Laos - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Laos je zaujímavý predovšetkým tým, že sem s výnimkou niekoľko málo miest cudzinci zatiaľ skoro vôbec nejazdia. I pozdĺž hlavných ciest narazíte na pôvodnú ľudovú kultúru a v pralesných horských osadách často budete jednými z prvých belochov vôbec.

Vientian

Hlavné mesto Laosu Vientian, ležiace na brehu rieky Mekong, doposiaľ na rozdiel od mnohých iných ázijských metropol nestratilo pohodovú atmosféru. V ospalom koloniálnom centre bez chaotickej dopravy sa dá dodnes všade dôjsť po vlastných. Nájdete tu niekoľko chrámov, symbolizujúcich jednotu laoského národa, Múzeum revolúcie a Budhov park (Xieng Khuan) so zbierkou moderného budhistického a hinduistického umenia. Preslávené sú miestne kýčovité západy slnka nad Mekongom.

Vang Vieng

Cestou medzi Vientianom a Luang Prabangom leží mestečko Vang Vieng, kde si môžete prenajať bicykle a obísť miestne skalné útesy s mnohými jaskyňami. Vo Vang Viengu tiež nájdete niekoľko zaujímavých kláštorov. Cesta z Vang Viengu cez hory do Luang Prabanku vraj ponúka krásne výhľady do džungľou orastaných údolí a kopcov.

Luang Prabang

Bývalé kráľovské mesto Luang Prabang, chránené organizáciou Unesco, je pokladané za najkrajšie miesto juhovýchodnej Ázie vôbec. Je preto jedným z mála miest v Laose, kde stretnete turistov. Okrem mnohých chrámov (podľa niektorých výpočtov je ich tu 32) je tu veľké trhovisko, kráľovské múzeum a francúzska koloniálna architektúra.

V blízkosti kráľovského mesta možno podniknúť výlety k vodopádom Kuang Si a do budhistických jaskýň Pak Ou. Na sever od Luang Prabengu žijú v okolí miest Muang Xai a Muang Sing horské kmene Hmongov, za ktorými sa môžete vybrať s najatým sprievodcom. Na rozdiel od susedného Thajska zostávajú laoskí Hmongovia doposiaľ úplne nedotknutí masovou turistikou a na treku za nimi si preto nebudete pripadať ako v „ľudskej zoo“. Tieto treky organizujú cestovné kancelárie v Luang Prabangu, lepším variantom, ale je vydať sa do kopcov na vlastnú päsť s lokálnym sprievodcom.

Druhým veľkým zážitkom v severnej časti Laosu je cesta loďou naprieč džungľou z mesta Luang Nam Tha po rieke Nam Tha . Cesta trvá celý deň, rieka sa potom pri meste Pak Tha vlieva do Mekongu, po ktorom sa plaví ďalšia loď na thajský hraničný prechod Huay Xai.

Phonsavan

Z Luang Prabangu sa tiež môžete vydať autobusom do mesta Phonsavan. Neďaleká tajomná planina nádob na náhornej plošine je archeologickou záhadou – dodnes sa nevie, k čomu kedysi stovky obrovských kamenných nádob slúžili.

Z Phonsavanu si potom môžete urobiť krátky výlet do mesta Xieng Khuang. To bolo začiatkom 70-tych rokov kompletne zbombardované Američanmi, rovnako ako neďaleké Nong Haet pri vietnamských hraniciach – dodnes tu môžete vidieť pozostatky bômb.

Cez Phonsavan, Muang Kham a Nam Noem sa potom môžete vybrať autobusom na severovýchod do mestečka Sam Neua, zaujímavým už tým, že je tu cudzinec bielou vranou. Cestou prejdete cez mnoho idylických pralesných dediniek, okrem toho je v Sam Neua preslávený trh s čínskym a vietnamským tovarom a niekoľko chrámov.

Champasaku

V Champasaku, v južnom Laose na kambodžských hraniciach, nájdete khmerský chrám Wat Phu zo 6. storočia. Neďaleká náhorná plošina Bolevan je známa svojou nedotknutou prírodou s vodopádmi, pestovaním kávy a zaujímavými dedinami horských kmeňov.

Tie žijú okolo mesta Pakse, odkiaľ sa za nimi môžete vydať s najatým sprievodcom. V miestach kde rieka Mekong opúšťa Laos a vteká do Kambodže, sa rozkladá oblasť Si Phan Don, nazývaná tiež „Štyri tisíc ostrovov“. Z Paksesa sem dostanete loďou po Mekongu. Na ostorvoch uprostred rieky možno navštíviť masovou turistikou nedotknuté, rybárske dedinky a pozorovať vzácne, sladkovodné delfíny.

Väčšina uvádzaných informácií o krajine bola prevzatá zo sprievodcu pre (nielen) nezávislé cestovanie ázijskými krajinami, knihy Cesta na Východ autorov Ivy a Ivana Brezinových.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...