• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

La Isla Bonita en Atlántico

LA PALMA = La Isla Bonita en Atlántico, La Isla Verde... je tretím najmenším, trvale obývaným ostrovom, ktorý má veľmi peknú prírodu a mnohí návštevníci ho volajú aj “Kanárske Švajčiarsko”.

    La Palma = Ostrov krásy v Atlantiku, Ostrov zelene... a takto by som mohla pokračovať v názvoch, ktoré tomuto ostrovu prisudzujú. Je to ostrov, ktorý leží najďalej od európskeho kontinentu, lepšie povedané od Španielska. Počas celého roka tu panuje pekné počasie a teplotné výkyvy sú vraj minimálne. Je to jediný ostrov z tohoto súostrovia, ktorý nemá problém so zdrojom sladkej vody. Vzhľadom na túto skutočnosť tu prevláda oveľa viac zelene ako na ostatných ostrovoch. Rozloha ostrova je okolo 700 km˛. Najvyššou horou na tomto ostrove je 2 423 metrov vysoký Roque de los Muchachos. Práve na ňom je umiestnené astrofyzikálne observatórium, ktoré sa radí medzi najvýznamnejšie observatóriá na našej pologuli. Na ostrov La Palma sa dostanete letecky, z ostrova Tenerife, z letiska Los Rodeos, ale aj trajektom. La Palma je výnimočný ostrov, pretože na rozdiel od Gran Canarie, Tenerife, Lanzarote, kde naplno prepukla turistická invázia a všetci sa niekam ponáhľajú, tak tu, či na Gomere sa nikto nikam neponáhľa, určite tu nie sú ani dopravné zápchy a preľudnené pláže. Let z Tenerife sem trvá asi 30 minút, cesta trajektom trvá o niečo dlhšie.

    Celý ostrov a nielen on je “prácou” vulkanickej činnosti, z dávnej i tak nedávnej doby. Na ostrove sa nachádza viacero sopiek (San Juan, Teneguia…). Nachádza sa tu aj jeden z najväčších kráterov na svete, Caldera de Taburiente. Najsilnejšia erupcia sopiek, ktorá dala dnešný tvar tomuto ostrovu sa tu konala viac než pred dvomi miliónmi rokov. Ostrov bol v roku 1954 UNESCOM vyhlásený za Národný park – biorezerváciu. V tomto parku sa nachádza priekopná prepadlina s polomerom väčším ako 10 km. Je to druhá najväčšia prepadlina na svete! Tvarom pripomína podkovu. V jej strede sa vypína 1 857 vysoký komplex vrchu BEJENADO. Parkom prechádza niekoľko ciest. Rastie tu cez 700 rôznych rastlinných druhov, z toho je viac než 80 endemitov, t.j. rastlín, ktoré inde na svete nerastú. Nájdete tu aj rastliny z obdobia treťohôr, (spleť rastlín, kríkov a stromov rôznych druhov).

    Na La Palme, ale aj Gomere, resp. ostatných kanárskych ostrovoch sa bez problémov dostanete do pomerne vysokých výšok autom. Takmer všade sú už vybudované cesty s pevným povrchom. GOMERA, LA PALMA, EL HIERO sú ostrovy, kde miestny obyvatelia držia viac pohromade. Sami o sebe často hovoria: “Sme malé ostrovy a musíme držať pohromade, ako rodina, lebo rodina je základom všetkého…”. Pôvodní obyvatelia týchto ostrovov sa volali Guančovia. V hlavnom meste ostrova sa po stáročia zastavovali námorníci pri svojich plavbách do Nového sveta. Dnes tu žijú domorodci, ale aj mnohí prisťahovalci, z rôznych končín sveta. Po poslednom sčítaní ľudu žije na ostrove okolo 85 tisíc ľudí, ktorí sa väčšinou živia roľníctvom, obchodom a čiastočne aj cestovným ruchom. Nedeľa a neabsolvovanie nedeľnej omše je tu niečim, čo u domorodcov jednoducho neexistuje. Aj ten najposlednejší človek sa musí zúčastniť bohoslužieb. Po celotýždňovej práci na poli je potrebné vzdať úctu Bohu. Kľud a pohoda, to sú hlavné črty, ktoré vyžarujú z tvárí domorodcov. Najväčším sviatkom na tomto ostrove je vraj oslava patrónky hlavného mesta. V Santa Cruz de la Palma sa táto oslava po prvý krát konala v roku 1676. Od roku 1680 sa oslavy konávajú v päťročných cykloch, takže keď správne počítam, ak navštívite hlavné mesto ostrova La Palma v roku 2005, budete sa môcť osláv zúčastniť aj vy…:-).

   Väčšina ostrovov, resp. prímorské štáty majú väčšinou podstatnú časť svojej ekonomiky postavenú na rybolove. Čo sa týka La Palmy, tak rybolovu určite tento primát nepatrí. La Palma vsadila na roľníctvo a obchodovanie. Tieto dve odvetvia prinášajú ostrovu peniaze. Voľakedy sa tu vo veľkom pestovala cukrová trstina – 15. stor., ale dnes tu už trstinové plantáže uvidíte iba sporadicky. V súčasnosti tu namiesto nich nájdete vinice, v ktorých sa dopestuváva a dorába dobré víno. Dorábajú tu viacero druhov vín, azda najznámejšou odrodou, ktoré tu pestujú je Malvaz, či Negramoll, alebo Sabro. Okrem viníc tu vo veľkom pestujú aj banány. Ročne ich tu údajne dopestujú cez 130 tisíc ton, čo je viac ako jedna tretina celkovej produkcie všetkých kanárskych ostrov. Ďalšou špecialitou na tomto ostrove je aj pestovanie tabaku a výroba cigár. Údajne cigary z La Palmy patria k nejlepším na svete a niektorí znalci tvrdia, že sú lepšie ako kubánske, (bohužiaľ toto neviem posúdiť, či je to pravda, alebo nie, neskúšala som ani kubánske, ani tie z La Palmy…:-). Jedno je však isté, cigary z La Palmy majú dĺžku 20 cm a šúľanie a balenie sa robí výlučne ručne. Na ostrovoch sa mi akosi nepodarilo uvidieť počas môjho pobytu žiadneho žobráka, aj keď o bohatstve sa tu vôbec nedá hovoriť, ale ľudia sú tu veľmi milí a skromní. Ako som vyššie spomínala, La Palma v zahraničí volajú aj ostrovom banánov a v poslednom období tu má "zelenú"  aj priemysel bez komínov - t.j. v preklade cestovný ruch. Obyvatelia tohto ostrova si chcú udržať svoju identitu, niečo čo bolo a je pre ich ostrov výnimočné a jedinečné.  Za pekného počasia z tohoto ostrova uvidíte ostrovy  EL HIERO a TENERIFE. Ostrov La Palma bol v minulosti pre svoju polohu dôležitou obchodnou zastávkou na ceste medzi Európou a Amerikou. Po mori prichádzal tovar, ale aj informácie, ktoré sa neskôr zapísali pri vývoji ostrova. Najväčšia koncentrácia obyvateľstva je v hlavnom meste, SANTA CRUZ de la PALMA. Od roku 1982 je ostrov súčasťou autonómnej provincie Santa Cruz de Tenerife. No a pokračovanie mojich zápiskov, či informácií o ďalšom z kanárskych ostrovov bude pokračovať práve z ostrova Tenerife.

Ďalšie info o ostrove La Palma


Autor/zdroj: Janka Klinková
Text bol naposledy zmenený dňa: 23.11.2001