Kostol a býv. kláštor benediktínov Hronský Beňadik - Úvod

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Obec Hronský Beňadik sa nachádza len pár kilometrov od Novej Bane, na južných výbežkoch Pohronského Inovca, v údolí rieky Hron. Obec je známa predovšetkým vďaka svojmu kostolu a bývalému kláštoru benediktínov. Ide o druhý najstarší kláštoro na území Slovenska.  Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1075. 


Protitureckému opevneniu a súboru kláštorných budov dominuje trojloďový gotický kostol Panny Márie a svätého Benedikta s dvoma vežami. Z gotického obdobia pochádza kostol (patrí k najvýznamnejším gotickým stavbám na Slovensku) s reprezentačným vstupným portálom. 


Z renesančného obdobia, keď zo stredovekého kláštora vytvorili dômyselnú a svojím spôsobom nedobytnú pevnosť, sa na objekte, napriek neskorším úpravám, zachovali okrem veľkých delových bášt a samostatného opevnenia viaceré renesančné klenby.


V súčasnom období, po odchode reholy saleziánov, ktorí tu pôsobili od roku 1927 s prestávkami až do roku 1999, pôsobí v kláštore v Hronskom Beňadiku rehoľa pallotínov.


Tento gotický kostol a bývalý kláštor benediktínov v Hronskom Beňadiku nie je jedinou zaujímavosťou tohto miesta a jeho okolia. Najlepšie je spoznávať túto oblasť niekoľko dní, preto sa dovolenkárom odporúča, aby si vybrali z ponúk ubytovania. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Nachádza sa v Slovenskom krase na juhozápadnom úpätí Silickej planiny, kam celý jaskynný systém prechádza a meria spolu 22 km, z čoho 5,1 km patrí Domici. Mohutná kvapľová výzdoba, charakteristické sú tzv. bubny, štíty a jazierka.
Téma: Jaskyňa
Je najväčšou a najkrajšou aragonitovou jaskyňou v SR. Jaskyňa je vytvorená v bielych a modrých kryštalických vápencoch. Pozostáva z chodieb a siení po tektonických poruchách, zväčšených koróziou presakujúcich vôd. Výzdobu tvoria väčšinou biele trsy a kríčky aragonitu, ktorých biela farba ostro kontrastuje s modrými vápencami. Prevádzkový okruh meria 300 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Revúca, Rožňava
Nachádza sa na západnom úpätí Silickej planiny v Slovenskom krase a je vývojove veľmi mladá. Preteká ňou Čierny potok, ktorý sa objavuje ako podzemný tok v neďalekej Silickej ľadnici. Výzdoba jaskyne je biela, žltá až hnedočierná, charakteristické sú biele brká, 2-3 mm hrubé, miestami 2,5 až 3 m dlhé. Prevádzkový okruh je 300 m dlhý.
Téma: Jaskyňa