• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Kúpele Mariánske Lázně

Mariánske Lázně sa právom označujú za architektonickú perlu kúpeľníctva. Priamo v kúpeľoch Mariánske Lázně vyviera zhruba 40 minerálnych liečivých prameňov. Základou liečbou v kúpeľoch Mariánske Lázně je pitná kúra.

Stručné predstavenie


Kúpele Mariánske Lázně (alebo Marienbad) sú druhé najväčšie české kúpele, nachádzajúce na západe krajiny, zhruba 25 km od mesta Cheb. Napriek tomu, že kúpele Mariánske Lázně sa radia medzi mladšie kúpele, popularitou predbehli väčšinu kúpeľov v celej republike. Ročne Marianské Lázně navštívi státisíce turistov a kúpeľných hostí. Tým učarujú nielen luxusné služby, ale aj prekrásne prostredie kúpeľov. V okolí mesta vždy vyvieralo veľa minerálnych prameňov (viac ako 100). V roku 1805 bol pri Krížovom prameni postavený prvý kúpeľný dom, nazvaný Zlatá guľa. Touto stavbou sa oficiálne založili Mariánske kúpele, ktoré boli pomenované podľa obrázku Panny Márie, ktorý bol zavesený pri krížovom prameni. Vďaka liečivým prameňom sa kúpele okamžite stávajú obľúbeným miestom pre oddych a pre hostí nestačia ubytovacie kapacity. Preto sa mesto rozrastalo, a to najmä vďaka dvojici architektov Jiřího Fischera a Antona Turnera, ktorí dokázali vytvoriť z nehostinného územia parkové mesto s klasicistickými a empírovými domami a kolonádami.

Kúpele Mariánske Lázně sú ideálnym miestom pre relax a oddych. Kúpele sú aj kultúrnym centrom celej oblasti, nachádza sa tu mestské divadlo a najstarší symfonický orchester v Českej republike. Okolie kúpeľov je zase ideálne pre športové aktivity ako napr. golf či lyžovanie.

Prírodné liečivé zdroje


Priamo v kúpeľoch Mariánske Lázně vyviera zhruba 40 minerálnych liečivých prameňov. Ide o studené uhličité kyselky, ktorých teplota sa pohybuje od 7 do 10°C. Využívajú sa pri viacerých procedúrach, predovšetkým na pitnú kúru a uhličité kúpele. Z prameňov sa získava aj oxid uhličitý, ktorý sa používa na plynové injekcie či kúpele. Niektoré minerálne vody s nižším obsahom mineralizácie sú stáčané do fliaš a predávané. Okrem vody lieči aj upravená slatina a rašelina, ktorá sa používa na obklady a zábaly.

Miestna klíma nie je síce oficiálny liečebný zdroj kúpeľov Mariánske Lázně, avšak mesto má veľmi čisté ovzdušie. Okrem toho sa nachádza v pomerne vysokej nadmorskej výške a okolité lesy sú husto zalesnené. Všetky tieto aspekty majú vplyv na ľudské zdravie človeka, preto je možné hovoriť o klíme ako o ďalšom liečivom zdroji Mariánskych Lázní.

Indikované choroby


Kúpeľné a liečebné pobyty v Mariánskych Lázních sa zameriavajú na liečbu viacerých ochorení. Pomáhajú pri poruchách pečene, obličiek a močových ciest. Miestne prírodné liečivé zdroje majú priaznivý účinok aj pri nervových ochoreniach, respektíve pri organických nervových ochoreniach. Procedúry pomáhajú aj na tráviace problémy, na poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, pri niektorých nešpecifických ochoreniach dýchacích ciest, kožných ochoreniach a pri ochoreniach pohybového ústrojenstva.

Metódy liečby


Základou liečbou v kúpeľoch Mariánske Lázně je pitná kúra. Množstvo vypitej minerálky sa pohybuje podľa diagnózy, väčšinou je to ¾ litra denne. U niektorých pacientov ako napr. u tých, ktorí trpia močovými kameňmi alebo chronickým zápalom močových ciest, sa odporúča, aby miestnu kyselku pili aj doma.

