Krupina - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut
Leží na Krupinskej planine v doline potoka Krupinica, na sever od nej sa tiahnu Štiavnické vrchy.

Územie bolo osídlené už v mladšej dobe bronzovej, zachovali sa tu pamiatky lužickej kultúry.

V okolí sa vyskytovali rudy zlata a medi. Práve ich ťažba prilákala v 12. a 13. storočí nemeckých baníkov. Z pôvodne slovanskej osady vznikla nemecká banícka obec.

Prvá písomná zmienka o baníckej obci na starej Zvolenskej obchodnej ceste je z roku 1238. V roku 1244 získala Krupina výsady slobodného kráľovského mesta. Neskôr pribudlo jarmočné právo v roku 1396 a trhové právo v roku 1430.

Baníctvo po vyčerpaní ložísk v 14. storočí upadlo. V roku 1440 obsadili Krupinu husiti.

Význam mesta stúpol v 16. storočí, keď ho začlenili do protitureckej obrannej línie. Spočiatku mal opevnenie iba kostol ešte z čias husitov. V rokoch 1551–1564 mesto opevnili a malo aj stálu vojenskú posádku. Dokázalo Turkom odolať.

Na začiatku 17. storočia po nepokojoch snemové zákony ustanovili rovnoprávnosť maďarského, slovenského a nemeckého obyvateľstva v mestskej správe.

Stavovské povstania v 17. a na začiatku 18. storočia, veľký požiar a morová epidémia zapríčinili stagnáciu mesta. Po úpadku baníctva sa obyvateľstvo zaoberalo poľnohospodárstvom, najmä pestovaním ovocia a remeslami. Na konci 17. storočia tu pracovalo 17 cechov. Niektoré remeslá a ich výrobky pretrvali až do 20. storočia, ako kožušníci a tkáči. Krupinu preslávilo aj vyrezávanie betlhemov a malých sošiek i krížov.

Určité hospodárske oživenia priniesla mestu výstavba železnice do Zvolena v roku 1926, vznikol kameňolom.

Po 2. svetovej vojne sa priemysel sústredil na výrobu strojárskych a potravinárskych výrobkov.

Najstaršia evanjelická škola tu pôsobila už v roku 1570. V meste sa narodili básnici Karol Braxatoris a Andrej Sládkovič, spisovateľka Elena Maróthy-Šoltésová. Začas tu pôsobil národovec a prvý predseda Matice slovenskej Štefan Moyzes.

V regióne sa oplatí vidieť

Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Krupina
Kúpele Brusno sa rozprestierajú v malebnom, postrannom údolí, na úpätí vrchov Slovenského Rudohoria. Kúpeľných hostí lieči okrem klímy a čistého vzduchu aj minerálna voda. Rozhodujúcim činiteľom úspešnej kúpeľnej liečby v kúpeľoch Brusno sú prírodné liečebné prostriedky, predovšetkým liečivá minerálna voda.
Téma: Kúpele

Na okolí doporučujeme navštíviť

Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Levice
Blízko južných hraníc stredného Slovenska, 17 km severne od Šiah, v okrese Zvolen, vyrastajú nové, moderné kúpele Dudince. Ležia pri juhozápadnom upätí vulkanickej Krupinskej vrchoviny v nadmorskej výške 140 m.
Téma: Kúpele
Východiská: Dudince
Medzi slovenské kúpele je začlenený aj kúpeľný liečebný ústav v Kováčovej. Poskytuje sa v ňom ambulantná kúpeľná liečba pacientom s niektorými chorobami pohybových ústrojov, stavmi po úrazoch a ortopedických operáciách a s niektorými organickými nervovými chorobami.
Téma: Kúpele
Východiská: Zvolen
Vo svete sú známe štyri kúpeľné miesta, v ktorých vyvierajú minerálne pramene prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom kysličníka uhličitého. Iba jeden z týchto prameňov sa nachádza v strednej Európe, a to v liečivých kúpeľoch na Sliači.
Téma: Kúpele
Východiská: Sliač