remesiel a mestského patriciátu. Bolo tu vyše 40 remeselníckych cechov.Dôležité miesto zastávali zlatníci, meditepci, zlievači cínu, rezbári, maliari, obuvníci, kožušníci, mäsiari a aj stavitelia. Levoča sa v 14. storočí stala slobodným kráľovským mestom. Spolu s Košicami, Prešovom, Bardejovom a Sabinovom bola členom piatich východoslovenských slobodných kráľovských miest, známych pod názvom Pentapolis. Mesto dosiahlo svoj hospodársky a sociálny rozmach koncom 14. a v 15. storočí. Z tohto obdobia pochádza aj väčšina meštianskych domov na námestí, ktoré aj v súčasnosti patrí k najkrajšie riešeným námestiam u nás. Na ďalší rozvoj remesiel a obchodu mali na konci 15. a v 16. storočí negatívny vplyv dlhotrvajúce spory s Kežmarkom o právo skladu, boje Jána Zápoľského s Ferdinandom Habsburským o uhorský trón a nakoniec aj požiare. I napriek čiastočnému úpadku sa Levoča v 2. polovici 16. storočia opäť dostáva medzi popredné mestá Uhorska. Rozpad feudalizmu nepriaznivo zasiahol mesto. Klesol význam výsad udelených mestu, zmenil sa aj smer obchodných ciest. Svoju úroveň si v tomto období udržali už iba kníhtlačiarne. Vybudovaním košicko-bohumínskej železnice v roku 1873 význam mesta ešte viac poklesol. Do roku 1923 bola sídlom Spišskej župy, do roku 1949 sídlom krajského súdu. V roku 1960 prestala byť sídlom okresu, opäť sa ním stala v roku 1996.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Klimatické kúpele Nový Smokovec patria medzi tie klimatické liečebné miesta, ktoré majú v strednej Európe najstaršiu tradíciu. Nachádzajú sa vo vysokohorskom prostredí slovenských veľhôr Vysokých Tatier. Ako klimatické kúpele horského charakteru má Nový Smokovec ideálnu polohu na zalesnenom južnom svahu pri úpätí Slavkovského štítu v nadmorskej výške 1010 m.
Téma: Kúpele