Voda sa však používa aj na uhličité kúpele, ktoré sa podávajú v špeciálnych nerezových vaniach, pričom teplota vody sa pohybuje od 32 do 36ºC. Oxid uhličitý sa pri tejto kúre vstrebáva do pokožky a spôsobuje tak rozšírenie kožných ciev, čo vedie k zmene rozloženia krvného riečiska a k poklesu periférneho cievneho odporu. Okrem toho majú aj regeneračný účinok a stabilizujú krvný obeh. Tieto kúpele sú určené najmä pre tých, ktorý majú problémy s obličkami, ale pomáhajú aj pri srdcových, cievnych ochoreniach.

Okrem uhličitých kúpeľov je možné využiť aj uhličitý kúpeľ z prameňa Mária. Pri týchto kúpeľoch sa pacienti ponoria do zriedeného plynu, plyn je vstrebaný pokožkou. Zaujímavé sú aj plynové injekcie.
Slatinné či bahenné zábaly sú zase určené pre ohrievanie tela, používajú sa aj vo forme obkladov. Okrem toho je možné v každom hotely naraziť na wellness centrum, na ktoré nemusíte mať povolenie od lekára. Wellness pobyty a aktivity sú ideálne pre všetkých, ktorí sa potrebujú zrelaxovať za pár dní, sú súčasťou napr. víkendového pobytu.


Autor/zdroj: Pavol
Text bol naposledy zmenený dňa: 06.10.2010

Súvisiace linky
Kúpele Brusno sa rozprestierajú v malebnom, postrannom údolí, na úpätí vrchov Slovenského Rudohoria. Kúpeľných hostí lieči okrem klímy a čistého vzduchu aj minerálna voda. Rozhodujúcim činiteľom úspešnej kúpeľnej liečby v kúpeľoch Brusno sú prírodné liečebné prostriedky, predovšetkým liečivá minerálna voda.
Dnes Patince poskytujú ideálne podmienky pre dovolenku a relax. Liečivá voda plní bazény termálneho kúpaliska, ktoré ročne navštívi desaťtisíce turistov. Výhodou obce Patince je aj to, že sa nachádzajú v oblasti s najdlhším slnečným svitom a najvyššími nameranými teplotami na celom Slovensku. Dedinka má aj dobrú ubytovaciu kapacitu. Okrem chatiek či ubytovania v súkromí, je tiež možné využiť novopostavený hotel Wellness a na váš oddych čaká aj rovnomenná loď, ktorá kotví na brehu Dunaja v prístavisku.
Prvé rádioaktívne kúpele na svete, historické jadro Jáchymova chránené ako mestská pamiatková zóna, unikátna Jáchymovská voda pomáha na veľké množstvo ochorení.
Miestna mikroklíma má v liečebnom efekte tretie miesto na svete, práve tu vznikla vodoliečba, ovzdušie má nižšiu hladinu alergénov, liečebné komplexy ponúkajú rôzne druhy kúpeľov– bylinkové, perličkové, vírivé...
Janské Lázně sú vyhľadávaným zimným strediskom, ako prírodný liečebný zdroj možno radiť aj miestnu minerálnu vodu, minerálna voda má priaznivé účinky pri srdcových, nervových, krvných a obehových ochoreniach.
Vyviera tu zhruba 20 minerálnych liečivých prameňov, okrem divadla bolo nedávno v meste otvorené aj Aquaforum – aquapark, kúpele sa odporúčajú hlavne všetkým, ktorí trpia onkologickými ochoreniami.
Karlovy Vary sú najväčšie, najstaršie a zároveň aj najnavštevovanejšie kúpele v krajine. Karlovy Vary však nie sú len významnými kúpeľmi, ale ide aj o metropolu celých západných Čiech.